NewsyNie żyje australijska dziedziczka fortuny. Choroba wyniszczała jej mózg

Nie żyje australijska dziedziczka fortuny. Choroba wyniszczała jej mózg

Australijska arystokratka i celebrytka Primrose Dunlop, której życie było pełne kontrowersji, zmarła 5 lutego 2024 roku w wieku 70 lat. Ostatnie lata spędziła w ośrodku opieki, cierpiąc na otępienie czołowo-skroniowe, które zostało zdiagnozowane w 2022 roku.

Nie żyje Primrose Dunlop. Jej życie pełne było skandali
Nie żyje Primrose Dunlop. Jej życie pełne było skandali
Źródło zdjęć: © Getty Images

Porzucona przed ołtarzem

Dunlop stała się sławna na całym świecie w 1990 roku, gdy jej spektakularny ślub w Wenecji przerodził się w jeden z największych skandali towarzyskich w historii Australii.

Primrose Dunlop miała poślubić Lorenzo Montesiniego, stewarda linii Qantas, który przedstawiał się jako "książę Giustiniani, hrabia Phanaar, rycerz św. Zofii i baron Alexandroff". Jednak tuż przed ceremonią, która miała się odbyć w bazylice św. Piotra w Wenecji, pan młody uciekł ze swoim drużbą, Robertem Straubem.

Ślub miał być wielkim wydarzeniem – goście mieli przepłynąć gondolami po Canal Grande, a po ceremonii czekała na nich wystawna kolacja w marmurowej sali Pałacu Pisani. Przyjęcie zostało jednak odwołane w atmosferze ogromnego skandalu.

Jak zmniejszyć ryzyko demencji?

Okazało się, że Montesini i Straub byli parą od lat, a ich romans zaczął się jeszcze podczas wojny w Wietnamie. Montesini później przyznał, że ślub z Primrose miał być sposobem na zapewnienie jej tańszych biletów lotniczych w Qantas, które wówczas nie były dostępne dla partnerów tej samej płci.

Nowe życie jako hrabina Krasicki v Siecin

Po medialnym zamieszaniu Primrose przeniosła się z Sydney do Melbourne, gdzie poznała Jerzego Krasickiego v Siecin, polskiego arystokratę i agenta nieruchomości. W 1993 roku pobrali się podczas skromnej ceremonii rodzinnej, a rok później urodziła się ich córka Zofia Krasicki v Siecin.

Tymczasem Montesini i Straub pozostali w Australii, ale wkrótce ich życie również zmieniło dramatyczny obrót. W 1995 roku Straub zmarł na AIDS w ramionach Montesiniego, kończąc ich 27-letni związek.

W 1994 roku, po śmierci ojczyma Primrose – Sir Iana Pottera – Dunlop odziedziczyła część jego majątku wartego 60 mln dolarów.

Zofia, Primrose oraz Lady Potter w 2018 roku
Zofia, Primrose oraz Lady Potter w 2018 roku© Getty

Walka z chorobą i darowizna na badania nad demencją

W 2022 roku Primrose Dunlop trafiła do ośrodka opieki z powodu postępującego otępienia czołowo-skroniowego jednej z najbardziej wyniszczających chorób neurodegeneracyjnych. W jej ostatnich latach przy rodzinie pozostała matka, Lady Potter, oraz córka Zofia.

"Moja córka, Primrose, przegrała walkę z otępieniem czołowo-skroniowym – to rozdzierająca serce choroba" – poinformowała jej matka, Lady Primrose Potter AC.

Po śmierci Primrose, jej matka przekazała 1 mln dolarów na badania nad otępieniem do The Florey Institute of Neuroscience and Mental Health.

Rodzina planuje prywatną ceremonię pożegnalną, a zamiast kwiatów prosi o darowizny na rzecz badań nad demencją.

Wyniszczające schorzenie

Otępienie czołowo-skroniowe to rzadka, postępująca choroba neurodegeneracyjna (FTD), która uszkadza płaty czołowe i skroniowe mózgu. Jest jedną z głównych przyczyn demencji u osób poniżej 65. roku życia.

Objawy otępienia czołowo-skroniowego obejmują:

  • Zmiany osobowości i zachowania – apatia, impulsywność, brak zahamowań społecznych.

  • Problemy językowe – trudności w mówieniu, zapominanie słów, niezrozumiałe wypowiedzi.

  • Zaniedbywanie higieny osobistej – brak świadomości potrzeby dbania o siebie.

  • Trudności w podejmowaniu decyzji – brak logicznego myślenia, problemy z oceną sytuacji.

  • Brak empatii – obojętność na emocje innych, zmniejszona zdolność do współczucia.

Choroba stopniowo prowadzi do całkowitej utraty zdolności samodzielnego funkcjonowania. W przeciwieństwie do choroby Alzheimera, w FTD pamięć długo pozostaje względnie zachowana, natomiast dominują zmiany w zachowaniu i komunikacji.

Obecnie nie ma lekarstwa na FTD, ale odpowiednia terapia i wsparcie mogą poprawić jakość życia pacjentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. 7NEWS

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie