Nie żyje Daria Dziewięcka. Takie są pierwsze objawy raka jajnika
"Powtarzała, że ona nie walczy z rakiem - ona go leczy" - wspomina Magdalena Birecka w tekście pożegnalnym w TOK FM. Daria Dziewięcka zmarła 8 lutego, miała 42 lata. Mimo choroby rozwijała swoje pasje i inspirowała innych do innego spojrzenia na raka.
1. Daria Dziewięcka chorowała na raka jajnika
Daria Dziewięcka była cenioną dziennikarką i psychoterapeutką. Współpracowała m.in. z Wirtualną Polską, NaTemat, "Gazetą Stołeczną", Wysokimi Obcasami oraz TOK FM, gdzie przez lata była wydawcą.
W 2018 r. dowiedziała się, że ma raka jajnika. Od tej pory chętnie dzieliła się swoimi przemyśleniami na temat choroby i podejścia do schorzeń onkologicznych. Jej ogromną pasją była joga, która zawiodła ją m.in. do Indii.
W ubiegłym roku dziennikarka wspólnie z Magdaleną Birecką nagrała podcast "Tu i teraz", w którym opowiadała o swoich doświadczeniach związanych z rakiem, podkreślała, że ogromną siłą w trudnych chwilach jest dla niej joga, do której zachęcała też innych.
- Powtarzała, że ona nie walczy z rakiem - ona go leczy. Jej mądre słowa, które słyszałam, gdy nagrywałyśmy podcast, wciąż dźwięczą mi w uszach w wielu sytuacjach - wspomina Birecka.
Dziewięcka zwracała uwagę na ogromne znaczenie nastawienia psychicznego w leczeniu chorób onkologicznych, ważyła słowa podkreślając, że to bardzo ważne dla pacjentów, ona oswoiła "raka", nie chciała, żeby ktoś mówił o chorobie jako o walce.
- Czasami się zastanawiam, dlaczego chciałam przyjechać do Mysore. I przyszło mi do głowy, że bardziej mi chodzi, żeby wygrywać z chorobą. Zwłaszcza że funkcjonuje zwrot, że ktoś przegrał z chorobą. I jest bardzo dojmujący. Nie chcę, żeby ktoś tak mówił, jak umrę - podkreślała w podcaście "Tu i teraz"
2. Objawy raka jajnika
Rak jajnika jest nazywany "cichym zabójcą" ze względu na brak charakterystycznych objawów, które pozwoliłyby wcześniej wykryć chorobę. Najczęściej jest diagnozowany u kobiet pomiędzy 40. a 70. rokiem życia.
W początkowym stadium mogą pojawić się dolegliwości w okolicach podbrzusza, m.in. wzdęcia, przedłużająca się niestrawność lub brak apetytu. W zaawansowanym stadium często występuje powiększenie się obwodu brzucha.
- wodobrzusze,
- uczucie ciężkości w jamie brzusznej,
- nerwobóle w okolicy ud,
- uczucie parcia na mocz,
- nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych,
- wzdęcia, niestrawność, nudności, wymioty, brak łaknienia, trudności w oddawaniu stolca,
- zaostrzenie rysów twarzy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.