Zagrożenia związane z nieleczeniem grypy
Grypa jest powodowana przez wirusy RNA z rodziny Orthomyxoviridae. Nieporozumieniem jest to, że grypa i przeziębienie są traktowane jako jedna i ta sama choroba. W rzeczywistości są wywoływane przez różne wirusy. Wirus grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Każdego roku na przełomie jesieni i zimy odnotowuje się tysiące zachorowań. Istnieją trzy typy wirusów grypy: A, B i C. Typy A i B są najczęstsze i powodują poważne epidemie, zaś typ C jest łagodny.
1. Rozprzestrzenianie grypy
Sposobem szerzenia się grypy jest droga kropelkowa. Do zakażenia może dojść poprzez wydzielinę: kaszel i katar. Dodatkowo kontakt z przedmiotami, które zostały dotknięte przez osoby zakażone grypą ułatwia rozprzestrzenianie się wirusa.
1.1. Sezon grypowy i objawy
Jesteśmy narażeni na większe ryzyko zarażenia grypą od listopada do kwietnia. Atakuje ona drogi oddechowe powodując wiele związanych z tym objawów. Gorączka, ból głowy, uczucie zmęczenia, kaszel, nieżyt nosa, ból gardła, łamanie w kościach - to tylko niektóre z powszechnie występujących objawów.
1.2. Typy wirusów grypy
Wirusy grypy można podzielić na trzy typy: typ A, typ B i typu C. Wirus typu A jest najpotężniejszym ze wszystkich i jest znaną przyczyną najpoważniejszych epidemii. Typ B jest również zdolny do tworzenia epidemii, ale konsekwencje są stosunkowo łagodniejsze niż te spowodowane wirusem typu A. Typ C nigdy nie powoduje żadnych poważnych epidemii.
1.3. Zapobieganie grypie
Do zapobiegania grypie służą zastrzyki i tabletki, które są dostępne w aptekach i państwowych ośrodkach zdrowia.
1.4. Powikłania grypy
Nieleczona grypa może prowadzić do poważnych powikłań. Zespół Reye'a, który dotyka dzieci i młodzież, jest poważnym powodem do niepokoju. Wśród dorosłych, nieleczona grypa może prowadzić do zapalenia płuc, które jest chorobą zagrażającą życiu. Dlatego, należy zachować czujność i stosować środki zapobiegawcze.
2. Powikłania grypy
Grypa może prowadzić do poważnych powikłań takich jak:
- zapalenie mięśnia sercowego,
- zapalenie płuc,
- zapalenie opon mózgowych,
- zapalenie mięśni i stawów,
- zapalenie oskrzeli,
- zapalenie ucha środkowego,
- zespół Guillaina-Barrego.
3. Objawy grypy zwykle pojawiają się nagle i mogą obejmować
- wysoką gorączkę,
- wymioty i biegunkę,
- dreszcze,
- zmęczenie,
- łamanie w kościach,
- kaszel i katar.
W niektórych przypadkach, grypa może prowadzić do innych, bardziej poważnych powikłań, szczególnie u małych dzieci i starszych osób. Powikłania grypy mogą obejmować:
- zapalenie płuc,
- zapalenie uszu lub zatok, drgawki, zamieszanie lub delirium.
Zadzwoń do swojego lekarza, jeśli gorączka trwa dłużej niż trzy dni lub objawy utrzymują się przez dwa tygodnie. A także jeśli występują objawy takie jak bóle w klatce piersiowej, dezorientacja lub masz objawy zapalenia płuc.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.