Trwa ładowanie...

Niewłaściwe stosowanie szkieł kontaktowych a utrata wzroku

 Katarzyna Krupka
25.11.2018 13:53
Kupuj soczewki ze sprawdzonych źródeł i zawsze sprawdzaj datę ważności
Kupuj soczewki ze sprawdzonych źródeł i zawsze sprawdzaj datę ważności (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Zdecydowana większość osób, które noszą szkła kontaktowe, nie przestrzega podstawowych zasad higieny podczas ich stosowania. Kontakt z wodą czy spanie w soczewkach może grozić nawet utratą wzroku.

Jak założyć soczewki?
Jak założyć soczewki?

Alternatywą dla noszenia okularów są soczewki kontaktowe. Jeśli chodzi o wybór tych najwłaściwszych

zobacz galerię

1. Największe błędy noszących szkła kontaktowe

Nosisz szkła kontaktowe podczas kąpieli, pod prysznicem, a może w nich śpisz? Eksperci są zgodni i ostrzegają – kontakt soczewek z wodą może doprowadzić do bardzo poważnej infekcji oka – w tym zapalenia rogówki.

Badania przeprowadzone przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób na grupie 1000 osób noszących szkła kontaktowe ujawniły, że aż 99 proc. z nich robi to w niewłaściwy sposób. W wynikach eksperci wskazali również, że większość z badanych popełnia te same błędy – zwłaszcza, jeśli chodzi o czyszczenie szkieł i podstawowe zasady higieny. Więcej niż połowa z nich przyznała się również, że regularnie kładzie się spać w soczewkach, a 9 na 10 osób nie zdejmuje soczewek również podczas drzemek w ciągu dnia.

Zobacz film: "Jak założyć soczewki?"

Podczas badania ponad 1/3 osób potwierdziła, że zdarzyło się im odwiedzić lekarza z powodu czerwonych lub bolących oczu. Największe zmartwienie wśród przeprowadzających badanie wywołała jednak liczba osób, które nie unikają kontaktu z wodą – kąpią się, biorą prysznic, myją szkła wodą z kranu lub w nich pływają. To ogromny błąd podczas noszenia soczewek.

Ponad 8 na 10 osób bierze w soczewkach prysznic, a 6 na 10 pływa w basenie. Więcej niż 1/3 badanych przyznała, że myła szkła wodą z kranu, z kolei 17 proc. moczy je w wodzie przez całą noc. Eksperci alarmują – kontakt z wodą może przenosić niebezpieczne mikroorganizmy z wody, które powodują infekcje, w tym zapalenie rogówki, które grozi utratą wzroku.

Zapalenie rogówki może zostać wywołane nie tylko przez kontakt z mikroorganizmami żyjącymi w wodzie, ale również w przypadku zadrapania oka paznokciem podczas niewłaściwego wkładania lub zdejmowania szkieł. Dodatkowo ponad połowa badanych osób używa soczewek, które są już przeterminowane i nie stosuje się do zaleceń na ulotkach informacyjnych.

2. Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji?

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób przedstawiło również szereg zaleceń, które pomogą zmniejszyć do minimum ryzyko wystąpienia infekcji. Po pierwsze, należy pamiętać, że przed każdym kontaktem ze szkłami kontaktowymi, należy umyć ręce ciepłą wodą z mydłem i dokładnie je osuszyć. Po drugie, szkła powinny być zdejmowane przed pójściem spać, kąpielą, a także podczas wizyty na basenie. Każdy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia. Kiedy tylko zdejmujemy soczewki, powinniśmy je zdezynfekować odpowiednio dobranym preparatem.

Eksperci ostrzegają również – osoby, które kupowały soczewki w sklepach internetowych były 5 razy bardziej narażone na wystąpienie niebezpiecznych infekcji oczu.

Oprócz właściwej pielęgnacji oczu, warto również zadbać o delikatną skórę pod nimi. Najlepsze będą do tego kosmetyki naturalne. Poznaj ich właściwości i dowiedz się, co o nich myślą pozostali użytkownicy na naszym forum.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze