Trwa ładowanie...

Niedrożność smółkowa - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

Niedrożność smółkowa to jeden z najcięższych objawów, który może świadczyć o mukowiscydozie. Czym się charateryzuje ten problem zdrowotny? Jak leczy się niedrożność smółkową?

spis treści

1. Charakterystyka niedrożności smółkowej

Niedrożność smółkowa (łac. meconium ileus) spowodowana niedoborem enzymów trzustkowych jest jednym z pierwszych i najbardziej charakterystycznych objawów mukowiscydozy.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Smółka, będąca pierwszym stolcem noworodka, charakteryzuje się ciemnym zabarwieniem oraz gęstą i lepką konsystencją. Składa się ona z następujących elementów:

 • wód płodowych
 • mazi płodowej
 • enzymów trawiennych
 • lanugo
 • cholesterolu
 • bilirubiny
 • biliwerdyny
 • złuszczonego nabłonka przewodu pokarmowego.

U zdrowych dzieci smółka zostaje wydalona w przeciągu 48 godzin od momentu narodzin. U maluchów z niedrożnością smółkową jest zupełnie inaczej. Ze względu na niewystarczającą ilość trawiennych enzymów w trzustce zawartość jelit płodu, tzn. smółka nie może się rozpuścić. Dochodzi wówczas do zatkania światła jelit, a także powstania czopów.

2. Przyczyny niedrożności smółkowej

U znacznej części noworodków niedrożność smółkowa jest jednym z pierwszych i najpoważniejszych objawów mukowiscydozy. Mukowiscydoza, jako schorzenie ogólnoustrojowe, skutkuje przewlekłą chorobą oskrzelowo-płucną, napadowym lub przewlekłym kaszlem, dusznościami, nawracającymi zapaleniami zatok obocznych nosa.

Ta dziedziczona autosomalnie choroba związana jest z zaburzeniem transportu elektrolitów. U chorych na mukowiscydozę dochodzi o wytwarzania się gęstego, lepkiego śluzu, blokującego drogi oddechowe. Śluz nie tylko powoduje pogorszenie się jakości życia chorego, ale również doprowadza do zaburzeń trawienia, zaburzeń we wchłanianiu białek oraz tłuszczów.

Zobacz także:

3. Jak objawia się niedrożność smółkowa u dzieci?

Wśród typowych objawów niedrożności smółkowej warto wyróżnić:

 • brak smółki
 • wymioty treścią żołądkową podbarwione żółcią
 • wzdęty brzuch.

Pęknięcie jelita, zwane również perforacją stanowi jedną z najcięższych form tego problemu zdrowotnego. Skutkiem takiego stanu może być smółkowe zapalenie otrzewnej, zakażenie bakteryjne, pogorszenie się stanu zdrowia dziecka, a w najgorszym wypadku śmierć malucha.

4. Leczenie niedrożności smółkowej

U dzieci z niedrożnością smółkową stosuje się zarówno leczenie zachowawcze, z wykorzystaniem środków farmakologicznych, jak i leczenie operacyjne. U dzieci z łagodną postacią niedrożności stosuje się doodbytniczo specjalny wlew z wykorzystaniem gastrografiny.

Taka metoda terapeutyczna pozwala na usunięcie czopa smółkowego. Zabieg chirurgiczny konieczny jest wówczas, gdy u maluszka doszło do perforacji jelita bądź martwicy tego narządu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza