Trwa ładowanie...

Niedobór soli też może szkodzić. Naukowcy alarmują

Avatar placeholder
26.02.2023 14:14
Osoby z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością serca powinny spożywać mniej niż dwa gramy soli dziennie
Osoby z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością serca powinny spożywać mniej niż dwa gramy soli dziennie (Getty Images)

Sól od dawna jest postrzegana jako wróg numer jeden dla osób z problemami z sercem, a lekarze zalecają pacjentom zmniejszenie ilości spożywanego sodu. Ale nowe badania sugerują, że zbyt duże ograniczenie soli może w rzeczywistości zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci u pacjentów z niewydolnością serca. Ile zatem powinno się jej spożywać?

spis treści

1. Zarówno nadmiar, jak i niedobór sodu szkodzi sercu

Amerykańskie Towarzystwo Niewydolności Serca zaleca zdrowym ludziom od dwóch do trzech gramów sodu dziennie.

Jednak osoby z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością serca powinny spożywać mniej niż dwa gramy dziennie, czyli nieco mniej niż jedna łyżeczka.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

W nowym badaniu przedstawionym na dorocznym szczycie American College of Cardiology lekarze stwierdzili, że ograniczenie spożycia sodu w diecie do mniejszej ilości niż zwykle zalecana przyniosło efekt przeciwny do zamierzonego.

W badaniach zebrano dane od prawie 3500 pacjentów z niewydolnością serca.W swojej analizie naukowcy odkryli, że pacjenci z niewydolnością serca przestrzegający diety z docelowym spożyciem sodu poniżej 2,5 grama dziennie byli o 80 procent bardziej narażeni na śmierć niż ci przestrzegający diety z docelowym spożyciem powyżej tego progu.

W bardziej restrykcyjnych ramionach badania limity sodu wahały się od około 1,2 do 1,8 grama dziennie.

- To badanie pokazuje, że należy skupić się na ustaleniu bezpiecznego poziomu spożycia sodu, zamiast na nadmiernym ograniczaniu spożycia sodu – powiedziała dr Anirudh Palicherla z Creighton University School of Medicine w Omaha.

Dlatego też naukowcy radzą, aby pacjenci przestrzegali ilości sodu ustalonej przez lekarza.

2. Dlaczego niedobór sodu może negatywnie wpływać na serce?

Niedobór soli, a konkretnie niedobór sodu, może wpłynąć na pracę serca, ponieważ sód jest ważnym elektrolitem, który pomaga regulować ciśnienie krwi i utrzymywać równowagę kwasowo-zasadową organizmu.

Sód wpływa na pobudliwość mięśnia sercowego, reguluje skurcze mięśnia sercowego i utrzymuje prawidłowe ciśnienie krwi. Kiedy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości sodu, może dojść do zaburzeń w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego, takich jak:

Spadek ciśnienia krwi

Niedobór sodu może prowadzić do spadku ciśnienia krwi, co może spowodować uczucie zawrotów głowy, osłabienia lub omdlenia.

Zaburzenia rytmu serca

Niedobór sodu może wpłynąć na rytm pracy serca, co może prowadzić do tachykardii (przyspieszenie pracy serca) lub bradykardii (zwolnienie pracy serca).

Zatrzymanie krążenia

W skrajnych przypadkach, gdy niedobór sodu jest bardzo poważny, może dojść do zatrzymania krążenia, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.

Niedobór soli może być niebezpieczny dla zdrowia, zwłaszcza dla osób z chorobami przewlekłymi np. chorobami serca, niskim ciśnieniem krwi lub cukrzycą.

Warto zwracać uwagę na dietę i unikać nadmiernego spożycia soli, ale jednocześnie zapewnić organizmowi odpowiednią ilość sodu, aby utrzymać równowagę elektrolitową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze