Nietypowe sygnały, które mogą świadczyć o tym, że masz astmę
Choć astma kojarzy się nam przede wszystkim ze świszczącym oddechem, dusznościami i bólem w klatce piersiowej, lista jej objawów jest o wiele dłuższa. Niektóre z nich na pierwszy rzut oka mają niewiele wspólnego z drogami oddechowymi. Przekonaj się, w jaki sposób organizm alarmuje o potrzebie wizyty u pneumonologa.
1. Ziewanie
Głębokie westchnięcia i ziewanie, które zazwyczaj zrzucamy na karb znudzenia czy spadku ciśnienia atmosferycznego, mogą wydawać się nieszkodliwe, jednak w sytuacji, kiedy pojawiają się zdecydowanie zbyt często, powinny zostać skonsultowane ze specjalistą. Ich przyczynę może bowiem stanowić właśnie astma, co może zostać zweryfikowane badaniem czynności płuc.
Warto wiedzieć, że nadmiernie powtarzające się odruchy tego typu bywają związane także z innymi schorzeniami, np. z chorobą refluksową przełyku.
2. Szybki oddech
Niektóre spośród osób cierpiących na astmę uskarżają się nie tylko na to, że ich oddech jest płytki, ale także bardzo szybki. Jeżeli u człowieka dorosłego powietrze nabierane jest do płuc częściej niż co dwie sekundy w czasie spoczynku, a u dzieci częściej niż 50 razy w ciągu minuty, należy udać się do lekarza.
Za taki stan rzeczy odpowiada bowiem zapalna choroba górnych dróg oddechowych. Hiperwentylacja, bo tak brzmi fachowa nazwa tego zaburzenia oddychania, może mieć jednak więcej przyczyn.
Zdarza się, że pojawia się w odpowiedzi na silne emocje lub bywa konsekwencją przebywania na dużych wysokościach. Niezależnie od przyczyny jest ona bardzo niebezpieczna. Może bowiem prowadzić do niedotlenienia organizmu.
3. Zmęczenie
Niepokojącym sygnałem powinien być także wyraźny spadek wydolności fizycznej. Jeżeli po 5 minutach treningu dostajemy silnej zadyszki i nie jesteśmy w stanie złapać oddechu, możemy podejrzewać, że winna jest astma wysiłkowa.
Jej objawy najczęściej pojawiają się podczas wykonywania energicznych ćwiczeń aerobowych, które wymuszają oddychanie ustami. Nieogrzane w jamie nosowej powietrze sprawia, że przez oskrzela przepływa większa ilość krwi, co prowadzi do ich obrzęku.
Dochodzi wówczas do obkurczenia naczyń krwionośnych, co z kolei powoduje zablokowanie przepływu powietrza. W następstwie tych zmian pojawiają się objawy astmy, jednak bez typowych dla niej zmian zapalnych.
4. Niestrawność
Cofanie treści żołądkowych do przełyku także można zaliczyć do grona nietypowych oznak astmy. U niemal połowy osób cierpiących na tę przypadłość rozwija się bowiem wspomniana choroba refluksowa, której charakterystycznym objawem jest zgaga, notoryczne odbijanie oraz ból górnej części brzucha.
Typowy jest także nieprzyjemny zapach z ust, a także nawracające zapalenia dziąseł. Dolegliwości te powinny skłonić nas do przeprowadzenia badań pod tym kątem.
5. Problemy ze snem
Astma może stać się przyczyną zaburzeń snu, za które odpowiadają napady duszności nasilające się głównie nocą. Niedosypianie znacznie obniża z kolei komfort życia, stając się przyczyną zmęczenia oraz kłopotów z koncentracją i pamięcią.
Problemy tego typu mogą wystąpić także w konsekwencji choroby obturacyjnej płuc, która przyczynia się do spłycenia snu i znacznego skrócenia jego długości.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.