Nietypowe polskie tradycje świąteczne
Każdy powtarzalny zwyczaj rodzi pewną rutynę i przyzwyczajenia. W czasie Świąt Bożego Narodzenia Polacy powszechnie kultywują przekazywane im przez rodziców i dziadków tradycje. Dla wielu rodzin w dalszym ciągu jest to szczególny czas, przeznaczony na to, by przekazywać potomstwu wiedzę na temat własnych wierzeń. Z drugiej strony tworzymy też własne zwyczaje. Te zależą od tego, co jest dla nas dostępne i co lubimy. Jakie są polskie – dla niektórych być może nieco zabawne – młode tradycje świąteczne?
1. Święta z Kevinem
Od kilkunastu lat co roku w okresie świątecznym w telewizji puszczany jest cykl filmów amerykańskiej produkcji z serii „Home alone”. „Kevin sam w domu” – pierwszy z nich – miał premierę w 1990 roku. Ta zabawna komedia opowiada o perypetiach ośmioletniego syna państwa McCallisterów, którzy przez nieuwagę zapominają zabrać jedno ze swoich dzieci do Francji. Kevin zostaje sam, ale trzeba przyznać, że sobie świetnie radzi. Jego losy tak spodobały się polskim telewidzom, że rokrocznie gromadzą przed telewizorem miliony widzów, a statystyki oglądalności stacji telewizyjnych pokazywały już, że cieszył się nawet większym zainteresowaniem niż popularne programy informacyjne („Wiadomości” czy „Teleexpress”) emitowane w tym samym czasie. O tym, kiedy będzie można obejrzeć „Kevina” spontanicznie informują się też znajomi na Facebooku i ma to dla nich taką wartość, że wiele osób pisze o tym na swojej ścianie. Niewątpliwie zadomowił się on i w polskich rodzinach, pozostając w ogólnej świadomości jako samodzielny, sprytny chłopiec, który dba o zachowanie świątecznej tradycji nawet w ekstremalnych – jak dla ośmiolatka – warunkach.
2. Pasterka vs. telewizja
Co dzieje się w polskich domach po wigilijnej kolacji? Wśród dwóch najbardziej popularnych opcji znajdują się wizyta w kościele na Pasterce i wieczór telewizyjny z programami świątecznymi. Pasterka to uroczysta msza święta upamiętniająca oczekiwanie betlejemskich pasterzy. Zazwyczaj rozpoczyna się o północy. Tymczasem osoby mniej sprawne fizycznie, zmęczone przygotowaniami i nie tylko lub po prostu znudzone religijnymi tradycjami i rytuałami (tak też bywa), bardzo często w tym czasie pozostają w dalszym ciągu przy świątecznych stołach. Oglądają wówczas to, co przygotowano dla nich z tej okazji w stacjach telewizyjnych. W programach, po świątecznych koncertach lub papieskiej Pasterce z Watykanu, widnieją o tej godzinie filmy sensacyjne, katastroficzne, komedie romantyczne i fantastyka. Dla niektórych jest to jeden z odrębnych elementów wieczoru, a dla innych tło do rodzinnego spotkania, które można m.in. wspólnie komentować.
3. Zawsze Coca-Cola
Czy o godzinie 24:00 zostanie jeszcze jakiś zapas tego niemal tradycyjnego napoju, decyduje ilość zapasów, których dana polska rodzina dokonała przed Świętami oraz alternatywnych płynów pojawiających się tego wieczoru na wigilijnym stole. Coca-Cola zazwyczaj traktowana jest jako dodatek i nie jest liczona jako jedna z obowiązkowych 12 potraw (jak to ma miejsce np. w przypadku kompotu z suszu). Niemniej bywa dość powszechnie obecna – jako coś, co wiele osób lubi. A przecież Święta to czas, kiedy powinniśmy myśleć o tym, aby sprawiać sobie również przyjemność.
A może potrafisz wymienić jeszcze kilka popularnych w Polsce zwyczajów, które trochę ukradkiem wkradają się do naszych domów i pozostają tam na dłużej? Być może uda ci się dokonać jakichś nowych odkryć w tym roku?
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.