Niewłaściwe stosowanie szkieł kontaktowych a utrata wzroku

Zdecydowana większość osób, które noszą szkła kontaktowe, nie przestrzega podstawowych zasad higieny podczas ich stosowania. Kontakt z wodą czy spanie w soczewkach może grozić nawet utratą wzroku.

Jak założyć soczewki?

Alternatywą dla noszenia okularów są soczewki kontaktowe. Jeśli chodzi o wybór tych najwłaściwszych należy poradzić się okulisty. Można je podzielić na...

Największe błędy noszących szkła kontaktowe

Nosisz szkła kontaktowe podczas kąpieli, pod prysznicem, a może w nich śpisz? Eksperci są zgodni i ostrzegają – kontakt soczewek z wodą może doprowadzić do bardzo poważnej infekcji oka – w tym zapalenia rogówki.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Badania przeprowadzone przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób na grupie 1000 osób noszących szkła kontaktowe ujawniły, że aż 99 proc. z nich robi to w niewłaściwy sposób. W wynikach eksperci wskazali również, że większość z badanych popełnia te same błędy – zwłaszcza, jeśli chodzi o czyszczenie szkieł i podstawowe zasady higieny. Więcej niż połowa z nich przyznała się również, że regularnie kładzie się spać w soczewkach, a 9 na 10 osób nie zdejmuje soczewek również podczas drzemek w ciągu dnia.

Podczas badania ponad 1/3 osób potwierdziła, że zdarzyło się im odwiedzić lekarza z powodu czerwonych lub bolących oczu. Największe zmartwienie wśród przeprowadzających badanie wywołała jednak liczba osób, które nie unikają kontaktu z wodą – kąpią się, biorą prysznic, myją szkła wodą z kranu lub w nich pływają. To ogromny błąd podczas noszenia soczewek.

Ponad 8 na 10 osób bierze w soczewkach prysznic, a 6 na 10 pływa w basenie. Więcej niż 1/3 badanych przyznała, że myła szkła wodą z kranu, z kolei 17 proc. moczy je w wodzie przez całą noc. Eksperci alarmują – kontakt z wodą może przenosić niebezpieczne mikroorganizmy z wody, które powodują infekcje, w tym zapalenie rogówki, które grozi utratą wzroku.

Zapalenie rogówki może zostać wywołane nie tylko przez kontakt z mikroorganizmami żyjącymi w wodzie, ale również w przypadku zadrapania oka paznokciem podczas niewłaściwego wkładania lub zdejmowania szkieł. Dodatkowo ponad połowa badanych osób używa soczewek, które są już przeterminowane i nie stosuje się do zaleceń na ulotkach informacyjnych.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji?

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób przedstawiło również szereg zaleceń, które pomogą zmniejszyć do minimum ryzyko wystąpienia infekcji. Po pierwsze, należy pamiętać, że przed każdym kontaktem ze szkłami kontaktowymi, należy umyć ręce ciepłą wodą z mydłem i dokładnie je osuszyć. Po drugie, szkła powinny być zdejmowane przed pójściem spać, kąpielą, a także podczas wizyty na basenie. Każdy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia. Kiedy tylko zdejmujemy soczewki, powinniśmy je zdezynfekować odpowiednio dobranym preparatem.

Eksperci ostrzegają również – osoby, które kupowały soczewki w sklepach internetowych były 5 razy bardziej narażone na wystąpienie niebezpiecznych infekcji oczu.

Oprócz właściwej pielęgnacji oczu, warto również zadbać o delikatną skórę pod nimi. Najlepsze będą do tego kosmetyki naturalne. Poznaj ich właściwości i dowiedz się, co o nich myślą pozostali użytkownicy na naszym forum.

Komentarze (7)
~Łukasz
~Łukasz ponad rok temu

Z tym, że szkła ze sklepów internetowych są gorsze niż ze zwykłych, to już ktoś przesadził :) To samo, ten sam produkt, tylko inny pośrednik. Na pewno producent wypuszcza gorsze szkła i nakazuje sprzedawać je przez internet :) Jednodniowe to dobre rozwiązanie, ale dość drogie. Ja takie stosuję, bo mam uczulenie (czerwone i piekące oczy) na płyn do czyszczenia szkieł. Jednodniowe zakładasz rano po toalecie i wyrzucasz wieczorem. Ja to lubię, ale rozumiem, że nie wszystkich stać na 140-160zł/m-c. Duża część artykułu to racja - dbajcie o oczy!!

Odpowiedz
~-9D
~-9D ponad rok temu

9 na 10 osób źle- wg autora artykułu używa szkieł kontaktowych- co wg niego grozi utratą wzroku! Ile osób naprawdę straciło wzrok przez niewłaściwe użytkowanie soczewek kontaktowych? I jak korzystać z basenu bez soczewek kontaktowych jak ma się wadę -9 dioptrii?

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...

Choroby i dolegliwości

Biurowe choroby zawodowe

Biurowe choroby zawodowe

Pracujesz w biurze? Być może cierpisz na te choroby Myśląc o ciężkiej pracy, zwykle na myśl przychodzi nam praca fizyczna. W końcu rzeczywiście (...) dolegliwości chorego budynku to różne dolegliwości...

Choroby i dolegliwości

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

przyczynę, ponieważ świąd towarzyszyć może wielu schorzeniom. Choroby wątroby Cholestaza to choroba wątroby, w której dochodzi do zastoju żółci (...) może świadczyć o alergii pokarmowej. W tym przypadku chory odczuwać...