Trwa ładowanie...

Niebezpieczna choroba płuc w Europie. WHO ostrzega: 5 osób nie żyje

 Karolina Rozmus
08.03.2024 12:59
Papuzica atakuje w Europie
Papuzica atakuje w Europie (Getty Images)

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że niebezpieczna choroba układu oddechowego zaatakowała w kilku krajach Europy. Papuzią gorączkę odnotowano już w pięciu państwach europejskich, doszło też do śmierci pięciu osób.

spis treści

1. Wzrost zachorowań. Papuzica w Europie

5 marca 2024 r. WHO opublikowała komunikat na temat papuzicy. Austria, Dania, Niemcy, Szwecja i Holandia za pośrednictwem systemu wczesnego ostrzegania i reagowania (EWRS) Unii Europejskiej zgłosiły wzrost liczby przypadków zakażenia papuzicą. W Austrii było to 14 przypadków, podczas gdy dotychczas notowano zazwyczaj średnio dwa przypadki rocznie.

W Danii 27 lutego 2024 r. 23 osoby uzyskały pozytywny wynik testu na obecność C. psittaci, w Niemczech w 2023 r. zgloszono 14 przypadków i kolejne pięć w 2024 r. U wszystkich zakażonych doszło do rozwoju zapalenia płuc, a w przypadku 16 mieszkańców Niemiec konieczna była hospitalizacja. Według informacji WHO w Szwecji notowano podwojenie liczby przypadków w stosunku do poprzednich pięciu lat, natomiast Holandia zgłosiła 21 przypadków papuzicy w 2023 r. Jak wskazuje WHO, odnotowano także pięć zgonów.

Zobacz film: "Legionelloza na Podkarpaciu. Prof. Simon wyjaśnia, czy mamy powody do obaw"

"Psittacosis to infekcja dróg oddechowych wywołana przez Chlamydophila psittaci (C. psittaci), bakterię często zakażającą ptaki. Zakażenia ludzi występują głównie w wyniku kontaktu z wydzielinami zakażonych ptaków i są najczęściej związane z osobami pracującymi z ptakami domowymi, pracownikami drobiu, weterynarzami, właścicielami ptaków domowych i ogrodnikami na obszarach, gdzie C. psittaci występuje epizootycznie w rodzimej populacji ptaków" - informuje Organizacja.

Papuzica może prowadzić do rozwoju zapalenia płuc
Papuzica może prowadzić do rozwoju zapalenia płuc (Getty Images)

W oświadczeniu deklaruje, że sytuacja jest monitorowana i na tę chwilę zagrożenie, jakie stwarza zaistniała sytuacja, ocenia jako "niskie".

2. Przypomina przeziębienie, ale może atakować płuca

Papuzica czy papuzia gorączka zaliczana jest do zoonoz, czyli chorób przenoszonych przez zwierzęta. Jak podaje WHO, patogen może zakażać nawet 450 gatunków ptaków, najczęściej są to jednak papugi, a także przenosić się na inne zwierzęta, takie jak psy, koty, konie, bydło i gady.

Do zakażenia dochodzi przez wdychanie unoszących się w powietrzu cząstek wydzielin z dróg oddechowych, aspirację cząstek wyschniętych odchodów ptasich czy wdychanie pyłu pochodzącego z piór.

U większości osób papuzica jest chorobą łagodną, która obejmuje takie objawy jak:

Mniej niż jeden na 100 przypadków zakażenia kończy się śmiercią.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze