Trwa ładowanie...

Niebezpieczne sfałszowane leki

Główny Inspektorat Farmaceutyczny alarmuje: zwiększa się obrót sfałszowanymi lekami. Produkty te są powszechnie dostępne, a jednocześnie bardzo niebezpieczne...

spis treści

1. Z czego wynika niebezpieczeństwo stosowania sfałszowanych leków?

Sfałszowane produkty lecznicze nie spełniają wymogów jakościowych, a zdarza się także, że zawierają niebezpieczne substancje, niedopuszczone do stosowania w farmakologii. Pochodzenie tych leków jest niepewne, podobnie jak przechowywanie.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Groźne leki na receptę

Zdarza się, że pacjenci wykupują sfałszowane leki na receptę. Stosowanie ich jest szczególnie groźne, gdyż leków wydawanych z przepisu lekarza nie należy stosować samodzielnie. W ich składzie znajdują się substancje, z których przyjmowaniem łączy się pewne ryzyko dla naszego zdrowia, a nawet życia.

3. Jakie leki są fałszowane?

Podrabiane są wszystkie rodzaje leków, w tym leki generyczne. Na rynku najpowszechniejsze są sfałszowane leki na nowotwory, leki kardiologiczne, stosowane w leczeniu chorób psychicznych oraz środki na zaburzenia erekcji.

4. Jak uniknąć sfałszowanych leków?

Przede wszystkim nie należy kupować leków z nieznajomego źródła. Warto pamiętać, że w Polsce nie ma możliwości kupienia przez internet leków na receptę. Również kupowanie leków na bazarach, w siłowniach i klubach fitness łączy się z zagrożeniem otrzymania sfałszowanego produktu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Niebezpieczne sfałszowane leki
Niebezpieczne sfałszowane leki (iStock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza