Niebezpieczny ślubny trend. "Kończą nawet na oddziale psychiatrycznym"
W pogodni za idealną sylwetką przyszłe panny młode są w stanie zrobić wszystko - głodują, biorą leki, a potem trafiają na oddziały psychiatryczne. "Takie zachowanie nie wpływa dobrze na psychikę" - ostrzegają eksperci.
1. Zdążyć przed ślubem
Na facebookowych grupach zrzeszających przyszłe panny młode znajdziemy mnóstwo rad, które mają sprawić, by ten wyjątkowy dzień w życiu był perfekcyjny. I tak przeczytamy, gdzie kupić najpiękniejsze kwiaty, jak usadzić gości, by impreza przebiegła bezkonfliktowo, jaką fryzurę wybrać, czy u kogo wykonać makijaż, by przetrwał całą uroczystość. Jednak coraz częściej można natknąć się również na wpisy i pytania, które budzą uzasadniony niepokój. "Jak w tydzień schudnąć 10 kilogramów?"; "Ile jestem w stanie zrzucić przez miesiąc, jeśli będę jadła 800 kalorii?"; "Muszę pozbyć się kilku centymetrów z ramion, a ślub już za parę tygodni, jakieś rady?".
Brideoreksja to niebezpieczne zjawisko, które staje się coraz bardziej popularne wśród przyszłych panien młodych, które rezygnują z normalnego odżywiania się na rzecz restrykcyjnych i nierzadko wyniszczających organizm diet, by w swoim wielkim dniu prezentować szczupłą sylwetkę.
- Kobieta, która chce dobrze wyglądać na ślubie, jest w stanie posunąć się do wielu niebezpiecznych zachowań. Panny młode najczęściej stosują duże ograniczenia żywności czy nawet głodówki. Dla nich katowanie swojego organizmu dietami jest jednym z elementów ślubnych przygotowań. Niektóre jedzą 300 kalorii dziennie. Często decydują się również na "modne" diety – wysokobiałkową, keto, warzywno-owocową czy płynną - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. o zdrowiu Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.
2. Króluje Ozempic
Ekspertka dodaje, że to nie wszystko. Często narzeczone w drodze do idealnej sylwetki wspomagają się lekami.
- Najczęściej są to preparaty dla chorych na cukrzycę. Te leki mają za zadanie zmniejszyć apetyt, a to powoduje szybki spadek przede wszystkim masy mięśniowej, ale też szybki efekt jojo po ich odstawieniu. Bo najczęściej pacjenci, gdy przestają je brać, zaczynają mieć nadmierny apetyt. Więc ten spadek wagi najczęściej jest krótkotrwały - przyznaje dr Stolińska.
Leki, które stosują chorzy na cukrzycę, stały się ostatnio wyjątkowo popularne wśród celebrytów, którzy chcieli pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Jednak należy podkreślić, że walka z nadwagą nie jest wskazaniem do ich przyjmowania. Przestrzec przed ich stosowaniem bez wskazań postanowiła ostatnio ostrzec Blanka Lipińska. Pisarka zauważyła też, że stały się popularne wśród kobiet, które przygotowują się do ślubu.
- Największą plagą są panny młode, które myślą: "o, schudnę sobie, idealnie na ślub". Nic bardziej mylnego. Znam kilkanaście dziewczyn, na które Ozempic w ogóle nie zadziałał, bo były zdrowe. […] Polecam wizytę u dobrych diabetologów i przede wszystkim "michę", bo pamiętajcie, że to nie jest magiczny lek – przestrzegała autorka "365 dni" na Instagramie.
Dr Stolińska przyznaje, że w swoim gabinecie przyjmuje bardzo wiele pacjentek, które przed ślubem przychodzą do niej z jednym celem - "schudnąć".
- Niestety najczęściej chcą zrzucić kilogramy szybko, a nie zdrowo. Znam przypadki kobiet, które by uzyskać wymarzoną sylwetkę piły tylko wodę, jadły 600 kalorii lub przyjmowały leki przyspieszające metabolizm albo suplementy o działaniu moczopędnym. Takie zachowanie nie wpływa dobrze na psychikę i wpędza w zaburzenia odżywiania. Kobiety często mają takie ciśnienie, żeby schudnąć, że boją się jeść, a to niesie za sobą poważne konsekwencje – ostrzega dietetyczka kliniczna.
Do tych konsekwencji drastycznego odchudzania zaliczamy np. osłabienie, gorsze samopoczucie, bezsenność, odwodnienie, zaburzenia pracy serca, odwapnienie kości, bóle głowy.
- Nasz metabolizm będzie rozregulowany, będą nam się łamać paznokcie, wypadać włosy, nasza skóra będzie szara. Możemy skarżyć się na zaburzenia koncentracji, widzenia, problemy z zaparciami. Dlatego nie stosujmy takich ekstremalnych diet czy leków, do których nie mamy wskazań – apeluje dr Stolińska i dodaje, że takie drastyczne odchudzanie może odcisnąć na zdrowiu - również psychicznym - długofalowe piętno
- Często takie przedślubne odchudzanie prowadzi do anoreksji i takie przypadki też niestety mamy. Zdarza się, że wozimy młode kobiety do szpitala neuropsychiatrycznego, bo z powodu zaburzeń odżywiania nawet kończą na oddziale psychiatrycznym. Z pozornie niewinnego odchudzania może zrobić się problem, z którym trzeba się będzie zmagać nawet całe życie - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie Daniel Łuszczak, ratownik medyczny z Lublina.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.