Trwa ładowanie...

Zagrożenia związane z nieleczeniem grypy

Grypa jest powodowana przez wirusy RNA z rodziny Orthomyxoviridae. Nieporozumieniem jest to, że grypa i przeziębienie są traktowane jako jedna i ta sama choroba. W rzeczywistości są wywoływane przez różne wirusy. Wirus grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Każdego roku na przełomie jesieni i zimy odnotowuje się tysiące zachorowań. Istnieją trzy typy wirusów grypy: A, B i C. Typy A i B są najczęstsze i powodują poważne epidemie, zaś typ C jest łagodny.

spis treści

1. Rozprzestrzenianie grypy

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"
Kiedy grypa zaczyna być groźną chorobą?
Kiedy grypa zaczyna być groźną chorobą?

Grypa to niebezpieczna choroba wirusowa; co roku na świecie umiera rocznie od 10 000 do 40 000 osób.

zobacz galerię

Sposobem szerzenia się grypy jest droga kropelkowa. Do zakażenia może dojść poprzez wydzielinę: kaszel i katar. Dodatkowo kontakt z przedmiotami, które zostały dotknięte przez osoby zakażone grypą ułatwia rozprzestrzenianie się wirusa.


1.1. Sezon grypowy i objawy


Jesteśmy narażeni na większe ryzyko zarażenia grypą od listopada do kwietnia. Atakuje ona drogi oddechowe powodując wiele związanych z tym objawów. Gorączka, ból głowy, uczucie zmęczenia, kaszel, nieżyt nosa, ból gardła, łamanie w kościach - to tylko niektóre z powszechnie występujących objawów.

1.2. 
Typy wirusów grypy


Wirusy grypy można podzielić na trzy typy: typ A, typ B i typu C. Wirus typu A jest najpotężniejszym ze wszystkich i jest znaną przyczyną najpoważniejszych epidemii. Typ B jest również zdolny do tworzenia epidemii, ale konsekwencje są stosunkowo łagodniejsze niż te spowodowane wirusem typu A. Typ C nigdy nie powoduje żadnych poważnych epidemii.

1.3. Zapobieganie grypie


Do zapobiegania grypie służą zastrzyki i tabletki, które są dostępne w aptekach i państwowych ośrodkach zdrowia.

1.4. 
Powikłania grypy


Nieleczona grypa może prowadzić do poważnych powikłań. Zespół Reye'a, który dotyka dzieci i młodzież, jest poważnym powodem do niepokoju. Wśród dorosłych, nieleczona grypa może prowadzić do zapalenia płuc, które jest chorobą zagrażającą życiu. Dlatego, należy zachować czujność i stosować środki zapobiegawcze.

2. Powikłania grypy


Grypa może prowadzić do poważnych powikłań takich jak:

 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • zapalenie płuc,
 • zapalenie opon mózgowych,
 • zapalenie mięśni i stawów,
 • zapalenie oskrzeli,
 • zapalenie ucha środkowego,
 • zespół Guillaina-Barrego.

3. 
Objawy grypy zwykle pojawiają się nagle i mogą obejmować

 • 
wysoką gorączkę,
 • 
wymioty i biegunkę,
 • dreszcze,
 • 
zmęczenie,

 • łamanie w kościach,
 • 
kaszel i katar.


W niektórych przypadkach, grypa może prowadzić do innych, bardziej poważnych powikłań, szczególnie u małych dzieci i starszych osób. Powikłania grypy mogą obejmować:

 • zapalenie płuc,
 • 
zapalenie uszu lub zatok, 
drgawki, 
zamieszanie lub delirium.

Zadzwoń do swojego lekarza, jeśli gorączka trwa dłużej niż trzy dni lub objawy utrzymują się przez dwa tygodnie. A także jeśli występują objawy takie jak bóle w klatce piersiowej, dezorientacja lub masz objawy zapalenia płuc.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Zapalenie mięśni
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza