Trwa ładowanie...

Nie żyje partner Sandry Bullock. Walczył z nieuleczalną chorobą

 Katarzyna Prus
08.08.2023 09:35
Bryan Randall 3 lata walczył z SLA, które atakuje układ nerwowy
Bryan Randall 3 lata walczył z SLA, które atakuje układ nerwowy (East News)

Nie żyje wieloletni partner Sandry Bullock. 57-latek zmagał się z ciężką chorobą, która atakuje układ nerwowy.

spis treści

1. Partner aktorki cierpiał na nieuleczalną chorobę

Bryan Randall zmarł w ubiegły weekend. O śmierci i walce z ciężką chorobą poinformowała rodzina 57-latka w oficjalnym oświadczeniu.

Wieloletni partner Sandry Bullock przez kilka zmagał się ze stwardnieniem zanikowym bocznym (SLA lub ALS). To postępująca choroba układu nerwowego, która atakuje komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym, powodując utratę kontroli nad mięśniami.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

"Z wielkim smutkiem informujemy, że 5 sierpnia Bryan Randall odszedł spokojnie po trzyletniej walce z ALS. Bryan zdecydował, aby zachować prywatność w swojej podróży z ALS, a ci z nas, którzy się nim opiekowali, zrobili wszystko, co w naszej mocy, aby uszanować jego prośbę" - poinformowała rodzina mężczyzny w oficjalnym oświadczeniu.

Bliscy Randalla podziękowali też lekarzom i prosili o uszanowanie prywatności w czasie żałoby.

2. Atakuje układ nerwowy

Stwardnienie zanikowe boczne to rzadkie schorzenie jest rozpoznawane u ok. 3 osób na 100 tys. Najczęściej chorują osoby po 50. roku życia, ale choroba może zaatakować także młodych, czego przykładem był m.in. wybitny astrofizyk Stephen Hawking.

W przebiegu SLA zostaje uszkodzony centralny lub obwodowy układ nerwowy. Dochodzi m.in. do osłabienia i zaniku mięśni. Chorzy mają problemy z mówieniem, poruszaniem się, jedzeniem czy oddychaniem.

Objawy zaburzeń oddechowych najczęściej pojawiają się później i wynikają z osłabienia mięśni międzyżebrowych i przepony. Problemy z połykaniem mogą prowadzić w rezultacie do zachłystowego zapalenia płuc.

Przyczyny SLA nie został nadal poznane, wskazuje się, że mogą za tym stać m.in. infekcje wirusowe, zaburzenia autoimmunologiczne, toksyny i czynniki genetyczne.

Stwardnienie zanikowe boczne jest nieuleczalne. U chorych można łagodzić dolegliwości związanych m.in. z bólem pojawiającym się na skutek skurczy mięśni czy spastyczności.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze