Trwa ładowanie...

Niewydolność wątroby – przyczyny, objawy, leczenie schorzenia

Niewydolność wątroby to inaczej zaburzenia jej pracy. Stan, w którym organ ten nie spełnia swoich funkcji może być spowodowany chorobami, które doskwierają od jakiegoś czasu, są przewlekłe lub mogą pojawić się nagle.

spis treści

1. Niewydolność wątroby – przyczyny

Podstawowymi zadaniami, jakie ma wątroba w organizmie są: synteza, metabolizm, filtracja, a także magazynowanie. Kiedy mówimy o niewydolności wątroby, oznacza to wówczas jej częściowe lub całkowite niezdolna do ich wykonywania. Może przybrać postać przewlekłą lub ostrą. Co przyczynia się do powstawania schorzeń wątroby?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Niewydolność wątroby może być spowodowana przez wiele czynników. Wariant przewlekły choroby powstaje przez częste używanie alkoholu, niewłaściwą dietę albo przebycie chorób związanych z tymże narządem, w tym wirusowego zapalenia wątroby lub nowotworu.

Inną sprawą jest ostra niewydolność wątroby. Przyczyny zapadnięcia na to schorzenie zwykle upatruje się w zatruciu lekami albo toksynami. Mowa tu o paracetamolu i muchomorze sromotnikowym. Ostra niewydolność wątroby może się pojawić jako powikłanie po WZW typu B, a także zakrzepicy żył w obrębie tego narządu lub inne choroby z nią związane. Ważne wydaje się też to, że może ona być skutkiem chorób ogólnoustrojowych, na przykład sepsy.

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby
6 objawów, które wskazują na choroby wątroby [7 zdjęć]

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji

zobacz galerię

2. Niewydolność wątroby – objawy

O niewydolności wątroby może świadczyć wiele symptomów. O tej przewlekłej możemy dowiedzieć się bardzo późno, gdy praktycznie cały organ trawi choroba, bowiem można ona na początku przebiegać bezobjawowo.

Objawy niewydolności wątroby pojawiają się w późnym stadium choroby.
Objawy niewydolności wątroby pojawiają się w późnym stadium choroby.

Na początku będą to objawy ogólne – osłabienie organizmu, a także kłopoty z układem trawiennym. Mogą pojawić się także te bardziej szczegółowe symptomy niewydolności wątroby, jak: brak apetytu, schudnięcie, pełność po jedzeniu, a także kłopoty z trawieniem tłuszczu i alkoholu, ból brzucha, wzdęcia i odbijanie, a nawet nudności.

Dość poważnym objawem niewydolności wątroby, który pojawia się już na bardziej zaawansowanym etapie choroby, jest: żółtaczka, powiększenie organu, obrzęki kończyn dolnych, żylaki w przełyku lub odbycie. Ostatnim, bardzo poważnym objawem jest wodobrzusze.

Symptomy ostrej niewydolności wątroby są w zasadzie bardzo podobne, ponadto mogą pojawić się również zaburzenia świadomości, a w razie niepodjęcia leczenia – poważne zaburzenia metaboliczne, które mogą zakończyć się śpiączką wątrobową i doprowadzić do śmierci.

3. Niewydolność wątroby – leczenie schorzenia

W przypadku obu wariantów niewydolności wątroby należy zmienić dietę na taką, która nie zawiera zbyt dużo białka. Konieczne jest w przypadku tej choroby podjęcie leczenia farmakologicznego. Najskuteczniejsze jednak są w takich sytuacjach przeszczepy organu. Decydują się na niego lekarze w ostateczności, gdy już żadne inne leczenie nie przynosi skutku, a objawy niewydolności wątroby się nasilają.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Niewydolność wątroby – przyczyny, objawy, leczenie schorzenia
Niewydolność wątroby – przyczyny, objawy, leczenie schorzenia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza