Trwa ładowanie...

Nietypowy znak pojawia się na twarzy. To sygnał, że rak płuc jest zaawansowany

 Karolina Rozmus
07.03.2023 16:51
Objawy pojawiają się na twarzy. Mogą ostrzegać przed rakiem
Objawy pojawiają się na twarzy. Mogą ostrzegać przed rakiem (Getty Images)

Duszności, bóle w klatce piersiowej, kaszel niekiedy z krwistą plwociną. Tak większość z nas wyobraża sobie symptomy raka płuc. Tymczasem jest jeszcze jeden objaw, który nosi nazwę zespołu Hornera. Gdy się pojawia, na ratunek może być już za późno.

spis treści

1. Tak atakuje nowotwór

To najczęściej wykrywany w Polsce nowotwór – co roku diagnozę słyszy ok. 22 tys. osób. Odpowiada też za najwięcej zgonów spowodowanych rakiem, gdyż umiera aż 23 tys. chorych. Pięcioletnie przeżycie u pacjentów z rakiem płuc dotyczy niewiele ponad 13 proc.

Jednym z głównych problemów związanych z tym typem nowotworu jest to, że nie daje wczesnych objawów. Gdy jednak już się pojawią, są to najczęściej:

Zobacz film: "Palce pałeczkowate są objawem choroby"
  • kaszel lub chrypka,
  • duszności,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • odkrztuszanie krwi lub krwistej plwociny,
  • świszczący oddech.
Nowotwór może objawiać się poprzez kaszel, duszności czy odkrztuszanie krwistej plwociny
Nowotwór może objawiać się poprzez kaszel, duszności czy odkrztuszanie krwistej plwociny (Getty Images)

Czasami mogą się pojawić także dolegliwości poza układem oddechowym. Jeden z nich jest wyjątkowo nietypowy.

2. Zespół Hornera. Zwróć uwagę na oko

Gdy nowotwór umiejscowiony jest w górnej części płuca, powyżej pierwszego żebra, mówimy wówczas o tzw. guzie szczytu płuca czy guzie Pancoasta. Stanowi on od jednego do trzech procent nowotworów płuc, a do jego rozwoju predysponują takie czynniki jak palenie papierosów, narażenie na promieniowanie jonizujące czy ekspozycja na azbest. Jednak w rozwoju guza Pancoasta dużą rolę odgrywają także czynniki genetyczne oraz poważne schorzenia i urazy płuc.

Pierwszym jego objawem może być ból barku wskutek m.in. ucisku splotu ramiennego, a nawet obrzęki. Mogą też rozwinąć się objawy neurologiczne czy wywołany uciskiem lub naciekaniem zwojów współczulnych zespół Hornera.

Według Mayo Clinic mogą wówczas pojawić się po jednej stronie twarzy takie symptomy jak:

  • opadanie powieki,
  • zwężona źrenica oka,
  • zmniejszona potliwość.

Inne, równie nietypowe objawy obejmują jaśniejszą barwę tęczówki, a nawet zapadnięcie się całej gałki ocznej w głąb oczodołu. Niekiedy chory może odczuwać również duszność. W skrajnych przypadkach może wystąpić paraliż twarzy, gdy dojdzie nie tylko do zablokowania, ale uszkodzenia nerwów znajdujących się w rejonie szyi. Bywa, że nowotwór atakuje rdzeń kręgowy, czego skutkiem może być nawet paraliż całego ciała.

Zespół Hornera może wskazywać na zaawansowany stopień nowotworu i ostrzegać o zagrożeniu życia. Nie tylko wtedy, gdy jego przyczyną jest rak płuca. Jak przypominają eksperci z Mayo Clinic, te nietypowe dolegliwości mogą również być skutkiem udaru niedokrwiennego mózgu, uszkodzenia rdzenia kręgowego, a nawet infekcji ucha środkowego.

W rzadkich przypadkach zespół Hornera ma charakter wrodzony.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze