Trwa ładowanie...

Niewydolność wątroby – przyczyny, objawy, leczenie schorzenia

Avatar placeholder
19.03.2021 16:36
Niewydolność wątroby – przyczyny, objawy, leczenie schorzenia
Niewydolność wątroby – przyczyny, objawy, leczenie schorzenia

Niewydolność wątroby to inaczej zaburzenia jej pracy. Stan, w którym organ ten nie spełnia swoich funkcji może być spowodowany chorobami, które doskwierają od jakiegoś czasu, są przewlekłe lub mogą pojawić się nagle.

spis treści

1. Niewydolność wątroby – przyczyny

Podstawowymi zadaniami, jakie ma wątroba w organizmie są: synteza, metabolizm, filtracja, a także magazynowanie. Kiedy mówimy o niewydolności wątroby, oznacza to wówczas jej częściowe lub całkowite niezdolna do ich wykonywania. Może przybrać postać przewlekłą lub ostrą. Co przyczynia się do powstawania schorzeń wątroby?

Niewydolność wątroby może być spowodowana przez wiele czynników. Wariant przewlekły choroby powstaje przez częste używanie alkoholu, niewłaściwą dietę albo przebycie chorób związanych z tymże narządem, w tym wirusowego zapalenia wątroby lub nowotworu.

Zobacz film: "Wpływ leków na wątrobę"

Inną sprawą jest ostra niewydolność wątroby. Przyczyny zapadnięcia na to schorzenie zwykle upatruje się w zatruciu lekami albo toksynami. Mowa tu o paracetamolu i muchomorze sromotnikowym. Ostra niewydolność wątroby może się pojawić jako powikłanie po WZW typu B, a także zakrzepicy żył w obrębie tego narządu lub inne choroby z nią związane. Ważne wydaje się też to, że może ona być skutkiem chorób ogólnoustrojowych, na przykład sepsy.

2. Niewydolność wątroby – objawy

O niewydolności wątroby może świadczyć wiele symptomów. O tej przewlekłej możemy dowiedzieć się bardzo późno, gdy praktycznie cały organ trawi choroba, bowiem można ona na początku przebiegać bezobjawowo.

Objawy niewydolności wątroby pojawiają się w późnym stadium choroby.
Objawy niewydolności wątroby pojawiają się w późnym stadium choroby.

Na początku będą to objawy ogólne – osłabienie organizmu, a także kłopoty z układem trawiennym. Mogą pojawić się także te bardziej szczegółowe symptomy niewydolności wątroby, jak: brak apetytu, schudnięcie, pełność po jedzeniu, a także kłopoty z trawieniem tłuszczu i alkoholu, ból brzucha, wzdęcia i odbijanie, a nawet nudności.

Dość poważnym objawem niewydolności wątroby, który pojawia się już na bardziej zaawansowanym etapie choroby, jest: żółtaczka, powiększenie organu, obrzęki kończyn dolnych, żylaki w przełyku lub odbycie. Ostatnim, bardzo poważnym objawem jest wodobrzusze.

Symptomy ostrej niewydolności wątroby są w zasadzie bardzo podobne, ponadto mogą pojawić się również zaburzenia świadomości, a w razie niepodjęcia leczenia – poważne zaburzenia metaboliczne, które mogą zakończyć się śpiączką wątrobową i doprowadzić do śmierci.

3. Niewydolność wątroby – leczenie schorzenia

W przypadku obu wariantów niewydolności wątroby należy zmienić dietę na taką, która nie zawiera zbyt dużo białka. Konieczne jest w przypadku tej choroby podjęcie leczenia farmakologicznego. Najskuteczniejsze jednak są w takich sytuacjach przeszczepy organu. Decydują się na niego lekarze w ostateczności, gdy już żadne inne leczenie nie przynosi skutku, a objawy niewydolności wątroby się nasilają.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze