Trwa ładowanie...

Nietypowe plamy na dłoniach mogą świadczyć o zakażeniu wirusem opryszczki

 Ewa Rycerz
15.05.2021 10:30
Nietypowe plamy na dłoniach mogą świadczyć o zakażeniu wirusem opryszczki
Nietypowe plamy na dłoniach mogą świadczyć o zakażeniu wirusem opryszczki (The New England Journal od Medicine)

Opryszczka dla wielu z nas kojarzy się wyłącznie ze swędzącymi i bolesnymi zmianami w okolicy jamy ustnej i ust. Tym czasem wirus, który ją wywołuje może również wywoływać plamy na dłoniach.

spis treści

1. Nietypowy przypadek

Do jednego ze szpitali w Madrycie zgłosił się mężczyzna, który poinformował lekarzy o nietypowych plamkach, jakie wystąpiły na jego dłoniach. Zmiany swędziały i pojawiły się kilka dni po zakażeniu jamy ustnej wirusem opryszczki pospolitej. 32-latek wspomniał, że pół roku temu miał podobny problem. Lekarze przebadali mężczyznę i w rozpoznaniu postawili diagnozę: rumień wielopostaciowy, związany właśnie z zakażeniem wirusem herpes simplex, czyli wirusem opryszczki.

Podstawą do stwierdzenia tego typu rumienia było badanie przedmiotowe, w którym specjaliści stwierdzili, że zmiany rumieniowate mają charakter tarczycowy z centrami erozyjnymi i występują jedynie we wnętrzu dłoni. Jest to charakterystyczne miejsce występowania tego typu plam. Lekarze podkreślili, że nawracający rumień wielopostaciowy może być spowodowany reaktywacją wirusa opryszczki pospolitej.

Zobacz film: "Popularny wirus może przyśpieszać alzheimera"
Małe plamki na dłoniach mogą być objawem opryszczki
Małe plamki na dłoniach mogą być objawem opryszczki (The New England Journal of Medicine)

Mężczyźnie zostały podane odpowiednie leki przeciwwirusowe oraz zalecona pielęgnacja.

2. Rumień wielopostaciowy przy opryszczce - co to jest?

Rumień wielopostaciowy może mieć 3 formy: zwykłą, zespół Stevensa-Johnsona oraz toksyczną nerkolizę naskórka. W przypadku, gdy występuje jako objaw towarzyszący przy zakażeniu wirusem opryszczki, mówimy o rumieniu wielopostaciowym zwykłym.

Czym się charakteryzuje? Na skórze chorego można zaobserwować odgraniczone od otoczenia, sino-czerwone rumienie obrzękowe, z pęcherzykami na powierzchni. Występują głównie na ramionach oraz dłoniach, są bolesne i swędzące. W obrębie pierścieni mogą wystąpić pęcherze, które z po jakimś czasie przekształcają się w bolesne nadżerki.

Rumień wielopostaciowy utrzymuje się przez 1-2 tygodnie, po czym ustępuje, zostawiając brązowe przebarwienia.

Postać zwykła choroby występuje w 80 proc. przypadków i choć jest zwykle spowodowana wirusem opryszczki, może być także wywołana przez infekcje wirusowe lub bakteryjne oraz stanowić reakcję na leki.

Rumień wielopostaciowy związany z opryszczką jest wynikiem komórkowej reakcji immunologicznej związanej z antygenem HSV. Ta reakcja immunologiczna wpływa na keratynocyty, w których zachodzi ekspresja HSV, a następnie dochodzi do martwicy komórek i wystąpienia plam.

Leczenie rumienia wielopostaciowego spowodowanego wirusem opryszczki to przede wszystkim stosowanie maści o działaniu przeciwwirusowym oraz środków odkażających. Poważniejsze postaci choroby wymagają z reguły przyjmowania glikokortykosterydów, stosowane są również leki immunomodulujące, które hamują cytotoksyczność komórek odpornościowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze