Nietrzymanie moczu po porodzie. Dlaczego nie zawsze mogę to kontrolować?
Nietrzymanie moczu po porodzie jest częstym problemem młodych mam. Tkanki i mięśnie które utrzymują w miednicy mniejszej twoją macicę, pęcherz i jelita, zwane mięśniami dna miednicy, mogą ulegać znacznemu rozciąganiu w trakcie ciąży. Przyczynia się do tego zarówno wzrost stężenia hormonów ciążowych, jak również ciężar rosnącego w tobie dziecka. W trakcie porodu, mięśnie dna miednicy są w znacznym stopniu rozciągane, co bardzo często powoduje ich późniejsze osłabienie i rozluźnienie.
Zmniejszone napięcie tych mięśni po porodzie oraz ich znaczne rozciągnięcie mogą powodować trudności z właściwym napięciem zwieraczy odpowiedzialnych za trzymanie moczu. Dlatego też pojawiają się problemy z trzymaniem moczu, szczególnie podczas kaszlu, śmiechu czy wysiłku. Nawet podnoszenie niezbyt ciężkich rzeczy może wywoływać dolegliwość. Ilość popuszczanego moczu może wahać się od kilku kropel do nawet większych ilości wymagających stałego noszenia podpaski. U niektórych kobiet już w trakcie ciąży może dojść do wystąpienia tzw. nadreaktywnego pęcherza. Oznacza to odwiedzanie toalety nawet kilka razy w ciągu godziny niezależnie od dnia i nocy. Te objawy najczęściej mijają po urodzeniu dziecka.
1. Czy wiele kobiet ma problem z nietrzymaniem moczu po porodzie?
Okazjonalne popuszczanie moczu, którego doświadczasz prawdopodobnie podczas śmiechu, kaszlu czy ćwiczeń, nazywamy "wysiłkowym nietrzymaniem moczu". Jest to jeden z najczęstszych problemów spotykanych u młodych mam i dotyka około jednej trzeciej kobiet, które urodziły dziecko drogami natury. Jeśli zauważyłaś u siebie taki problem w pierwszych dniach po porodzie, nie jest to jeszcze powód do zmartwień. W trakcie połogu, czyli okresu 6 tygodni po urodzeniu dziecka, u dużej części kobiet wszystko wraca do normy.
2. Co zwiększa ryzyko nietrzymania moczu po porodzie?
Jesteś bardziej narażona na wysiłkowe nietrzymanie moczu, jeżeli problem wystąpił już w trakcie trwania ciąży, szczególnie w pierwszym lub drugim trymestrze. Dodatkowo, przedłużający się poród, duża masa płodu czy dodatkowe zabiegi położnicze, takie jak założenie próżniociągu położniczego czy kleszczy, mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia objawów nietrzymania moczu po porodzie. Warto wiedzieć, że kiedy masz znieczulenie do porodu, również możesz nie odczuwać potrzeby oddawania moczu zaraz po porodzie.
Zakończenia nerwowe, kontrolujące czucie pełnego pęcherza, mogą również ulec znieczuleniu i nie poczujesz że twój pęcherz jest pełny. Dlatego zaraz po porodzie opróżnienie pęcherza powinno być jedną z pierwszych czynności. Jak długo może trwać nietrzymanie moczu po porodzie? To zależy. U niektórych kobiet problem zanika sam po kilku tygodniach od porodu, u innych może trwać miesiące lub przejść w stan przewlekły. Jeżeli obserwujesz u siebie nietrzymanie moczu, idąc na wizytę kontrolną po porodzie, zgłoś to swojemu lekarzowi. Nietrzymanie moczu, pomimo że jest problemem wstydliwym, nie jest czymś, co młoda kobieta powinna akceptować.
3. Co mogę zrobić, żeby odzyskać ponownie kontrolę nad swoim pęcherzem?
Regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy mogą przynieść zaskakująco dobre efekty. Ćwiczenia te wykonuje się trzy razy dziennie, przez okres trzech miesięcy. Już po kilku dniach powinny wejść w nawyk. Niestety, często zdarza się, że zaniedbanie regularnych ćwiczeń może powodować powtórne osłabienie mięśni i nawrót dolegliwości. Ćwiczenia pozwalają twojemu ciału na szybszy powrót do formy, więc nie obawiaj się wykonywać ich już zaraz po porodzie.
4. Jak wykonywać ćwiczenia?
Upewnij się, że jesteś zrelaksowana. Na wdechu napnij mięśnie miednicy, tak jak byś chciała zatrzymać lecący mocz. Jednocześnie napnij i ściśnij pośladki. Powinnaś poczuć wzrost napięcia mięśni wokół odbytu i pochwy. Postaraj się wytrzymać napięcie od 2 do 3 sekund. Po krótkim czasie postaraj się zwiększyć czas napięcia mięśni do 10 sekund. Takie ćwiczenie powtarzaj dziesięć razy, trzykrotnie w ciągu dnia.
5. Jak jeszcze mogę odzyskać kontrolę nad swoim pęcherzem?
Pamiętaj! Przyjmowanie mniejszych ilości płynów nie pomoże odzyskać kontroli. Powoduje, że pęcherz napełnia się wolniej, ale nie leczy natury problemu. Może prowadzić jedynie do zwiększenia ilości zakażeń dróg moczowych. Pamiętaj również o unikaniu picia napojów zawierających kofeinę. Mogą zwiększyć nasilenie dolegliwości. Odwiedzaj toaletę regularnie, nawet jeśli nie czujesz że pęcherz jest pełny. Kiedy nieinwazyjne metody zawodzą, poszukaj rady u specjalisty.
Nowoczesna medycyna oferuje wiele możliwości operacyjnego leczenia tych dolegliwości. Na rynku dostępna jest szeroka gama tzw. taśm i siatek, które - tak jak w leczeniu przepuklin - pomagają wzmocnić dno miednicy i podtrzymać cewkę moczową, a tym samym odtworzyć warunki sprzed porodu. Jeśli obawiasz się operacji, z pomocą przychodzi nowoczesna ginekologia estetyczna, oferująca coraz popularniejsze wśród młodych kobiet zabiegi laserowej korekcji uszkodzonych tkanek. Metoda, choć nowa, u kobiet, u których nasilenie objawów nie jest bardzo duże, przynosi bardzo dobre efekty.
Więcej na ten temat przeczytasz na stronie kliniki Boramed.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.