Trwa ładowanie...

Objaw pojawia się na skórze. To znak, ze trzustka woła o pomoc

 Paula Komendarczuk
06.03.2024 21:30
Niezwykłe objawy dysfunkcji trzustki. Nie lekceważ tych sygnałów
Niezwykłe objawy dysfunkcji trzustki. Nie lekceważ tych sygnałów (Getty Images)

Objawy wskazujące na zaburzenia pracy trzustki są często bagatelizowane lub mylone z dolegliwościami występującymi w przebiegu innych schorzeń. Warto mieć świadomość, że nie wszystkie symptomy chorej trzustki są oczywiste, by razie potrzeby odpowiednio szybko zareagować.

spis treści

1. Najpopularniejsze przyczyny chorób trzustki

Trzustka to narząd gruczołowy, który odgrywa kluczową rolę w produkcji soku trzustkowego, niezbędnego do wytwarzania enzymów trawiennych. Zapalenie trzustki to najczęstsze schorzenie związane z jej funkcjonowaniem. Wśród głównych przyczyn zakłóceń pracy tego organu wymienia się palenie papierosów, spożywanie wysokotłuszczowych potraw oraz schorzenia dróg żółciowych.

Dodatkowo zapalenie trzustki może być efektem następujących czynników:

  • przyjmowania niektórych leków,
  • nadczynności przytarczyc,
  • obrażeń mechanicznych w obrębie jamy brzusznej,
  • wrodzonych wad anatomicznych,
  • podwyższonego poziomu trójglicerydów.
Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych problemów z trzustką, które wymagają przeprowadzenia diagnostyki i wdrożenia leczenia.

2. Jakie objawy sygnalizują problemy z trzustką?

Ból kręgosłupa może być nieoczywisty dla wielu osób, jednak jest to ważny sygnał, który nie powinien być lekceważony. Trzustka, umiejscowiona w jamie brzusznej, może wywoływać ból promieniujący do dolnej części pleców ze względu na swoje położenie anatomiczne. To zjawisko może być szczególnie zauważalne po spożyciu posiłku lub wypiciu alkoholu.

Jest to ważne, aby zdawać sobie sprawę, że ból w odcinku lędźwiowym może być jednym z pierwszych sygnałów, które wskazują na potencjalne problemy z trzustką. Ignorowanie tej dolegliwości może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych.

Kolejnym symptomem problemów z funkcjonowaniem trzustki, który utrzymuje się przez kilka tygodni i nieznacznie utrudnia codzienne życie, jest swędzenie skóry. To efekt gromadzenia się bilirubiny, której podwyższony poziom jest także charakterystyczny dla żółtaczki. Żółtawe zabarwienie skóry oraz oczu stanowi dodatkowy sygnał wskazujący na konieczność konsultacji z lekarzem.

Oprócz swędzenia skóry mogą pojawić się także inne nieoczywiste objawy skórne, takie jak wysypka o niebieskim zabarwieniu. Plamy te najczęściej lokalizują się w okolicach pępka oraz po bokach ciała, a ich powstanie związane jest z gromadzeniem się płynu z otrzewnej.

Innym symptomem zaburzeń trzustki jest obecność bolesnych guzków pod skórą, których średnica nie przekracza 5 cm. Te zmiany mogą występować na różnych obszarach ciała, takich jak plecy, pośladki, podudzia, ramiona czy tułów.

Możliwe jest także wystąpienie rumienia wędrującego, który jest kojarzony z diagnostyką boreliozy. Pojawia się na kończynach, a z czasem przenosi się na krocze lub uszy. Okazuje się, że może on stanowić pierwszy objaw zarówno chorób trzustki, jak i raka tego narządu.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze