Niepłodność laktacyjna - kiedy występuje? Jak się zabezpieczać po porodzie?
Niepłodność laktacyjna to zjawisko fizjologiczne, występujące u kobiet, które po porodzie karmią dziecko piersią. Wyłączne karmienie piersią w czasie dnia i nocy wywołuje niepłodność laktacyjną. Uniemożliwia ona kobiecie ponowne zajście w ciążę tuż po niedawnym porodzie. Nie wolno jednak liczyć na niepłodność laktacyjną jako stuprocentową metodę antykoncepcyjną. Może się bowiem zdarzyć, że ponownie zajdziesz w ciążę, pomimo karmienia dziecka piersią.
1. Kiedy występuje niepłodność laktacyjna?
Poporodowa niepłodność laktacyjna występuje wyłącznie w okresie karmienia dziecka piersią. Należy do naturalnych zjawisk biologii kobiety, które uniemożliwiają jej ponowne zajście w ciążę po porodzie. Karmienie piersią, a konkretniej rzecz ujmując – odruch ssania – powoduje wydzielanie prolaktyny. Hormon ten stymuluje produkcję mleka w piersiach. Wysokie stężenie prolaktyny w organizmie kobiety hamuje wydzielanie hormonów przysadki mózgowej FSH i LH, co blokuje dojrzewanie komórki jajowej. Nie dochodzi wówczas do owulacji.
Planowanie kolejnego dziecka najlepiej rozpocząć po około dwóch latach od porodu. Ten okres pozwala matce zregenerować siły i nacieszyć się rozwojem pierwszego malucha.
2. Jak się zabezpieczać po porodzie?
Po porodzie nie ma już do wyboru tak wielu metod antykoncepcji, jak przed nim. Przede wszystkim należy zrezygnować z tabletek hormonalnych, ponieważ zmniejszają one laktację i mogą źle wpłynąć na rozwój dziecka. Nie poleca się też wkładki wewnątrzmacicznej.
Można natomiast stosować antykoncepcję mechaniczną, czyli prezerwatywy, kapturki naszyjkowe lub krążki maciczne z substancjami plemnikobójczymi w paście lub żelu. Potrzebna jest tu jednak konsultacja z lekarzem, który je dopasuje, ponieważ kształt i wielkość zarówno pochwy, jak i szyjki macicy, ulegają zmianom po porodzie.
Innym rozwiązaniem jest stosowanie naturalnych metod polegających na obliczaniu dni płodnych i niepłodnych. Ten sposób wspomagany jest obserwacją śluzu i pomiarami temperatury. Jego największą zaletą jest fakt, że zupełnie nie ingeruje w ciało kobiety. Wymaga jednak zaangażowania i systematyczności, ponieważ temperaturę trzeba mierzyć codziennie rano, o tej samej porze. Podobnie jest ze śluzem, również należy badać go codziennie. Naturalne metody planowania rodziny są trudniejsze do stosowania po porodzie i wymagają doświadczenia oraz wiedzy.
Zobacz także:
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.