Trwa ładowanie...

Nimesil - opinie, skład, działanie i środki ostrożności

Avatar placeholder
02.04.2020 14:35
Nimesil jest pomocny w leczeniu bólu kostno-stawowego i w przypadku bolesnych miesiączek
Nimesil jest pomocny w leczeniu bólu kostno-stawowego i w przypadku bolesnych miesiączek (Gettyimages)

Nimesil opinie ma różne. Jedno jest pewne. Choć to skuteczny lek działający przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, jest lekiem, który należy przepisywać wyłącznie jako lek drugiego rzutu. Jest silny, a z jego zażywaniem wiąże się wiele możliwych działań niepożądanych. Niewłaściwe zastosowanie Nimesilu może okazać się szkodliwe dla zdrowia. Co warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Opinie i ostrzeżenia o Nimesilu

Nimesil jest doustnym preparatem z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o właściwościach przeciwbólowych. Stosuje się go w leczeniu ostrego bólu, także przy pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu. Wykazuje właściwości przeciwgorączkowe oraz łagodzące dolegliwości bólowe o ostrym charakterze.

Jego specyfika sprawia, że budzi różne opinie. Jest lekiem silnym. Działa szybko i skutecznie, ale wiąże się z nim możliwych działań niepożądanych, przeciwwskazań i ograniczeń. Z tego względu lekarze przepisują Nimesil w sytuacjach szczególnych, wyłącznie jako lek drugiego rzutu. Decyzja o jego zastosowaniu musi opierać się na klinicznej ocenie ogólnego ryzyka każdego pacjenta. Ponadto zawsze należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy czas, nie dłużej niż 15 dni.

2. Skład i działanie leku Nimesil

Zobacz film: "Stworzono implanty mogące leczyć urazy i schorzenia kręgosłupa. Do sprzedaży trafią w ciągu kilku lat"

Lek Nimesil jest refundowany, wydawany z apteki na podstawie recepty. Występuje w postaci saszetek z granulatem do rozpuszczenia do sporządzania zawiesiny doustnej pakowanym w saszetki i tekturowe pudełko. Opakowanie zawiera 9, 15 lub 30 saszetek. Każda saszetka zawiera 100 mg nimesulidu (Nimesulidum).

To substancja, która charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Preparat dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, a pierwsze efekty są odczuwalne bardzo szybko, już po 15 minut po zastosowaniu. Środek osiąga największe stężenie we krwi po 2-3 godzinach po podaniu. Dzieje się tak, ponieważ lek występuje w postaci saszetek z granulatem do rozpuszczenia. Jego działanie jest szybsze niż leku w tabletkach.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Dawkowanie leku Nimesil

Jak stosować Nimesil? Jak najkrócej, w możliwie najmniejszej dawce. W przypadku osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia zaleca się 100 mg dwa razy na dobę po posiłkach. Nie należy stosować leku u dzieci poniżej 12 roku życia.

Należy zaprzestać stosowania nimesulidu u pacjentów, u których wystąpi gorączka i/lub objawy grypopodobne. Lek zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

4. Skutki uboczne po zastosowaniu leku Nimesil

Ze stosowaniem leku Nimesil wiążą się różne działania niepożądane, choć nie występują one u wszystkich pacjentów. Często zdarzają się: biegunka, nudności, wymioty, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Niezbyt często pojawiają się zawroty głowy, duszność, zaparcia, wzdęcia, zapalenie błony śluzowej żołądka, świąd, wysypka, nadciśnienie tętnicze, obrzęki.

Rzadko występuje złe samopoczucie, osłabienie, zapalenie skóry, krwotoki, bolesne lub krwiste oddawania moczu albo jego zatrzymanie, rumień, wahania ciśnienia tętniczego, nagłe zaczerwienienie twarzy.

5. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Nimesil?

Nie należy stosować leku Nimesil, gdy stwierdzono nadwrażliwość na substancję czynną, czyli nimesulid bądź którąś z substancji pomocniczych, a także reakcje nadwrażliwości w wywiadzie na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Nie należy stosować go stosować wraz z innymi substancjami o potencjalnym działaniu uszkadzającym wątrobę, ani przepisywać pacjentom uzależnionym od alkoholu, leków lub substancji o działaniu odurzającym oraz pacjentom z gorączką i (lub) objawami grypopodobnymi.

Leku nie można podawać dzieciom poniżej 12. roku życia. Przeciwwskazaniem jest również czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, przebyte, nawracające epizody choroby wrzodowej lub krwawień z przewodu pokarmowego, krwawienie do ośrodkowego układu nerwowego w wywiadzie oraz inne czynne krwawienia i choroby przebiegające z krwawieniem. To także ciężkie zaburzenia krzepnięcia, ciężka niewydolność serca, ciężkie zaburzenia czynności nerek oraz jednoczesna ekspozycja na substancje o potencjalnym działaniu uszkadzającym wątrobę, jak również uzależnienie od alkoholu, leków lub narkotyków.

Ponieważ nie wiadomo, czy substancja czynna leku Nimesil - nimesulid - przenika do mleka kobiecego, jego przyjmowanie w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Z uwagi braku danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania leku u kobiet w ciąży, nie powinny go zażywać także przyszłe mamy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze