Trwa ładowanie...

Nadciśnienie tętnicze. Często ignorujemy ten nietypowy objaw!

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
02.12.2022 14:20
Częste oddawanie moczu w nocy to nietypowy objaw nadciśnienia
Częste oddawanie moczu w nocy to nietypowy objaw nadciśnienia (123rf.com)

Nadciśnienie to poważny problem wielu Polaków. Może ono wystąpić samoistnie lub też być wynikiem innego schorzenia. Przez wielu specjalistów nadciśnienie nazywane jest cichym zabójcą, ponieważ często nie daje ono żadnych objawów, albo są one na tyle niespecyficzne, że nie łączymy ich z nadciśnieniem. Jak pokazują statystyki, ponad połowa chorych nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma nadciśnienie tętnicze. Bagatelizowanie tego problemu, może prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia. Nadciśnieniu tętniczemu mogą towarzyszyć nietypowe objawy. Do takich symptomów chorobowych należy pulsujący szum w uszach. Co jeszcze warto wiedzieć na temat nadciśnienia tętniczego?

spis treści

1. Czym jest nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze, nazywane również wysokim ciśnieniem krwi rzadko daje zauważalne objawy.

Jeśli nie jest leczone, zwiększa ryzyko poważnych problemów, takich jak zawał serca, udar, niewydolność serca, choroba wieńcowa, niewydolność nerek czy miażdżyca.

Zobacz film: "5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać"

O nadciśnieniu możemy mówić, gdy ciśnienie krwi osiąga wartości powyżej 140/90 mm Hg. Szacuje się, że w Polsce nawet 15 mln osób może borykać się z problemem nadciśnienia, większość nie zdaje sobie jednak z tego sprawy. Nadciśnienie tętniczne często nazywane jest cichym zabójcą, ponieważ rozwija się powoli i niezauważenie. Brak odpowiedniej terapii może doprowadzić do uszkodzenia nerek, serca, a nawet mózgu.

2. Nadciśnienie tętnicze a niespecyficzne symptomy chorobowe

Większość pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że niespecyficzne symptomy takie jak szumy uszne, zawroty głowy, podwójne widzenie, kołatanie serca, dolegliwości bólowe klatki piersiowej czy częste oddawanie moczu w nocy.

2.1. Częste oddawanie moczu w nocy

Częste oddawanie moczu w nocy może być uwarunkowane różnorodnymi czynnikami. Zwykle budzimy się w nocy z uczuciem pełnego pęcherza, jeśli wieczorem wypiliśmy zbyt dużo płynów. Nie ma nic złego w tym, że raz w ciągu nocy wstajemy, żeby oddać mocz.

Problem pojawia się, gdy robimy to częściej. Kilkukrotne wstawanie w nocy do łazienki może być objawem bezdechu sennego. Gdy się wybudzimy, odruchowo udajemy się do toalety.

Kolejnym powodem może być rozwijająca się cukrzyca. Jednym z jej objawów jest właśnie częste oddawanie moczu, w połączeniu z niezaspokojonym pragnieniem. Naukowcy odkryli, że częste nocne wizyty w toalecie mogą mieć jeszcze jedną przyczynę.

Badacze z Japonii przeanalizowali ankiety zebrane od 3749 mieszkańców miasta Watari. W ankiecie były pytania dotyczące informacji na temat ciśnienia krwi i nocnego oddawania moczu. Okazuje się, że te czynniki są ze sobą powiązane.

Zebrane dane sugerują, że nocne wstawanie do toalety wiąże się z 40 proc. ryzykiem nadciśnienia. Im więcej nocnych wizyt w toalecie, tym większe prawdopodobieństwo choroby. Jak tę zależność tłumaczą naukowcy?

Nie wykluczają udziału innych czynników we wpływie na ten związek. Dużo zależy od stylu życia, spożycia soli, pochodzenia i uwarunkowań genetycznych. Mieszkańcy Japonii spożywają dość duże ilości soli, co również sprawia, że są bardziej narażeni na nadciśnienie.

Niezależnie jednak od tego, co jest przyczyną nadciśnienia, ważne jest, żeby w porę je rozpoznać i leczyć. Nieleczone może bowiem powodować dalsze problemy i choroby układu krążenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

2.2. Pulsujący szum w uszach

Pulsujący szum w uszach to kolejny nietypowy objaw nadciśnienia tętniczego. Pulsujący szum może pojawiać się o różnych porach, zarówno porannych jak i nocnych. Jeśli zdarza nam się słyszeć w uchu bicie własnego serca to znaczy, że możemy mieć problemy z wysokim ciśnieniem. Dzieje się tak, ponieważ ucho środkowe i wewnętrzne są bardzo wrażliwe na zmiany ciśnienia. Każde wahanie i podwyższenie ciśnienia wpływa na ich funkcjonowanie. Jeśli zdarza ci się słyszeć ''bicie serca'' w uchu powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Szukasz leków na nadciśnienie tętnicze? Skorzystaj z KtoMaLek.pl i sprawdź, która apteka ma na stanie potrzebny lek. Zarezerwuj go on-line i zapłać za niego w aptece. Nie trać czasu na bieganie od apteki do apteki.

3. Leczenie nadciśnienia tętniczego

Leczenie nadciśnienia tętniczego przebiega trzyetapowo. Wyeliminowanie problemu jest możliwe, jednak niezbędna jest zmiana dotychczasowego zmiana stylu życia. Dodatkowo, pacjent chorujący na nadciśnienie powinien przyjmować środki hipotensyjne - tzn. obniżające wysokie ciśnienie krwi. Trzecim elementem jest modyfikacja czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Jeśli pacjent cierpi na otyłość lub nadwagę, niezbędne jest zredukowanie dotychczasowej masy ciała. Prawidłowa wartość wskaźnika BMI powinna mieścić się w granicach 18,5 - 25. Lekarze zalecają zrezygnowanie z alkoholu, papierosów, a także innych używek. Wskazane jest ograniczenie potraw mięsnych, tłustych i smażonych. Potrawy te warto zastąpić rybami, warzywami i owocami. Zalecana jest również aktywność fizyczna, która nie tylko poprawia wydolność organizmu, ale sprzyja także utracie zbędnych kilogramów. Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze powinny zrezygnować także z soli i produktów bogatych w ten składnik. Rocznie nawet 1,65 mln osób umiera z powodu wysokiego spożycia sodu, z czego około 17 tys. przypada na Polskę

W wielu przypadkach niezbędne jest stosowanie leków hipotensyjnych. Lekarz może przepisać pacjentowi:

  • diuretyki, charakteryzujące się działaniem moczopędnym (przykładem diuretyku może być np. hydrochlorotiazyd),
  • beta-blokery, powodujące obniżenie napięcia układu współczulnego (przykładem beta-blokeru może być karwedilol, nebiwolol)
  • inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) oraz blokery receptora angiotensynowego (ARB), te środki farmaceutyczne obniżają nadciśnienie tętnicze, działając na układ renina-angiotensyna-aldosteron. Wśród najczęściej przepisywanych leków warto wyróżnić perindopril, ramipryl, losartan, walsartan.

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze