Nietypowy zarost na twarzy u kobiet może być objawem raka. Do czego doprowadza hirsutyzm?
Rzadko kiedy nadmierne owłosienie twarzy kojarzy się z poważną chorobą. Tymczasem objaw ten może być dowodem na to, że w organizmie rozwija się nowotwór, który stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia, jak i dla życia pacjenta.
1. Co to jest hirsutyzm?
Hirsutyzm to występowanie nadmiernego owłosienia na ciele. Włosy wyrastają zazwyczaj na twarzy, na szyi i klatce piersiowej. Mają charakter tzw. owłosienia męskiego, może więc pojawić się lekki zarost na brodzie lub pod nosem, do złudzenia przypominający wąsy.
Ten typ owłosienia spowodowany jest podwyższonym poziomem hormonów męskich u kobiet (androgenów), a obniżonym poziomem hormonów żeńskich. Tego typu zaburzenia obserwuje się w przebiegu zespołu policystycznych jajników, ale także nowotworu jajnika czy guza nadnerczy.
Aby zdiagnozować hirsutyzm, specjalista ocenia owłosienie w 9 charakterystycznych rejonach ciała. Są to:
- klatka piersiowa,
- wewnętrzna powierzchnia ud,
- plecy,
- brzuch,
- podbródek,
- skóra powyżej górnej wargi,
- ramiona,
- okolice intymne,
- pośladki.
Badanie polega na określeniu w skali od 0 do 4 nasilenia owłosienia. Do zdiagnozowania hirsutyzmu niezbędne jest uzyskanie 8 punktów.
2. Hirsutyzm jako objaw raka
Androgeny produkowane są w organizmie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku pań ich ilość powinna być jednak ograniczona do niezbędnego minimum, przy jednoczesnej dominacji hormonów damskich.
Hormony męskie produkują w organizmie kobiety jajniki i nadnercza. We krwi są one transportowane w połączeniu z białkami, tylko niewielka ich ilość pozostaje wolna. Jednak zmniejszona ilość białek, które wiążą androgeny, może skutkować nasilonym działaniem tych hormonów. W takim przypadku w organizmie kobiecym powstaje wtedy ok. 1-2 mg testosteronu na dobę (u panów jest to zazwyczaj ok. 8 mg.).
Tego typu zaburzenia występują najczęściej w przebiegu zespołu policystycznych jajników lub w przypadku guzów wirylizujących jajnika, czyli takich, które produkują androgeny. Ten typ nowotworu stanowi ok. 1 proc. wszystkich guzów jajnika, zazwyczaj ma charakter złośliwy. Wykazuje więc agresywny wzrost i daje przerzuty do innych organów. Dlatego też objawy hirsutyzmu w przebiegu guza jajnika pojawiają się nagle i szybko narastają.
W przypadku guzów nadnerczy, zmiany nowotworowe mogą mieć charakter łagodny (gruczolaki) lub złośliwy (rak nadnercza). Zwiększone wydzielanie hormonów męskich obserwowane jest częściej w tym drugim przypadku.
Występowanie guza nadnerczy jest stosunkowo rzadkie, ryzyko zwiększa się w przypadku osób otyłych, chorych na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze. Choroba znacznie częściej diagnozowana jest u seniorów. Nadmiernemu wydzielaniu andogenów nierzadko towarzyszą zmiany trądzikowe, łysienie typu męskiego, a u kobiet dodatkowo zaburzenia miesiączkowania.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.