Trwa ładowanie...

Niebezpieczny wirus przenoszony przez kleszcze. Potwierdzono pierwszy przypadek w Wielkiej Brytanii

 Katarzyna Kurek
17.04.2023 11:59
Niebezpieczny wirus przenoszony przez kleszcze
Niebezpieczny wirus przenoszony przez kleszcze (Getty Images)

W Wielkiej Brytanii potwierdzono pierwszy przypadek wirusa kleszczowego zapalenia mózgu. Zidentyfikowano go u mężczyzny, który w ubiegłym roku został ukąszony przez kleszcza w Yorkshire. Inny prawdopodobny przypadek wykryto w rejonie Loch Earn w Szkocji.

spis treści

1. Przypadek potencjalnie śmiertelnego wirusa w Wielkiej Brytanii

Badanie przeprowadzone przez dr Helen Callaby z brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) potwierdza, że w Wielkiej Brytanii zidentyfikowano przypadek wirusa kleszczowego zapalenia mózgu (TBEV, ang. Tick-borne encephalitis virus). Wirus wykryto u mężczyzny ukąszonego przez kleszcza w Yorkshire w zeszłym roku. Drugi prawdopodobny przypadek odnotowano w rejonie Loch Earn w Szkocji.

Wyniki tych badań zostaną zaprezentowane na Europejskim Kongresie Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych (ECCMID) w Danii.

Zobacz film: "Jak uniknąć boreliozy? Dr Grzesiowski o groźnych kleszczach"

- Badanie potwierdza, że wirus kleszczowego zapalenia mózgu obecny jest w niektórych regionach Wielkiej Brytanii, gdzie występują pewne populacje kleszczy oraz dzikich zwierząt i sporadycznie może powodować chorobę u ludzi - informuje dr Helen Callaby.

W związku z tym UKHSA zalecił zmiany w szpitalnych testach, by nowe przypadki wirusa miały szansę zostać szybko wykryte. Na terenie hrabstwa Yorkshire prowadzone są także badania na obecność TBEV w próbkach krwi losowo wybranych osób.

2. Jak objawia się zakażenie wirusem?

Wirus kleszczowego zapalenia mózgu może dawać bardzo różnorodne symptomy. Może przebiegać zupełnie bezobjawowo, mieć postać łagodnej choroby grypopodobnej, ale i ciężkiej infekcji ośrodkowego układu nerwowego (zapalenie opon mózgowych).

Inne możliwe objawy to:

3. Jak chronić się przed kleszczami?

Dr Callaby zaznaczyła, że choć obecnie ryzyko złapania wirusa jest "bardzo niskie", to jednak ważne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności. Przed ukąszeniem kleszczy można się zabezpieczyć, zakrywając nogi i kostki. Najlepiej, więc na spacery na łonie natury zakładać długie spodnie, a nogawki wkładać w wysokie buty. Warto stosować też preparaty odstraszające kleszcze, nanosząc je bezpośrednio na skórę lub odzież. Po powrocie ze spaceru należy również dokładnie sprawdzić całe ciało i ubranie.

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze