Trwa ładowanie...

Niedobór "witaminy brudu" zagraża życiu. Widać go na paznokciach

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
Katarzyna Wąś-Zaniuk 18.02.2023 08:57
Wygląd paznokci może powiedzieć o kondycji naszego zdrowia znacznie więcej, niż przypuszczamy.
Wygląd paznokci może powiedzieć o kondycji naszego zdrowia znacznie więcej, niż przypuszczamy. (Adobe Stock)

Wygląd paznokci może powiedzieć o kondycji naszego zdrowia znacznie więcej, niż przypuszczamy. Zmiany na płytce paznokciowej mogą stanowić objaw takich schorzeń jak łuszczyca lub łysienie plackowate. Niektóre objawy mogą wskazywać również na niedobory witamin i składników mineralnych.

spis treści

1. Co to jest witamina B12 (kobalamina)?

Witamina B12 określana również mianem kobalaminy lub cyjanokobalaminy, należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Kobalamina pełni w ludzkim organizmie szereg różnych funkcji, między innymi uczestniczy w procesie produkcji krwinek czerwonych, zwanych również erytrocytami.

Dzięki niej możliwe jest również prawidłowe działanie układu nerwowego, ponieważ witamina B12 pełni ważną rolę w budowie osłonki mielinowej włókien nerwowych. Ponadto, kobalamina bierze udział w metabolizmie węglowodanów, protein, tłuszczów, a także biopolimerów.

2. Charakterystyczne zmiany na paznokciach

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Witamina B12 odgrywa w ludzkim ciele niezwykle istotną rolą, a co za tym idzie - właściwe funkcjonowanie organizmu nie jest możliwe bez odpowiedniej ilości tego organicznego związku chemicznego. Kobalamina często określana jest mianem ''witaminy brudu'', ponieważ wytwarzana jest przez bakterie bytujące w obrębie przewodu pokarmowego.

Niedobór witaminy B12 może objawiać się w postaci:

Raport opublikowany w brytyjskim naukowym czasopiśmie medycznym ''British Medical Journal'' wskazuje, że niedobór kobalaminy może objawiać się również w postaci zmian na płytkach paznokciowych.

Sygnałem świadczącym o niedoborze kobalaminy mogą być np. przebarwienia paznokci w odcieniu niebieskim, podłużne siateczkowate smugi koloru ciemnego, zmiany koloru czarno-niebieskiego z charakterystycznymi podłużnymi smugami w ciemnym odcieniu.

3. Jak uzupełnić niedobór witaminy B12?

Niedoborom witaminy B12 można zapobiec, sięgając po suplementy zawierające ten składnik. Kobalamina zawarta jest również w wielu produktach żywnościowych, takich jak:

Niedobór witaminy B12 może wynikać ze zwiększonego wydalania tego składnika wraz z moczem. Stan ten może być spowodowany także chorobami pasożytniczymi jelit, zaburzeniami mikrobioty jelitowej.

Na niedobór kobalaminy narażeni są również ludzie, którzy nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego. W przypadku wegetarian oraz wegan suplementacja witaminy B12 jest zalecana.

Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze