Trwa ładowanie...

Nieestetyczne łokcie – przyczyny, objawy i domowe sposoby

Avatar placeholder
06.09.2023 17:44
Nieestetyczne łokcie mogą być spowodowane chorobami tarczycy.
Nieestetyczne łokcie mogą być spowodowane chorobami tarczycy. (123rf)

Nieestetyczne łokcie nie dodają uroku. Są ciemne, zaczerwienione, suche. Ich skóra się łuszczy, swędzi i piecze, a czasem boli. Przyczyny zmian pojawiających się na skórze są bardzo różne. Zdarza się, że odpowiadają za to błędy w pielęgnacji, ale i choroby. To dlatego, gdy problem nie mija pomimo stosowanych zabiegów, warto odwiedzić lekarza. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Jak wyglądają nieestetyczne łokcie?

Nieestetyczne łokcie są suche i przebarwione: ciemne bądź zaczerwienione. Ich skóra jest często chropowata i łuszcząca, często pęka. Zdarza się, że pojawiają się na niej krostki. W rezultacie ciało swędzi, piecze i boli. Nieładne łokcie to powszechny problem i defekt kosmetyczny, który zdecydowanie nie dodaje uroku.

To także przyczyna niezdrowego zainteresowania, a co za tym idzie również dyskomfortu. W większości przypadków sucha i szorstka skóra na łokciach jest konsekwencją niewłaściwej pielęgnacji czy stylu życia. Czasem winę za to ponoszą zaniedbania czy niedopatrzenia. Zdarza się również, że to objaw rozwijającej się choroby.

2. Przyczyny nieestetycznych łokci

Najczęstszą przyczyną nieestetycznych paznokci jest nieodpowiednie nawilżanie i pielęgnacja ciała: nieużywanie kremów i balsamów, ale także stosowanie kosmetyków, które podrażniają lub wysuszają skórę. Winę może ponosić także peeling do ciała: zbyt gruby bądź za często wykonywany.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Sucha skóra to częsty efekt zbyt słabego nawadniania organizmu. Kluczowe jest, by pić optymalne ilości wody, która bierze udział w procesie regeneracji komórek i hamuje proces wysuszania skóry.

Suche łokcie to także sygnał, że organizmowi brak witaminy A, która odpowiada za miękkość i nawilżenie skóry oraz znak, że dieta jest uboga w kwasy Omega 3 i inne zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe.

Na kondycję skóry, także łokci, może wpływać także suche powietrze w mieszkaniu czy miejscu pracy, a także częste korzystanie z pływalni. Nie bez znaczenia jest również praca przy komputerze. Podczas siedzenia za biurkiem łokcie mają kontakt z blatem lub podłokietnikami krzesła. Uciskanie i tarcie powoduje przesuszanie i grubienie naskórka.

Zobacz także:

3. Nieestetyczne łokcie a choroby

Nieestetyczne łokcie to często objaw choroby. Najczęściej jest to:

  • niedoczynność tarczycy. W przebiegu choroby tarczyca produkuje zbyt małą ilość hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny. Problemy z tarczycą wywołują uczucie zmęczenia, problemy z wagą, wpływają także na kondycję włosów i skóry, w tym także łokci. W przebiegu choroby pojawiają się zrogowaciałe i ziemiste plamy. Typowe są zmiany skórne na łokciach i kolanach, a także stopach. Skóra jest przesuszona i zaczyna się łuszczyć.
  • AZS (atopowe zapalenie skóry). To przewlekła choroba alergiczna skóry, w przebiegu której pojawia się zaczerwienie i suchość skóry, swędzenie i częste infekcje bakteryjne. Zmiany chorobowe zwykle występują na łokciach, kolanach, a także na twarzy i szyi. Leczenie AZS polega gównie na minimalizowaniu kontaktu z alergenami, przyjmowaniu leków przeciwhistaminowych i innych farmaceutyków hamujących rozwój alergii.
  • cukrzyca typu 2. To przewlekła choroba wywołana zaburzeniami wydzielania insuliny przez trzustkę. Jej charakterystyczne objawy to utrata wagi, skłonność do powstawanie siniaków, drażliwość, zmęczenie i senność, nawracające zapalenia skóry, ale także zmiany skórne. Typowa jest jej suchość i łuszczenie się. Problem najczęściej dotyczy łokci oraz stóp.
  • łuszczyca, czyli przewlekła choroba objawiająca się charakterystycznymi zmianami na skórze. Za jej rozwój odpowiedzialne są czynniki genetyczne oraz immunologiczne, niemniej jej przyczyny nie są do końca znane.

W przebiegu schorzenia dochodzi do zaburzenia procesu przemiany komórek. Nowe komórki dojrzewają zbyt szybko, starsze zaś nie nadążają się złuszczać. Typowym objawem jest pojawianie się na łokciach, kolanach i w okolicach lędźwi grudek złożonych z martwego naskórka.

To dlatego jeśli czynności pielęgnacyjne oraz domowe sposoby na suche i ciemne łokcie nie pomogą, ich kondycja się pogarsza bądź pojawiają się inne niepokojące objawy, należy zgłosić się do internisty bądź dermatologa.

4. Jak szybko pozbyć się ciemnych łokci?

Jeśli sucha i szorstka skóra łokci jest wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji, warto zmienić nawyki. Co robić? Przede wszystkim pamiętać, by oczyszczać skórę wodą z delikatnym mydłem, co zmiękczy jej powierzchnię i przygotuje do dalszych zabiegów. Należy ograniczać gorące kąpiele i prysznice.

Warto wykonywać peelingi ciała, które usuną martwy naskórek. Po kąpieli należy wetrzeć w łokcie krem lub balsam nawilżający, maść na suche łokcie lub tłusty krem (z wazeliną, lanoliną i olejami mineralnymi). Skóra na łokciach, podobnie jak skóra na piętach, jest szczególnie skłonna do rogowacenia.

Można również zastosować domowe sposoby na suche i ciemnie łokcie. To:

  • przecieranie ich plasterkiem cytryny (także posypanym solą),
  • nakładanie peelingu z cukru i oliwy bądź kawy,
  • smarowanie łokci grubą warstwą gliceryny, oleju kokosowego, oliwy z oliwek,
  • robienie maseczek, na przykład z jogurtu czy miodu.

Bardzo ważne jest picie odpowiedniej ilości wody (co najmniej 1,5 litra) oraz wzbogacenie jadłospisu o produkty, które są zasobne w witaminę A oraz Omega-3.

Gdy pomimo zabiegów problem nieestetycznych łokci nie mija, można skorzystać z pomocy profesjonalistki w gabinecie kosmetycznym. Dobre efekty przynosi na przykład regenerujący i odżywiający skórę zabieg parafinowy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze