Niedokrwistość megaloblastyczna

Niedokrwistość megaloblastyczna, inaczej zwana anemią megaloblastyczną, jest rzadką chorobą, w której organizm nie absorbuje wystarczającej ilości witaminy B12 z przewodu pokarmowego. Pojawia się to, gdy występuje niewystarczająca ilość czerwonych krwinek (erytrocytów). Ten, jak i każdy inny typ anemii, powinien zostać poddany leczeniu – tak szybko, jak to możliwe. Jeżeli podejrzewasz, że masz anemię, koniecznie zgłoś się do lekarza, który zleci badanie krwi i w razie potrzeby zaplanuje leczenie niedokrwistości.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Co powoduje anemię megaloblastyczną?

Niedokrwistość megaloblastyczna występuje częściej u osób pochodzenia europejskiego.
Niedokrwistość megaloblastyczna pojawia się w wyniku złego wytwarzania krwinek czerwonych w szpiku, ich przedwczesnego niszczenia oraz skróconego czasu przeżycia wadliwych erytrocytów. Te zjawiska sa powodem niedoboru kwasu foliowego lub witaminy B12.
Niedobór witaminy B12 może być związany z dietą (dieta wegetariańska), a także z zaburzeniem jego wchłaniania w żołądku czy w jelicie oraz zakażeniem bruzdogłowcem szerokim.
Anemia megaloblastyczna powoduje niedokrwistość z powodu braku czynnika uczestniczącego w wydzielaniu soku żołądkowego (substancja potrzebna do wchłaniania witaminy B12 z przewodu pokarmowego). Jest to tzw. czynnik Castle'a. Brak tego czynnika może być wywołany przewlekłym zapaleniem błony śluzowej żołądka lub powstać w wyniku resekcji żołądka (usunięcie żołądka lub jego części). W wyniku tego pojawia się niedobór witaminy B12 w organizmie.
Niedokrwistość megaloblastyczna może być również powiązana z cukrzycą typu 1, chorobami tarczycy bądź uwarunkowana genetycznie.
Niedokrwistość z powodu niedoboru kwasu foliowego wynika także z jego niedoboru w diecie czy zaburzeń wchłaniania, ale także pojawia się w wyniku przyjmowania leków wpływających na metabolizm lub wchłanianie kwasu foliowego, lub działających przeciwstawnie do kwasu foliowego. Są to np. niektóre leki immunosupresyjne. Zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy występuje w przebiegu ciąży, więc brak odpowiedniej suplementacji może spowodować jego niedobór.

Jakie są objawy anemii megaloblastycznej?

Oto najczęstsze objawy niedokrwistości. Objawy mogą obejmować:

 • słabość mięśni,
 • drętwienie lub mrowienie rąk i stóp,

 • trudności z chodzeniem,

 • nudności,

 • zmniejszenie apetytu,

 • utratę masy ciała,

 • drażliwość,
 • brak energii, męczliwość,

 • biegunkę,
 • zaburzenia rytmu serca, tj. tachykardię.

Objawy niedokrwistości mogą przypominać inne schorzenia krwilub problemy zdrowotne. W celu rozpoznania zawsze konsultuj się z lekarzem.

Rozpoznanie i leczenie anemii megaloblastycznej

Niedokrwistość jest zwykle wykrywana podczas badania lekarskiego – rutynowego badania krwi. Oprócz kompletnego wywiadu i badania fizykalnego, procedury diagnostyczne mogą obejmować dodatkowe badania krwi i inne kryteria oceny, w tym test Schillinga.
Leczenie jest ustalane przez lekarza w oparciu o:


 • wiek, ogólny stan zdrowia i wywiad chorobowy,

 • zasięg choroby,

 • tolerancję dla konkretnych leków, procedur lub terapii,

 • oczekiwania co do przebiegu choroby,
 • opinie lub preferencje.

Leczenie anemii może obejmować iniekcję witaminy B12 lub kwasu foliowego, w zależności od przyczyny jej występowania.
 Warto zastosować także odpowiednią dietę bogatą w kwas foliowy i witaminę B12. Leczenie niedokrwistości megaloblastycznej powinno być nadzorowane przez lekarza.

Amelia Śledzik, Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Sułek K., Wąsak-Szulkowska E. Hematologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3418-9
 • Sułek K. (red.), Hematologia, Urban & Partner, Wrocław 2000, ISBN 83-87944-70-X
 • Sułek K. Leczenie niedokrwistości, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2002, ISBN 83-88778-35-8

Źródła zewnętrzne

Anemia

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Niedokrwistość megaloblastyczna
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Niedokrwistość megaloblastyczna
Anemia (niedokrwistość) - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Skutki anemii

megaloblastycznej Niedokrwistość megaloblastyczna wynika z niedoboru witaminy B12 lub niedoboru kwasu foliowego. Zmniejszony poziom kwasu foliowego (...) Anemia, czyli niedokrwistość,...

Choroby i dolegliwości

Anemia i jej przyczyny

Anemia i jej przyczyny

. Jeżeli przyczyna podstawowa zawsze będzie przebiegała z zagrożeniem niedokrwistością megaloblastyczną (np. stan po resekcji żołądka), konieczne będzie leczenie (...) podtrzymujące (zazwyczaj raz na miesiąc). Niedokrwistość...

Normy laboratoryjne

Dehydrogenaza mleczanowa - normy, podwyższony poziom

może być nieprawidłowa, np. gdy występują takie choroby, jak wirusowe zapalenie wątroby, anemia hemolityczna lub megaloblastyczna, uszkodzenie mięśni czy zawał mięśnia (...) , ostrym zapaleniem trzustki, chorobą nerek, anemią megaloblastyczną....

Żelazo we krwi

Badania krwi - żelazo (WIDEO)

Badania krwi - żelazo (WIDEO) Odtwórz wideo

Żelazo jest minerałem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania komórek w organizmie. Jego niedobór we krwi znany jest nam jako niedokrwistość (...) , mięso, kasze oraz warzywa z pozostałej grupy. W przypadku kobiet w ciąży obniżony...

Anemia (niedokrwistość) - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Objawy anemii - przyczyny, rodzaje choroby, objawy różnych typów anemii

niedokrwistości to: hemolityczna - przyczyną jest rozpad czerwonych krwinek, megaloblastyczna - spowodowana niedoborem witaminy B12, aplastyczna (...) życiowych. Nie poprzestań jednak na tym. Być może przemęczenie...

Dieta w anemii - niedokrwistość żywieniowa, dieta, witaminy, żelazo, polecane potrawy

Brokuły

Brokuły

Brokuły są źródłem żelaza, a więc są niezbędne w leczeniu anemii.

Choroba niedokrwienna serca - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie

Ultrasonografia wewnątrzwieńcowa

Ultrasonografia wewnątrzwieńcowa

Na zielono zaznaczono blaszkę miażdżycową zwężającą światło naczynia.