Trwa ładowanie...

Niski poziom hemoglobiny – przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
05.10.2021 13:35
Niski poziom hemoglobiny łączy się z taką chorobą, jak niedokrwistość
Niski poziom hemoglobiny łączy się z taką chorobą, jak niedokrwistość (AdobeStock)

Niski poziom hemoglobiny łączy się z taką chorobą, jak niedokrwistość. Jakie są normy? U kobiet normę stanowi wartość 9,93 mmol/l, natomiast u mężczyzn – 9,0 mmol/l. Niedokrwistość bardziej znana jest pod nazwą anemii. Co należy zrobić, jeśli za niski poziom hemoglobiny odpowiada to schorzenie.

spis treści

1. Przyczyny niskiego poziomu hemoglobiny

Przyczyn niskiego poziomu hemoglobiny może być wiele. Najczęściej oznacza anemię. Niedobór hemoglobiny może także świadczyć o białaczce. Jeśli zatem inne przyczyny są wykluczone, lekarz zleca przeprowadzenie markerów nowotworowych. Niekiedy niski poziom hemoglobiny powstaje po urazie, który spowodował znaczną utratę krwi. W jakich sytuacjach lekarz może podejrzewać niski poziom hemoglobiny? Taki stan związany jest między innymi z nadmierną bladością, ospałością, odczuwaniem ciągłego zmęczenia, zawrotami głowy, obniżeniem nastroju, przyspieszeniem czynności serca, osłabioną koncentracja, omdleniami, zaburzeniami miesiączkowania oraz spadkiem libido.

Niski poziom hemoglobiny jest przykładowo objawem niedoboru żelaza
Niski poziom hemoglobiny jest przykładowo objawem niedoboru żelaza
Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

Niski poziom hemoglobiny wynikający z niedokrwistości uaktywnia się w czterech stanach zaawansowania choroby. Może zatem wystąpić niedokrwistość łagodna, umiarkowana, ciężka, a także stopień zagrażający życiu. Do głównych przyczyn niskiego stanu hemoglobiny zaliczymy również niedobór witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza. Niski stan hemoglobiny może także wystąpić w chorobach przewlekłych. Przykładowo – w przewlekłej chorobie nerek. W nerkach wytwarzany jest hormon pobudzający szpik kostny do zwiększonej produkcji krwinek czerwonych. Bardzo często niski poziom hemoglobiny utrzymuje się, w sytuacji gdy szpik kostny zaczyna pracować nieprawidłowo. W takim przypadku dochodzi do uszkodzenia komórki macierzystej. Uniemożliwia to dalsze podziały i różnicowanie komórek. Taka choroba to inaczej mówiąc niedokrwistość aplastyczna. Do uszkodzenia szpiku może dojść na przykład, kiedy organizm jest narażony na promieniowanie jonizujące.

To też warto wiedzieć

Innym typem niedokrwistości, czyli niskiego poziomu hemoglobiny jest niedokrwistość hemolityczna. Dochodzi wówczas do zbyt wczesnego rozpadu krwinek czerwonych. Najczęściej przyczyny takiego stanu są wrodzone.

2. Leczenie niskiego poziomu hemoglobiny

Leczenie niskiego poziomu hemoglobiny uzależnione jest od przyczyny. Dlatego też leczenie dąży do usunięcia problemu głównego. Kiedy organizm pozbywa się niedokrwistości, wówczas poziom płytek i składników mineralnych wraca do normy.

5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi
5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi [5 zdjęć]

Styl życia oraz dietę można zawsze zmienić na zdrowsze. Grupy krwi natomiast nikt z nas sobie nie wybiera,

zobacz galerię

Niski poziom hemoglobiny to stan występujący najczęściej w wyniku niedoborów żelaza. Ten składnik potrzebny jest po to, by regularnie i efektywnie produkować czerwone krwinki. Żelazo potrzebne jest również do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Wytworzone enzymy bogate w żelazo biorą udział w regeneracji komórek nerwowych. Jeżeli zatem brak żelaza, pacjent charakteryzuje się gorszą sprawność intelektualną. W przypadku niskiego poziomu hemoglobiny wywołanego przez niedobór żelaza, leczenie choroby polega na stosowaniu preparatów z żelazem. Kiedy przyczyną niskiego poziomu hemoglobiny są zbyt obfite miesiączkowanie, wówczas konieczne jest leczenie ginekologiczne (za obfite miesiączki może być odpowiedzialna endometrioza).

Niskie poziom hemoglobiny to także oznaka wystąpienia guzków krwawniczych. Wówczas leczenie opiera się na operacyjnym usunięciu czynnika zapalnego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze