Trwa ładowanie...

Nieudany związek a depresja

Związek partnerski jest bardzo istotną częścią egzystencji każdego człowieka. Człowiek potrzebuje do życia innych osób. Życie społeczne jest jedną z charakterystycznych cech gatunku ludzkiego. Przede wszystkim jednak pozwala ludziom łączyć się w pary dobierając sobie partnerów. W budowanie takiej więzi wkłada się wiele czasu i energii. Problemy, a w trudnych przypadkach rozpad relacji mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nieudany związek może być przyczyną rozwinięcia się depresji.

Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"

spis treści

1. Wpływ związków na ludzkie życie

Budowanie trwałych relacji między dwojgiem ludzi wymaga z obu stron wiele wysiłku i zaangażowania. Proces zdobywania partnerki/partnera jest etapem, kiedy trzeba zwrócić na siebie uwagę wybranka i zainteresować go swoją osobą. Staje się to poprzez różnego rodzaju zabiegi i „reklamowanie” swojej osoby. Pokazanie swoich zalet oraz przekonanie drugiej osoby o swojej wartości oraz potencjale umysłowym wymaga wysiłku i motywacji. Owocem takich działań jest powstanie więzi międzyludzkich pomiędzy partnerami i narodziny uczuć.

2. Etapy budowania związku partnerskiego

W pierwszej fazie zauroczenia przeważają takie odczucia, jak duża ilość energii, radość, euforia, fascynacja, wręcz zaślepienie. Początek budowania związku, kiedy do głosu dochodzą silne pozytywne emocje przypomina stan upojenia substancjami psychoaktywnymi. W miarę utrwalania się więzi międzyludzkich i pogłębiania znajomości dochodzi do zmian także w sferze emocjonalnej. Na miejsce zakochania i zaślepienia przychodzi przywiązanie i stabilizacja. Partnerzy już nie potrzebują widzieć się przez cały czas, ufają sobie, a ich wzajemne relacje są głębokie. Jednak w każdym związku może dojść do kryzysu, konfliktu interesów, lub zmiany nastawienia do drugiej osoby. Kiedy jedna z osób staje się mniej zaangażowana we wspólne działania i czuje się źle w związku, może dążyć do jego rozpadu.

3. Kryzys w związku a rozwój zaburzeń psychicznych

Kryzysy w związkach oraz powstające w ich wyniku konflikty mogą być przyczyną rozpadu relacji. Nie wszystkie pary potrafią ze sobą rozmawiać o trudnych sprawach nie używając obelg, podniesionego głosu czy agresji. Kiedy jedna osoba nie czuje się dobrze w relacji, ale nie wie jak ją zakończyć, może bardzo ranić drugiego partnera. Poczucie odrzucenia oraz pogłębiające się poczucie niższości i niesprawiedliwego traktowania może powodować powstawanie zaburzeń psychicznych. Mogą się one pogłębiać i powodować powstawanie takich zaburzeń, jak depresja czy nerwica.
Trudna sytuacja w związku wiąże się także z powstawaniem wewnętrznych konfliktów oraz narastającym stresem. Jedna z osób może czuć się poszkodowana działaniami drugiej strony i odczuwać z tego powodu dyskomfort oraz dolegliwości psychiczne. Negatywne działania jednego z partnerów mogą znacznie wpływać na samopoczucie drugiej osoby. W trakcie trwania w takiej sytuacji może dojść do zaniżenia poczucia własnej wartości oraz obniżenia się samooceny. Te odczucia mogą wpływać na obniżenie nastroju i pogłębiać zły stan psychiczny. Życie w nieudanym związku partnerskim może prowadzić do rozwoju depresji. Może być ona wywołana działaniem takich czynników jak stres, obniżone samopoczucie oraz zaniżona samoocena i poczucie własnej wartości, destrukcyjne działania partnera, przemoc i poniżanie.

4. Konsekwencje psychiczne nieudanego związku

Czasem ludzie starają się za wszelką cenę utrzymać związek z partnerem, który tego nie chce. Wkładają w to wiele energii i zaangażowania. Takie działania mają im pomóc zatrzymać partnera przy sobie. Czynnikami motywującymi do pozostawania w związkach, które nie dają satysfakcji mogą być:

  • przekonania religijne i etyczne,
  • wzorce wyniesione z domu rodzinnego,
  • brak wsparcia ze strony najbliższego otoczenia,
  • posiadanie dzieci,
  • wspólne sprawy finansowe.

Osoby starające się utrzymać taki związek partnerski często nie zdają sobie sprawy, na jak wiele przykrych konsekwencji narażają siebie oraz partnera.

Życie z kimś, z kim nie jesteśmy w stanie dojść do porozumienia i z kim nie łączą nas żadne uczucia jest bardzo trudne. Wywołuje ciągłe konflikty i frustracje. Prowadzi do wzajemnego ranienia siebie oraz destrukcyjnego oddziaływania na drugą osobę. czasem nawet może być źródłem przemocy w związku. Trwanie w takim związku za wszelką cenę może doprowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych. Ludzka psychika ma swoje granice wytrzymałości. Narażanie siebie na ciągły stres i zmuszanie siebie do działań, które są sprzeczne z wewnętrznymi pragnieniami i uczuciami może być przyczyną rozwinięcia się depresji.

5. Depresja a związek

Depresja jest poważnym problemem, nie leczona może być przyczyną poważnych zdrowotnych i społecznych konsekwencji. Nieudany związek i stres związany z trwaniem w nim mogą być elementem wyzwalającym rozwój tej choroby. W momencie, kiedy zaburzenia psychiczne narastają warto jest zapewnić choremu odpowiednie warunki leczenia. Samodzielne próby radzenia sobie w tej sytuacji mogą jedynie pogarszać samopoczucie i prowadzić do pogłębiania się choroby. Depresja w większości przypadków wymaga pozostawania pod opieką lekarza psychiatry i podjęcia się leczenia farmakologicznego.

W wypadku trwania w nieszczęśliwym związku partnerskim warto włączyć również psychoterapię do leczenia depresji. Terapia może być szansą na przyspieszenie powrotu do zdrowia oraz rozwiązanie problemów związanych z życiem emocjonalnym i społecznym.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Arleta Balcerek
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza