Nietypowe objawy PMS
Zespół napięcia przedmiesiączkowego obejmuje ok. 300 symptomów1 zarówno psychicznych, jak i somatycznych. U kilku procent kobiet przeważają komponenty psychiczne i są na tyle silne, że wręcz utrudniają im normalne życie i pracę. Mówi się wtedy o PMDD – przedmiesiączkowych zaburzeniach dysforycznych2.
Każda kobieta przechodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego nieco inaczej. Zestaw oraz nasilenie objawów PMS może się także co miesiąc zmieniać w poszczególnych przypadkach. Do najpowszechniejszych symptomów należą: rozdrażnienie, drażliwość, płaczliwość, obrzęki, nadwrażliwość piersi, problemy jelitowe (wzdęcia), bóle głowy, uczucie zmęczenia3.
Niektóre kobiety odczuwają wzmożone pocenie się, u innych zaostrzają się problemy skórne. Wiele pań skarży się na wzrost masy ciała nawet o kilka kilogramów. Dodatkowo niekiedy obserwuje się większy apetyt – także na produkty, których w tym czasie powinno się raczej unikać, takie jak kawa, mocna herbata, sól, słodycze czy ostre przyprawy. Wahania hormonalne powodują zatrzymywanie się wody w organizmie, co powoduje obrzęki i daje uczucie opuchnięcia. Do tych objawów dołączyć można też wzdęcia, które są nieprzyjemne i powodują odczucie ciężkości4.
1. Może być gorzej
P. Brudkiewicz, autor artykułu "Zaburzenia emocjonalne i psychiczne związane z cyklem miesiączkowym" zaznacza, że to jednak nadal nic przy tym, czego doświadczają kobiety cierpiące na PMDD (PreMenstrual Dysphoric Disorder). Choć przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne nie oznaczają zaburzeń psychicznych, objawy są podobne: depresyjny nastrój, bezsenność, zaburzenia lękowe.
Psychiczne napięcie, jakie towarzyszy PMDD, bywa tak silne, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, wykonywanie pracy zawodowej czy codziennych obowiązków domowych. Często wpływa negatywnie na kontakty towarzyskie. Kobiety czasem słyszą, że przesadzają albo symulują. PMDD jest tymczasem oficjalną medyczną jednostką chorobową, którą stwierdza się, gdy wspomniane wyżej objawy powtarzają się co miesiąc przynajmniej przez rok.
2. PMS to choroba?
Zespół napięcia przedmiesiączkowego to najprawdopodobniej efekt nieprawidłowej reakcji organizmu na zmiany hormonalne, które mają miejsce na kilka dni przed rozpoczęciem krwawienia menstruacyjnego. Każda kobieta reaguje na rozregulowaną gospodarkę hormonalną indywidualnie. Część dolegliwości, jak np. bolesność piersi czy uczucie spuchnięcia, jest wspólna dla wielu pań i dość oczywista. Jednak PMS to także objawy, które trudno z nim powiązać – np. kłopoty z układem pokarmowym, podatność na infekcje, silne bóle głowy lub kręgosłupa. Czasem sugerują wręcz inne problemy zdrowotne i są przyczyną częstych wizyt u różnych specjalistów. Warto zaznaczyć, że niektóre choroby, jak na przykład cukrzyca czy astma, mogą nasilać objawy PMS i odwrotnie – zespół napięcia przedmiesiączkowego może zaostrzyć chorobę przewlekłą, o czym w "Przeglądzie Menopauzalnym" piszą autorzy artykułu "Zespół napięcia przedmiesiączkowego".
Postawienie prawidłowej diagnozy może być utrudnione także z tego powodu, że każdy cykl, nawet u jednej kobiety, może przebiegać nieco inaczej – chociażby ze względu na czynniki zewnętrzne takie jak: zmiany pogody, odbytą podróż, sytuację stresową, przebyte choroby. W efekcie pojawiają się różne objawy, które trudno połączyć.
Aby symptomy PMS stały się mniej dokuczliwe, warto zasięgnąć porady specjalisty. Jednocześnie można stosować preparaty z wyciągiem z niepokalanka mnisiego, które są dostępne w aptekach bez recepty. Dlaczego właśnie to zioło jest polecane na dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego? W wyniku analizy badań wykonanej przez australijskich naukowców okazało się, że niepokalanek mnisi nie tylko wyrównuje cykle miesiączkowe, ale również wpływa korzystnie na objawy PMS: łagodzi zarówno dolegliwości fizyczne (tkliwość piersi, uczucie obrzmienia), jak i psychiczne (napięcie, drażliwość, zmiany nastroju).5
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.