Nieudany związek a depresja
Związek partnerski jest bardzo istotną częścią egzystencji każdego człowieka. Człowiek potrzebuje do życia innych osób. Życie społeczne jest jedną z charakterystycznych cech gatunku ludzkiego. Przede wszystkim jednak pozwala ludziom łączyć się w pary dobierając sobie partnerów. W budowanie takiej więzi wkłada się wiele czasu i energii. Problemy, a w trudnych przypadkach rozpad relacji mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nieudany związek może być przyczyną rozwinięcia się depresji.
1. Wpływ związków na ludzkie życie
Budowanie trwałych relacji między dwojgiem ludzi wymaga z obu stron wiele wysiłku i zaangażowania. Proces zdobywania partnerki/partnera jest etapem, kiedy trzeba zwrócić na siebie uwagę wybranka i zainteresować go swoją osobą. Staje się to poprzez różnego rodzaju zabiegi i „reklamowanie” swojej osoby. Pokazanie swoich zalet oraz przekonanie drugiej osoby o swojej wartości oraz potencjale umysłowym wymaga wysiłku i motywacji. Owocem takich działań jest powstanie więzi międzyludzkich pomiędzy partnerami i narodziny uczuć.
2. Etapy budowania związku partnerskiego
W pierwszej fazie zauroczenia przeważają takie odczucia, jak duża ilość energii, radość, euforia, fascynacja, wręcz zaślepienie. Początek budowania związku, kiedy do głosu dochodzą silne pozytywne emocje przypomina stan upojenia substancjami psychoaktywnymi. W miarę utrwalania się więzi międzyludzkich i pogłębiania znajomości dochodzi do zmian także w sferze emocjonalnej. Na miejsce zakochania i zaślepienia przychodzi przywiązanie i stabilizacja. Partnerzy już nie potrzebują widzieć się przez cały czas, ufają sobie, a ich wzajemne relacje są głębokie. Jednak w każdym związku może dojść do kryzysu, konfliktu interesów, lub zmiany nastawienia do drugiej osoby. Kiedy jedna z osób staje się mniej zaangażowana we wspólne działania i czuje się źle w związku, może dążyć do jego rozpadu.
3. Kryzys w związku a rozwój zaburzeń psychicznych
Kryzysy w związkach oraz powstające w ich wyniku konflikty mogą być przyczyną rozpadu relacji. Nie wszystkie pary potrafią ze sobą rozmawiać o trudnych sprawach nie używając obelg, podniesionego głosu czy agresji. Kiedy jedna osoba nie czuje się dobrze w relacji, ale nie wie jak ją zakończyć, może bardzo ranić drugiego partnera. Poczucie odrzucenia oraz pogłębiające się poczucie niższości i niesprawiedliwego traktowania może powodować powstawanie zaburzeń psychicznych. Mogą się one pogłębiać i powodować powstawanie takich zaburzeń, jak depresja czy nerwica.
Trudna sytuacja w związku wiąże się także z powstawaniem wewnętrznych konfliktów oraz narastającym stresem. Jedna z osób może czuć się poszkodowana działaniami drugiej strony i odczuwać z tego powodu dyskomfort oraz dolegliwości psychiczne. Negatywne działania jednego z partnerów mogą znacznie wpływać na samopoczucie drugiej osoby. W trakcie trwania w takiej sytuacji może dojść do zaniżenia poczucia własnej wartości oraz obniżenia się samooceny. Te odczucia mogą wpływać na obniżenie nastroju i pogłębiać zły stan psychiczny. Życie w nieudanym związku partnerskim może prowadzić do rozwoju depresji. Może być ona wywołana działaniem takich czynników jak stres, obniżone samopoczucie oraz zaniżona samoocena i poczucie własnej wartości, destrukcyjne działania partnera, przemoc i poniżanie.
4. Konsekwencje psychiczne nieudanego związku
Czasem ludzie starają się za wszelką cenę utrzymać związek z partnerem, który tego nie chce. Wkładają w to wiele energii i zaangażowania. Takie działania mają im pomóc zatrzymać partnera przy sobie. Czynnikami motywującymi do pozostawania w związkach, które nie dają satysfakcji mogą być:
- przekonania religijne i etyczne,
- wzorce wyniesione z domu rodzinnego,
- brak wsparcia ze strony najbliższego otoczenia,
- posiadanie dzieci,
- wspólne sprawy finansowe.
Osoby starające się utrzymać taki związek partnerski często nie zdają sobie sprawy, na jak wiele przykrych konsekwencji narażają siebie oraz partnera.
Życie z kimś, z kim nie jesteśmy w stanie dojść do porozumienia i z kim nie łączą nas żadne uczucia jest bardzo trudne. Wywołuje ciągłe konflikty i frustracje. Prowadzi do wzajemnego ranienia siebie oraz destrukcyjnego oddziaływania na drugą osobę. czasem nawet może być źródłem przemocy w związku. Trwanie w takim związku za wszelką cenę może doprowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych. Ludzka psychika ma swoje granice wytrzymałości. Narażanie siebie na ciągły stres i zmuszanie siebie do działań, które są sprzeczne z wewnętrznymi pragnieniami i uczuciami może być przyczyną rozwinięcia się depresji.
5. Depresja a związek
Depresja jest poważnym problemem, nie leczona może być przyczyną poważnych zdrowotnych i społecznych konsekwencji. Nieudany związek i stres związany z trwaniem w nim mogą być elementem wyzwalającym rozwój tej choroby. W momencie, kiedy zaburzenia psychiczne narastają warto jest zapewnić choremu odpowiednie warunki leczenia. Samodzielne próby radzenia sobie w tej sytuacji mogą jedynie pogarszać samopoczucie i prowadzić do pogłębiania się choroby. Depresja w większości przypadków wymaga pozostawania pod opieką lekarza psychiatry i podjęcia się leczenia farmakologicznego.
W wypadku trwania w nieszczęśliwym związku partnerskim warto włączyć również psychoterapię do leczenia depresji. Terapia może być szansą na przyspieszenie powrotu do zdrowia oraz rozwiązanie problemów związanych z życiem emocjonalnym i społecznym.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.