Przejdź na WP

Niska hemoglobina – objawy, normy, przyczyny

Niska hemoglobina może być oznaką anemii (niedokrwistości). U dorosłego zdrowego człowieka stężenie hemoglobiny we krwi powinno wynosić między 12 a 18 g/dl. Natomiast u kobiet w ciąży niska hemoglobina może być objawem zupełnie normalnym.  Aby skontrolować poziom hemoglobiny wykonuje się badanie morfologii krwi.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

Hemoglobina to białko, które spełnia w organizmie człowieka bardzo ważną rolę. Znajduje się w czerwonych krwinkach (erytrocytach) a jej zadaniem jest transportowanie tlenu. W przypadku niskiej hemoglobiny, do tkanek dostarczana jest zbyt mała ilość tlenu. Aby skompensować brak hemoglobiny organizm przyśpiesza akcję mięśnia sercowego. Pacjenci z niską hemoglobiną bardzo często skarżą na uczucie duszności podczas wysiłku.

1. Niska hemoglobina – objawy

W sytuacji, gdy wyniki morfologii krwi wykazuje nie tylko niską hemoglobinę, ale również niski poziom erytrocytów i hematokrytu to świadczy to anemii. W niektórych sytuacjach może wystąpić niedokrwistość rzekoma, jest to stan, w którym niska hemoglobina jest efektem zwiększenia objętości osocza (ciąża, przewodnienie organizmu).

Hemoglobina znajduje się w czerwonych krwinkach.
Hemoglobina znajduje się w czerwonych krwinkach.

Morfologię krwi powinno się wykonywać przynajmniej raz do roku w ramach badań profilaktycznych. Pozwala to kontrolować także poziom hemoglobiny. Wskazaniami do wykonania badania są także niektóre objawy mogące wskazywać na niską hemoglobinę:

Poznaj główne przyczyny odpowiedzialne za senność i zmęczenie
Poznaj główne przyczyny odpowiedzialne za senność i zmęczenie [10 zdjęć]

Typowe objawy depresji mają podłoże zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Osoby dotknięte tą chorobą mogą...

zobacz galerię

2. Niska hemoglobina - normy

Aby wykonać badanie należy od pacjenta pobrać próbkę krwi. Przed badaniem pacjent powinien zostać poinformowany, że do punktu pobrań musi zgłosić się na czczo. Dzięki temu otrzymany wynik badania jest wiarygodny. Normalny poziom hemoglobiny różni się w zależności od wieku i płci:

  • w przypadku dorosłej kobiety norma wynosi - 12–16 g/dl;
  • w przypadku kobiety ciężarnej norma wynosi - 11–14 g/dl;
  • w przypadku dorosłego mężczyzny norma wynosi - 14–18 g/dl;
  • w przypadku dzieci powyżej pierwszego roku życia norma to około -13 g/dl;
  • w przypadku noworodków norma wynosi -17 a 22 g/dl.

Należy także pamiętać, że każde laboratorium opiera się na własnych wartościach referencyjnych. W celu właściwego zinterpretowania badań należy skonsultować się z lekarzem.

3. Niska hemoglobina – przyczyny

Niska hemoglobina świadczy o tym, że jej poziom znajduje się poniżej wartości referencyjnej ustalonej dla danej grupy wiekowej oraz płci. Przyczyną takiego stanu rzeczy najczęściej jest anemia. Jednak niska hemoglobina może być też spowodowana innymi czynnikami takimi jak na przykład ciąża lub przewodnienie organizmu.

Produkty bogate w żelazo
Produkty bogate w żelazo [10 zdjęć]

Suszony tymianek to źródło błonnika oraz witamin A i C. W 100 gramach tymianku znajdziemy 123,6 mg żelaza....

zobacz galerię

Przyczynami niskiej hemoglobiny są również między innymi:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy