Niediagnostyczny wynik testu na obecność koronawirusa
Niediagnostyczny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 oznacza, że pacjent będzie musiał ponownie poddać się badaniu. Badanie na obecność choroby koronawirusowej Covid-19 musi zostać powtórzone nie tylko w przypadku wyniku niediagnostycznego, ale również w przypadku wyniku nierozstrzygającego. Co powinniśmy zrobić jeśli uzyskamy wynik niediagnostyczny?
1. Niediagnostyczny wynik testu na obecność koronawirusa
Niediagnostyczny wynik testu na obecność koronawirusa oznacza, że materiał pobrany od pacjenta jest niezdatny do badania. W takiej sytuacji pacjent powinien niezwłocznie powtórzyć badanie na obecność koronawirusa. Nowy test na obecność Covid-19 powinien być przeprowadzony w ciągu dwudziestu czterech do czterdziestu ośmiu godzin.
Niediagnostyczny wynik testu wymaga pobrania od pacjenta kolejnej próbki, a także ponownego przeprowadzenia badania na obecność koronawirusa. Należy podkreślić, że test powinien zostać powtórzony nie tylko w przypadku wyniku nie diagnostycznego, ale również w przypadku uzyskania wyniku nierozstrzygającego.
2. Co należy zrobić, jeśli wynik testu na obecność koronawirusa jest niediagnostyczny?
Jeśli należymy do grona osób, które uzyskały niediagnostyczny wynik testu, powinniśmy jak najszybciej udać się do naszego lekarza. Specjalista wypisze nam skierowanie na kolejne badanie na obecność Covid-19. Test należy wówczas wykonać w ciągu dwudziestu czterech do czterdziestu ośmiu godzin.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, nieodpowiednie przygotowanie się do badania może rzutować na niediagnostyczny wynik testu na obecność Covid-19. Zanim udamy się do mobilnego punktu badań w kierunku SARS-CoV-2, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach. Minimum dwie godziny przed badaniem na obecność koronawirusa, nie należy pić, ani spożywać żadnych potraw. Niewskazane jest również mycie zębów, żucie gumy, płukanie zębów, jamy ustnej oraz nosa, palenie papierosów oraz przyjmowanie środków farmaceutycznych.
3. Jak interpretować wyniki badania na obecność koronawirusa?
Informację na temat wyniku wykonanego badania na obecność koronawirusa możemy sprawdzić na stronie internetowej pacjent.gov.pl, w rubryce Internetowe Konto Pacjenta. Jeśli uzyskałeś wynik:
- nierozstrzygający – oznacza to, będziesz musiał powtórzyć badanie na obecność koronawirusa, ponieważ twój wynik jest na granicy analitycznej czułości testu . W takiej sytuacji, w ciągu dwudziestu czterech, czterdziestu ośmiu godzin należy oddać nową próbkę do badania.
- niediagnostyczny- oznacza to, że również musisz poddać się ponownemu badaniu na obecność koronawirusa, ponieważ pobrany od ciebie materiał jest niezdatny do testu. Podobnie jak w przypadku uzyskania wyniku nierozstrzygającego, pacjent powinien powtórzyć badanie w ciągu dwudziestu czterech lub czterdziestu ośmiu godzin.
- negatywny – oznacza to, że jesteś zdrowy i nie wykryto u ciebie koronawirusa. Osoby, które otrzymały negatywny wynik testu, nie powinny zapominać o zachowywaniu dystansu społecznego, noszeniu maseczek oraz przestrzeganiu podstawowych zasad higieny (myciu rąk, używaniu środków antybakteryjnych).
- pozytywny – oznacza to, że wykryto u ciebie Covid-19. W zależności od zaleceń lekarza zostaniesz skierowany na domową kwarantannę lub do szpitala. Osoby poddające się tzw. kwarantannie domowej, powinny dbać o higienę pomieszczenia, w którym przebywają. Niezbędne jest w tym okresie częste i staranne mycie rąk wodą, używanie środków antybakteryjnych.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.