Nietypowe sygnały, które mogą świadczyć o tym, że masz astmę

Choć astma kojarzy się nam przede wszystkim ze świszczącym oddechem, dusznościami i bólem w klatce piersiowej, lista jej objawów jest o wiele dłuższa. Niektóre z nich na pierwszy rzut oka mają niewiele wspólnego z drogami oddechowymi. Przekonaj się, w jaki sposób organizm alarmuje o potrzebie wizyty u pneumonologa.

Ziewanie

Głębokie westchnięcia i ziewanie, które zazwyczaj zrzucamy na karb znudzenia czy spadku ciśnienia atmosferycznego, mogą wydawać się nieszkodliwe, jednak w sytuacji, kiedy pojawiają się zdecydowanie zbyt często, powinny zostać skonsultowane ze specjalistą. Ich przyczynę może bowiem stanowić właśnie astma, co może zostać zweryfikowane badaniem czynności płuc.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Warto wiedzieć, że nadmiernie powtarzające się odruchy tego typu bywają związane także z innymi schorzeniami, np. z chorobą refluksową przełyku.

Szybki oddech

Niektóre spośród osób cierpiących na astmę uskarżają się nie tylko na to, że ich oddech jest płytki, ale także bardzo szybki. Jeżeli u człowieka dorosłego powietrze nabierane jest do płuc częściej niż co dwie sekundy w czasie spoczynku, a u dzieci częściej niż 50 razy w ciągu minuty, należy udać się do lekarza.

Za taki stan rzeczy odpowiada bowiem zapalna choroba górnych dróg oddechowych. Hiperwentylacja, bo tak brzmi fachowa nazwa tego zaburzenia oddychania, może mieć jednak więcej przyczyn.

Zdarza się, że pojawia się w odpowiedzi na silne emocje lub bywa konsekwencją przebywania na dużych wysokościach. Niezależnie od przyczyny jest ona bardzo niebezpieczna. Może bowiem prowadzić do niedotlenienia organizmu.

Zmęczenie

Niepokojącym sygnałem powinien być także wyraźny spadek wydolności fizycznej. Jeżeli po 5 minutach treningu dostajemy silnej zadyszki i nie jesteśmy w stanie złapać oddechu, możemy podejrzewać, że winna jest astma wysiłkowa.

Jej objawy najczęściej pojawiają się podczas wykonywania energicznych ćwiczeń aerobowych, które wymuszają oddychanie ustami. Nieogrzane w jamie nosowej powietrze sprawia, że przez oskrzela przepływa większa ilość krwi, co prowadzi do ich obrzęku.

Dochodzi wówczas do obkurczenia naczyń krwionośnych, co z kolei powoduje zablokowanie przepływu powietrza. W następstwie tych zmian pojawiają się objawy astmy, jednak bez typowych dla niej zmian zapalnych.

Niestrawność

Cofanie treści żołądkowych do przełyku także można zaliczyć do grona nietypowych oznak astmy. U niemal połowy osób cierpiących na tę przypadłość rozwija się bowiem wspomniana choroba refluksowa, której charakterystycznym objawem jest zgaga, notoryczne odbijanie oraz ból górnej części brzucha.

Typowy jest także nieprzyjemny zapach z ust, a także nawracające zapalenia dziąseł. Dolegliwości te powinny skłonić nas do przeprowadzenia badań pod tym kątem.

Problemy ze snem

Astma może stać się przyczyną zaburzeń snu, za które odpowiadają napady duszności nasilające się głównie nocą. Niedosypianie znacznie obniża z kolei komfort życia, stając się przyczyną zmęczenia oraz kłopotów z koncentracją i pamięcią.

Problemy tego typu mogą wystąpić także w konsekwencji choroby obturacyjnej płuc, która przyczynia się do spłycenia snu i znacznego skrócenia jego długości.

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Alergologia i pulmonologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Alergologia i pulmonologia
Alergologia i pulmonologia

9 najlepszych psów dla alergików

9 najlepszych psów dla alergików

Alergicy vs. alergeny Nie ma magicznego leku na wszelkie problemy alergików. Istnieje jednak kilka wskazówek, które pozwalają zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia. O tym, że się da świadczą również liczne przypadki osób uczulonych, które zdecydowały...

Alergologia i pulmonologia

Roztocze

Roztocze

Kwiat powoju polnego z widocznymi pasożytami roztocza.

Alergologia i pulmonologia

Najgorsze rośliny dla alergików

Najgorsze rośliny dla alergików

Leszczyna Leszczyna atakuje jako pierwsza, bo w lutym. Zdarzają się lata, że dzieje się to już w styczniu. Ta niezbyt przyjemna dla alergików wiadomość sygnalizuje tymczasem początek botanicznego przedwiośnia. Wiąz W Polsce rosną trzy gatunki wiązu, z...

Alergologia i pulmonologia

Rasy kotów, niegroźne dla alergika

Rasy kotów, niegroźne dla alergika

Alergie kontra kot Męczący katar, łzawienie oczu, duszności, wysypka i świszczący oddech - to najczęstsze objawy alergii na sierść kota. Większość osób rezygnuje z posiadania tego zwierzaka zaraz po postawieniu diagnozy świadczącej o alergii. Co jednak...

Alergologia i pulmonologia

Kwiat malwy

Kwiat malwy

Kwiat malwy wydziela pyłki, które są silnie uczulające.

Alergologia i pulmonologia

Uczulenie na sierść (prezentacja edukacyjna)

Uczulenie na sierść (prezentacja edukacyjna)

Co wywołuje alergię? Wszystkie zwierzęta futerkowe wydzielają małe cząsteczki, zwane alergenami. Wszystkie psy, bez względu na rasę czy długość sierści, wydzielają alergeny przez skórę, ślinę czy mocz. Nie ma psów hipoalergicznych. Długość sierści...

Alergologia i pulmonologia

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc

Poznaj zioła, które leczniczo działają na nasz układ oddechowy Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach sięgnąć po zioła, ponieważ w naturalny sposób mogą one nie tylko chronić nas przed...