Trwa ładowanie...

Łykasz ten lek? Nigdy nie pij alkoholu, wątroba może ucierpieć

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 07.08.2024 20:02
Łykasz ten lek? Nigdy nie pij alkoholu, wątroba może ucierpieć
Łykasz ten lek? Nigdy nie pij alkoholu, wątroba może ucierpieć (Getty Images)

Furagina, znana również jako furazydyna, to popularny lek stosowany w leczeniu infekcji dolnych dróg moczowych. Choć jest skutecznym środkiem, jej stosowanie wiąże się z pewnymi zasadami bezpieczeństwa. Jednym z najważniejszych zaleceń jest unikanie spożywania alkoholu podczas terapii furaginą. Dlaczego to takie ważne?

spis treści

1. Popularny lek

Furagina działa poprzez hamowanie wzrostu bakterii, głównie E. coli, które są odpowiedzialne za większość infekcji dróg moczowych. Lek ten pomaga także w leczeniu zakażeń wywołanych przez gronkowce, paciorkowce oraz pałeczkę Salmonelli. Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym, furagina jest skutecznym środkiem w walce z infekcjami intymnymi i zapaleniem pęcherza.

Spożywanie alkoholu podczas przyjmowania furaginy jest surowo zabronione ze względu na ryzyko poważnego zatrucia. Lek utrudnia prawidłowy metabolizm alkoholu w organizmie, co prowadzi do kumulacji aldehydu octowego - toksycznego produktu pośredniego w rozkładzie alkoholu. Aldehyd octowy jest odpowiedzialny za wiele nieprzyjemnych objawów kaca, ale w większych ilościach może powodować poważne problemy zdrowotne.

2. Reakcja disulfiramowa

Zobacz film: "Leki, które zabijają [Pixel]"

Jednym z najpoważniejszych skutków połączenia furaginy z alkoholem jest tzw. reakcja disulfiramowa. Nazwa ta pochodzi od leku Disulfiram, stosowanego w terapii alkoholizmu, który działa na podobnej zasadzie.

Disulfiram blokuje enzym dehydrogenazę aldehydową, co uniemożliwia przekształcenie aldehydu octowego w kwas octowy. W wyniku tego aldehyd octowy gromadzi się w organizmie, wywołując silne objawy zatrucia.

Objawy te mogą obejmować:

  • brak tchu,
  • swędzenie i pieczenie skóry,
  • wzmożoną potliwość,
  • pulsujący ból głowy,
  • nudności i wymioty,
  • wzrost ciśnienia tętniczego,
  • zaburzenia rytmu serca.

W skrajnych przypadkach, reakcja disulfiramowa może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych, a nawet śmierci.

3. Szybsze upijanie się

Kolejnym problemem związanym z łączeniem furaginy z alkoholem jest szybkie upijanie się. Nawet niewielka ilość alkoholu może prowadzić do stanu silnego upojenia, co wynika z interakcji furaginy z alkoholem.

Może się okazać, że po kilku łykach niskoprocentowego alkoholu, osoba przyjmująca furaginę będzie pijana, co zwiększa ryzyko wypadków i innych niebezpiecznych sytuacji.

Eksperci zalecają, aby unikać spożywania alkoholu przez co najmniej trzy doby po zakończeniu przyjmowania furaginy. Stężenie leku w organizmie zmniejsza się powoli, dlatego ważne jest, aby dać organizmowi wystarczająco dużo czasu na całkowite usunięcie substancji czynnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze