Niebezpieczne sfałszowane leki
Główny Inspektorat Farmaceutyczny alarmuje: zwiększa się obrót sfałszowanymi lekami. Produkty te są powszechnie dostępne, a jednocześnie bardzo niebezpieczne...
1. Z czego wynika niebezpieczeństwo stosowania sfałszowanych leków?
Sfałszowane produkty lecznicze nie spełniają wymogów jakościowych, a zdarza się także, że zawierają niebezpieczne substancje, niedopuszczone do stosowania w farmakologii. Pochodzenie tych leków jest niepewne, podobnie jak przechowywanie.
2. Groźne leki na receptę
Zdarza się, że pacjenci wykupują sfałszowane leki na receptę. Stosowanie ich jest szczególnie groźne, gdyż leków wydawanych z przepisu lekarza nie należy stosować samodzielnie. W ich składzie znajdują się substancje, z których przyjmowaniem łączy się pewne ryzyko dla naszego zdrowia, a nawet życia.
3. Jakie leki są fałszowane?
Podrabiane są wszystkie rodzaje leków, w tym leki generyczne. Na rynku najpowszechniejsze są sfałszowane leki na nowotwory, leki kardiologiczne, stosowane w leczeniu chorób psychicznych oraz środki na zaburzenia erekcji.
4. Jak uniknąć sfałszowanych leków?
Przede wszystkim nie należy kupować leków z nieznajomego źródła. Warto pamiętać, że w Polsce nie ma możliwości kupienia przez internet leków na receptę. Również kupowanie leków na bazarach, w siłowniach i klubach fitness łączy się z zagrożeniem otrzymania sfałszowanego produktu.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.