Trwa ładowanie...

Niebezpieczne sfałszowane leki

Główny Inspektorat Farmaceutyczny alarmuje: zwiększa się obrót sfałszowanymi lekami. Produkty te są powszechnie dostępne, a jednocześnie bardzo niebezpieczne...

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Z czego wynika niebezpieczeństwo stosowania sfałszowanych leków?

Sfałszowane produkty lecznicze nie spełniają wymogów jakościowych, a zdarza się także, że zawierają niebezpieczne substancje, niedopuszczone do stosowania w farmakologii. Pochodzenie tych leków jest niepewne, podobnie jak przechowywanie.

2. Groźne leki na receptę

Zdarza się, że pacjenci wykupują sfałszowane leki na receptę. Stosowanie ich jest szczególnie groźne, gdyż leków wydawanych z przepisu lekarza nie należy stosować samodzielnie. W ich składzie znajdują się substancje, z których przyjmowaniem łączy się pewne ryzyko dla naszego zdrowia, a nawet życia.

3. Jakie leki są fałszowane?

Podrabiane są wszystkie rodzaje leków, w tym leki generyczne. Na rynku najpowszechniejsze są sfałszowane leki na nowotwory, leki kardiologiczne, stosowane w leczeniu chorób psychicznych oraz środki na zaburzenia erekcji.

4. Jak uniknąć sfałszowanych leków?

Przede wszystkim nie należy kupować leków z nieznajomego źródła. Warto pamiętać, że w Polsce nie ma możliwości kupienia przez internet leków na receptę. Również kupowanie leków na bazarach, w siłowniach i klubach fitness łączy się z zagrożeniem otrzymania sfałszowanego produktu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.