Trwa ładowanie...

Objawy raka - zgrubienie na skórze, kaszel, zmiany w wypróżnianiu, utrata wagi, ból

Avatar placeholder
15.04.2021 13:39
Wszelkie dolegliwości należy konsultować ze specjalistą, ponieważ mogą to być pierwsze objawy raka
Wszelkie dolegliwości należy konsultować ze specjalistą, ponieważ mogą to być pierwsze objawy raka

Według badań przeprowadzonych przez Cancer Research w Wielkiej Brytanii ponad połowa dorosłych doświadczyła w swoim życiu objawów mogących być sygnałami choroby nowotworowej, ale tylko 2 proc. z nich postanowiło nie bagatelizować alarmu. Na jakie objawy raka zwrócić uwagę?

spis treści

Uczestnicy badania wypełniali kwestionariusze, w których pytano ich o różnego rodzaju objawy raka mogące świadczyć o nowotworze, takie jak np. kaszel, gorączka, ból głowy czy utrata wagi. Zostali również poproszeni o napisanie możliwej przyczyny ich wystąpienia. Wśród wypełnionych prawie 5 tys. kwestionariuszy tylko 2 proc. zawierało informację o chorobie nowotworowej. Reszta nie przywiązywała do nich zbyt dużej wagi. Oto najczęściej bagatelizowane objawy raka.

1. Objawy raka - zgrubienie na ciele

Nowy guzek na ciele nie musi oznaczać od razu raka – obserwuj go, a jeśli zauważysz, że zmienia się, rośnie, powinien go zobaczyć twój lekarz.

Zobacz film: "Pierwsze objawy raka trzustki"

– Może to być łagodny tłuszczak, ale istnieje również duże ryzyko, że jest to nowotwór, który "ukrył się” w tkance podskórnej – mówi prof. Therese Bartholomew Bevers, dyrektor medyczny Centrum Profilaktyki Nowotworów w MD Anderson Cancer Center.

2. Objawy raka - uporczywy kaszel lub chrypka

Kaszel lub zmiana głosu najczęściej są wynikiem infekcji, po której ustąpieniu mijają. Jeśli jednak zauważasz u siebie nawracający kaszel, który trwa już od bardzo dawna – jak najszybciej powinieneś skonsultować się z lekarzem, bo może to być objaw raka. To samo dotyczy chrypki – nie zawsze jest efektem nadwyrężenia strun głosowych.

– Najczęściej kaszel nie oznacza raka, ale ten uporczywy powinien być oceniony przez lekarza specjalistę w celu wykluczenia nowotworu płuc – mówi prof. Therese Bartholomew Bevers. - Lekarz powinien zalecić RTG klatki piersiowej lub tomografię komputerową.

3. Objawy raka - zmiany w wydalanym stolcu i moczu

Jeśli wypróżnianie staje się trudniejsze niż zazwyczaj, a kał wydaje ci się zdeformowany – mogą to być objawy raka okrężnicy. Zdaniem profesor, długotrwałe zaparcia mogą być znakiem, że istnieje masa utrudniająca przejście stolca przez jelita. Aby zbadać, czy jest to nowotwór, należy jak najszybciej wykonać kolonoskopię.

Oprócz stolca warto również obserwować zmiany zachodzące w moczu – jeśli pojawi się w nim krew, może to być coś znacznie poważniejszego niż infekcja dróg moczowych. Upewnij się, jaka jest tego przyczyna, czy nie jest to objaw raka i rozpocznij leczenie.

4. Objawy raka - nagła utrata wagi

Jeśli twój styl życia nie zmienił się, a nagle zauważyłeś u siebie znaczną utratę wagi, warto skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia nowotworu. Oczywiście utrata wagi nie musi być objawem raka. Może być związana z nieprawidłowym działaniem hormonów w organizmie, ale można to stwierdzić dopiero po wykonaniu specjalistycznych badań.

Utracie wagi w przypadku choroby nowotworowej towarzyszą również takie objawy raka jak: zaburzenia wypróżniania, powiększenie obwodu brzucha, podwyższona temperatura, wzmożona potliwość, szybkie męczenie się, wymioty, trudności w połykaniu i bóle.

5. Objawy raka - niewyjaśniony ból

Jeśli odczuwasz przewlekły ból, który powraca (może to być np. ból głowy czy żołądka), nie powinieneś go lekceważyć. Podobnie w przypadku dolegliwości ze strony jajników czy klatki piersiowej. Zaniepokoić powinny cię również bóle kości, które mogą sygnalizować objawy raka w postaci przerzutów lub rozwoju szpiczaka. Zgłoś się do lekarza - powinien zlecić ci zrobienie takich badań jak np. ultrasonografia czy wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze