Niemy zawał objawia się nietypowo. Wielu pacjentów myli go z grypą lub przeziębieniem
Niemy zawał serca objawia się nietypowo, dlatego wciąż bardzo mało pacjentów potrafi go rozpoznać. Wiele osób nie wie, że doświadczyło niemego zawału. Objawy te są często mylone z infekcjami, takimi jak zatrucie pokarmowe, przeziębienie czy grypa. Eksperci ostrzegają, że choć niemy zawał powoduje łagodniejsze dolegliwości niż zawał przebiegający z pełnymi objawami, jest nie mniej niebezpieczny.
1. Objawy niemego zawału. Jak je rozpoznać?
Nieme zawały serca to inaczej zawal serca bez bólu w klatce piersiowej, który jest jednym z głównych objawów typowego zawału. Nieme zawały serca są równie niebezpieczne, jak te z bólem w klatce piersiowej i często prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym do uszkodzenia mięśnia sercowego lub śmierci.
Wiele ludzi nie potrafi prawidłowo rozpoznać choroby, ponieważ kojarzy ją głównie z objawami takimi jak:
- drętwienie lewej ręki,
- ból w okolicy mostka,
- ból w barku,
- duszność,
- zasłabnięcie.
Tymczasem symptomy niemego udaru różnią się od udaru pełnoobjawowego i obejmują:
- apatię,
- bladość,
- zawroty głowy,
- osłabienie,
- dezorientację lub trudność w mówieniu,
- poty,
- nudności,
- zaburzenia widzenia,
- duszności.
Nieme zawały serca są równie niebezpieczne, jak te z bólem w klatce piersiowej. Często prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym do martwicy mięśnia sercowego czy niewydolności serca, które są śmiertelne w skutkach.
Niemy zawał może być spowodowany niedokrwieniem mięśnia sercowego. Dzieje się tak, gdy tętnice serca zostają zatkane przez złogi cholesterolu lub płytek krwi, co uniemożliwia prawidłowe dotarcie krwi do serca.
Tak jak w przypadku pełnoobjawowego zawału serca, niemy zawał wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej. Im szybciej zostanie udzielona pomoc, tym większe szanse na skuteczne leczenie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.