Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Szmaragdowa herbata – jakie są jej właściwości i komu jest polecana?

 Magdalena Bury
12.04.2017 14:50
Niebieska herbata odchudza i obniża poziom cholesterolu
Niebieska herbata odchudza i obniża poziom cholesterolu (123rf)

O zielonej, czerwonej i czarnej herbacie słyszał każdy. Ostatnio jednak coraz częściej mówi się o jej szmaragdowej odmianie, zwanej także oolong czy ulung. Nie tylko pięknie wygląda i dobrze smakuje, ale i wykazuje właściwości prozdrowotne. Sprawdź, dlaczego powinieneś dodać ją do swojej diety.

1. Szmaragdowa herbata odchudza

Szmaragdowa herbata oolong powstaje w wyniku wyjątkowego procesu fermentacji liści i dlatego posiada właściwości herbaty Pu erh (czerwonej), natomiast kolor naparu powstaje jak w herbacie zielonej. Uprawiana jest na wyżynach Tajwanu oraz w Chinach, w prowincji Fujian, Anxi i Guang Dong. Od wieków znane są jej właściwości lecznicze.

Napój odchudza – herbata pita regularnie podkręca metabolizm, powodując szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Odpowiedzialna jest za to moczopędna teina, która przyspiesza wydalanie płynów z organizmu. W jej składzie znajdziemy także katechiny – antyoksydanty, które stymulują przetwarzanie energii na ciepło.

Smaczne liście pozytywnie wpływają także na pracę wątroby. Obniżają poziom złego cholesterolu, tym samym zapobiegając jej stłuszczeniom. Oczyszczają również tętnice ze złogów, co wspomaga układ krwionośny. Potwierdzają to wyniki badań ekspertów z Uniwersytetu Kolorado opublikowane w magazynie „International Journal of Obesity and Related Metabolic Disorders”.

2. Szmaragdowa herbata chroni przed rakiem

Zobacz film: "Przypadkowe odkrycie na temat właściwości dzikiej róży"

Szmaragdowe płatki są źródłem silnych antyoksydantów, które hamują namnażanie się wolnych rodników – czyli tych odpowiedzialnych za procesy starzenia się organizmu. Właśnie dlatego niektórzy uważają, że picie szmaragdowej herbaty zmniejsza ryzyko zachorowalności na nowotwory. Zawarte w niej przeciwutleniacze naturalnie wzmacniają układ immunologiczny człowieka. To nie hipotezy - do takich wyników doszli naukowcy z Centrum Medycznego przy Uniwersytecie Maryland.

Dobra wiadomość dla diabetyków – w szmaragdowych liściach znajdziemy także polifenole odpowiedzialne za kontrolowanie poziomu glukozy we krwi. Picie herbaty zmniejszy więc ryzyko wystąpienia cukrzycy.

3. Parzenie szmaragdowej herbaty

Łyżeczkę liści zalewamy jedną szklanką wody mineralnej. Optymalna temperatura wody wynosi 90-100 stopni Celsjusza. Zaparzamy je przez ok. trzy minuty, a następnie wyjmujemy z naparu. To ważne - od sposobu przygotowania szmaragdowej herbaty zależy jej cała moc.

4. Gdzie kupić i kiedy najlepiej pić?

W składzie szmaragdowej herbaty znajdują się taniny – substancje, które hamują przyswajanie się żelaza. Właśnie dlatego naparu nie należy pić podczas posiłków. Po herbatę najlepiej sięgać na godzinę przed lub po jedzeniu – codziennie!

Oolong znajdziemy w sklepach ze zdrową żywnością lub tych w internecie. Za 50 gramowe opakowanie zapłacimy ok. 10 zł.

- Odpowiednia podaż płynów w ciągu dnia wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Około 2/3 powinna stanowić woda. Pozostała część zapotrzebowania może być pokryta poprzez spożycie ulubionego rodzaju herbaty.

Doniesienia pochodzące ze źródeł naukowych sugerują, że „szmaragdowa” herbata, zwana oolong, zawiera podobny skład katechin do herbaty zielonej, wykazuje więc pewne właściwości antyoksydacyjne, hipolipemiczne, obniża ryzyko sercowo-naczyniowe i wpływa korzystnie na gospodarkę węglowodanową.

Jednak to zielona herbata została dotychczas bardziej szczegółowo przebadana. Charakteryzuje się silnym działaniem prozdrowotnym. Jest też łatwiej dostępna dla konsumenta.

Należy pamiętać, że w racjonalnym sposobie odżywiania najważniejszy jest zdrowy rozsądek, ponieważ nawet nadmiar herbaty (a dokładnie kofeiny) może spowodować wystąpienie objawów niepożądanych, np. problemów żołądkowo-jelitowych, odwodnienia, rozdrażnienia, zaburzeń snu - komentuje dla WP abcZdrowie Monika Jaśkiewicz, dietetyk, ekspert Edukacji Żywieniowej.PL.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze