Trwa ładowanie...

Niewydolność szyjki macicy

Avatar placeholder
06.04.2023 10:01
Niewydolność szyjki macicy
Niewydolność szyjki macicy

Niewydolność szyjki macicy jest dolegliwością, która polega na przedwczesnym rozszerzeniu się szyjki macicy i stwierdza się ją na podstawie badania ginekologicznego i badania USG. Schorzenie to należy do głównych przyczyn poronienia. Badanie długości kanału szyjki macicy (podczas badania USG powinno być wykonywane po 23. tygodniu ciąży. Jeśli szyjka macicy jest długości powyżej granicy 2,5-3 cm, to nie ma obaw, że dojdzie do przedwczesnego porodu.

spis treści

1. Przyczyny niewydolności szyjki macicy

Bezpośrednią przyczyną przedwczesnego skracania się i rozwierania szyjki macicy są skurcze mięśnia macicy lub osłabienie samej szyjki. Skurcze macicy mogą też być związane ze zbyt intensywnym trybem życia i przemęczeniem.

Nie ma sposobu, by ją na powrót wydłużyć. Inne przyczyny to:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Objawy niewydolności szyjki macicy

Do objawów niewydolności szyjki macicy zaliczamy:

Poronienie spowodowane przez niewydolność szyjki macicy następuje bezboleśnie lub przy niewielkich dolegliwościach bólowych. Szyjka jest tak rozszerzona, że błony płodowe szybko wysuwają się do światła pochwy. Pękają, odpływają wody płodowe, a zaraz po nich zostaje wydalone jajo płodowe.

Po 14 tygodniu ciąży dziecko rośnie szybciej niż macica. Uszkodzona szyjka macicy nie wytrzymuje nacisku jaja płodowego i rozszerza się nadmiernie, a to prowadzi do poronienia. Szyjka macicy zbudowana jest głównie ze zbitej, mało elastycznej tkanki łącznej (w przeciwieństwie do macicy, która zbudowana jest głównie z włókien mięśniowych) i wtedy może nastąpić otwarcie dające początek poronieniu.

Przedwczesne rozwarcie szyjki macicy bardzo często występuje nagle, bez żadnych wcześniejszych oznak. Niestety często dzieje się tak, że niewydolność szyjki macicy można stwierdzić dopiero po pierwszym poronieniu. Tylko częste wizyty u ginekologa w początkowym okresie ciąży pozwalają na wcześniejsze zdiagnozowanie skracania się szyjki macicy.

Niewydolność szyjki macicy jest zagrożeniem dla rozwijającej się ciąży. Szybkie zdiagnozowanie schorzenia pozwala na natychmiastowe zastosowanie odpowiedniego leczenia.

3. Zapobieganie i leczenie niewydolności szyjki macicy

Leczenie polega na chirurgicznym założeniu i zaciśnięciu wokół szyjki specjalnego szwu, który najczęściej zakładany jest miedzy 13 a 14 tygodniem ciąży. Ten sposób leczenia jest skuteczny aż w 80%. Szew zostaje zdjęty w chwili rozpoczęcia porodu.

Innym rodzajem leczenia jest założenie na szyjkę macicy sylikonowego krążka, inaczej zwanego pessarem, który uniemożliwia rozwieranie się szyjki macicy i ją odciąża. Założenie go nie wymaga zabiegu, pobytu w szpitalu ani znieczulenia. Jedynymi dolegliwościami po zaaplikowaniu mogą być zakażenia.

Niekiedy kobiety w ciąży z niewydolnością szyjki macicy muszą leżeć w łóżku, unikać stresu, wysiłku fizycznego, muszą zaprzestać współżycia seksualnego. Mogą za to przyjmować leki rozkurczowe.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.