Trwa ładowanie...

Nigdy nie zdejmujesz obrączki? Narażasz się na przykre konsekwencje

 Karolina Rozmus
08.11.2022 10:39
Może przypominać alergię na biżuterię
Może przypominać alergię na biżuterię (Getty Images)

Obrączka z biegiem czasu przestaje być elementem biżuterii – wiele osób nosi ją stale, nie zdejmując ani na chwilę. Dermatolog, lek. Katarzyna Pyrkosz, w poście w mediach społecznościowych pokazuje, co się może stać, jeśli zapomnimy zdjąć pierścionek przed myciem rąk.

spis treści

1. Zdejmij obrączkę przed myciem. To nie tylko kwestia higieny

"Zdejmowanie obrączek i pierścionków przed myciem rąk i przy przygotowaniu posiłków jest ważne nie tylko ze względów higienicznych" – zaczyna swój wpis na Instagramie lekarka.

- Jeśli tego nie zrobisz, to w trakcie mycia dostanie się pod nie odrobina wody i detergentu, którego używasz do mycia – mówi.

Zobacz film: "Alergie skórne"

- Ta woda, która pozostała pod obrączką lub pierścionkiem, samoistnie nie odparuje i w połączeniu z detergentem będzie wywoływać drażniący wpływ na twoją skórę – tłumaczy.

To może powodować powstawanie zmian skórnych związanych z podrażnieniem lub alergią.

"Podobnie mogą działać niewielkie ilości jedzenia, na przykład soki z owoców, jeśli dostaną się pod biżuterię podczas przygotowywania posiłków" – pisze lek. Pyrkosz.

2. Czym jest alergia na biżuterię?

"Dlatego nie wszystkie zmiany skórne pod pierścionkami i obrączkami muszą być wywołane alergią na metale, z których je wykonano. Mogą być też wynikiem nieprawidłowych nawyków" – podsumowuje wpis lekarka.

Uczulenie na złoto lub srebro czy niewłaściwa higiena?
Uczulenie na złoto lub srebro czy niewłaściwa higiena? (Getty Images)

Z kolei alergia na biżuterię również może wywoływać tzw. wyprysk kontaktowy. Pojawiają się wówczas zmiany w miejscu, w którym skóra styka się z alergizującym surowcem, z którego wykonano pierścionek czy kolczyki.

Może się manifestować poprzez:

  • pojedyncze rozsiane swędzące grudki,
  • bąble,
  • wysypkę,
  • suche plamy przypominające oparzenie,
  • w cięższych przypadkach – pęcherzyki wypełnione płynem,
  • zaczerwienienie skóry.

To objawy pierwszej fazy alergii. Osoby, które nie zaniechają wówczas zakładania alergizującej biżuterii, narażają się na poważniejsze konsekwencje pod postacią większych ognisk rumieniowych lub pęcherzykowych lokalizujących się na nadgarstkach, szyi czy uszach.

Do najczęściej alergizujących metali zalicza się nikiel, będący także jednym z nielicznych pierwiastków, który uczula nawet dzieci poniżej 12. roku życia.

Biżuteria wykonana ze srebra oraz złota uczula bardzo rzadko, pod warunkiem, że jest wysokiej próby (czyli nie zawiera zbyt wiele domieszek innych, potencjalnie alergizujących metali). W przypadku wyrobów ze srebra uczulać mogą te wykonane przed 1950 rokiem z uwagi na zawartość azotanu srebra. To właśnie on ma wysoki potencjał alergizujący.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze