Dramatyczny wzrost zakażeń w Polsce. Objawy to zmęczenie, zmiana skórna
Ostatni raport NIZP-PZH wskazuje, że tylko w tym roku zdiagnozowano ponad 16 tys. przypadków choroby z Lyme, czyli boreliozy. To znaczący wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Warto przypomnieć, że lato w pełni, a wysokie temperatury i wypoczynek na łonie natury sprzyjają ukąszeniom kleszczy.
1. Niepokojące dane. Rośnie liczba przypadków boreliozy
Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH-PIB opublikował raport dotyczący wybranych chorób zakaźnych. Wynika z niego, że tylko w tym roku do 15 sierpnia 2024 r. na boreliozę zachorowało 16 649 osób. W analogicznym okresie w ubiegłym roku było natomiast 13 510 potwierdzonych przypadków. Oznacza to wzrost o 23 proc.
W początkowych etapach boreliozy, oprócz zmian skórnych, mogą wystąpić ogólne dolegliwości, takie jak uczucie zmęczenia, zawroty głowy i bóle głowy. W miarę postępu choroby pojawiają się także inne symptomy, z których najczęstszym jest porażenie nerwu twarzowego, manifestujące się jako paraliż jednej strony twarzy.
Podobnie jak w zeszłym roku odnotowano również około 200 przypadków neuroboreliozy. Ta postać choroby należy do najgroźniejszych i bardzo często wymaga hospitalizacji.
- Najczęstsza postać neuroboreliozy to jest porażenie nerwów czaszkowych bądź bolesne zapalenie korzonków nerwowych, gdy krętki dostają się do przestrzeni wewnątrzoponowej. I to jest druga prezentacja kliniczna co do częstości poza postacią skórną. 95 proc. neuroboreliozy to wczesna borelioza, z bardzo klarowną prezentacją: porażenie nerwów czaszkowych, bolesne zapalenie korzonków nerwowych - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie specjalistka chorób zakaźnych z kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Joanna Zajkowska.
- Uwagę powinny zwrócić bóle, które wcześniej nie występowały. Pacjenci zwracają uwagę na bóle mięśniowe, korzonkowe bóle pleców, które promieniują do kończyn. Jako że bóle korzonkowe są powszechne w populacji, wyjaśniam, że chodzi o nowe bóle bądź nagłe nasilenie się tych dolegliwości - dodaje ekspertka i mówi, że dla neuroboreliozy bardzo typowe jest pojawienie się dolegliwości nocą. Ból jest tak silny, że "odbiera chorym sen".
U osób, u których choroba objawia się tylko przez porażenia nerwów twarzowych, bywa, że neuroborelioza samoistnie występuje.
2. Chroń się przed kleszczami. NFZ apeluje
Eksperci od dłuższego czasu alarmują, że liczba przypadków boreliozy rośnie w związku z coraz większą wiedzą pacjentów na temat choroby i lepszą wykrywalnością. To niejedyne powody, dla których lekarze mają ręce pełne roboty. Niestety, zmiany klimatyczne sprawiają, że przybywa też kleszczy. Wbrew powszechnemu przekonaniu ich domeną nie są tylko lasy. Kleszcze mogą występować w parkach miejskich, a nawet na osiedlowych trawnikach w mieście.
W najnowszym poście opublikowanym w serwisie X gdański oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, by chronić się w odpowiedni sposób przed ukąszeniami.
"Ukąszenie przez kleszcza jest bezbolesne, wiąże się jednak z ryzykiem zakażenia chorobami odkleszczowymi. Zapobiegaj i sprawdzaj! Wybierając się na spacer, zwłaszcza do lasu, stosuj preparaty odstraszające kleszcze i odpowiednią odzież: wysokie buty, długi rękaw, długie spodnie i czapkę" - radzi NFZ.
🕷️Ukąszenie przez kleszcza jest bezbolesne, wiąże się jednak z ryzykiem zakażenia chorobami odkleszczowymi.
— Monika Kierat (@NFZ_Gdansk) August 19, 2024
Zapobiegaj i sprawdzaj🔎!
Wybierając się na spacer, zwłaszcza do lasu, stosuj preparaty odstraszające kleszcze i odpowiednią odzież: wysokie 👢, długi rękaw, długie 👖i🧢. https://t.co/l36D1zYOVT
Poza boreliozą do chorób odkleszczowych zalicza się KZM, które dotknęło w 2024 r. 356 osób, oraz tularemię, na którą tylko w tym roku zachorowało 18 osób. Inne choroby, jakie mogą przenosić kleszcze, to rzadziej występująca anaplazmoza czy babeszjoza bądź bartonelloza.
- To, co łączy te choroby, to niespecyficzne objawy, które sprawiają, że zarówno babeszjoza, jak i bartonelloza mogą się świetnie maskować. Złe samopoczucie, nieswoiste zaburzenia rytmu serca, pajączki na skórze czy rozstępy, które pojawiają się w przebiegu bartonellozy - alarmowała w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.