No-spa w ciąży - wskazania, jak stosować No-spę w ciąży, działania niepożądane
No-spa w ciąży nie powinna być przyjmowana bez wyraźnych zaleceń lekarza. Stosowanie tabletek No-spa bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem może doprowadzić do poważnych powikłań ciążowych. Ten popularny środek farmaceutyczny działa rozkurczowo na mięśnie gładkie. Wskazaniami do stosowania leku są uciążliwe skurcze, dolegliwości bólowe brzucha.
1. No-spa w ciąży
No-spa w ciąży powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza. Substancją czynną zawartą w leku jest chlorowodorek drotaweryny (Drotaverini hydrochloridum), który wykazuje działanie rozkurczowe. Drotaweryna jest organiczym związkiem chemicznym i stanowi pochodną papaweryny. Drotaverini hydrochloridum szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Jest metabolizowany w wątrobie, a następnie wydalany wraz z moczem.
No-spa doskonale sprawdza się w przypadku skurczu mięśni gładkich układu moczowo-płciowego czy przewodu pokarmowego. Może być stosowana również w przypadku stanów skurczowych mięśni gładkich związanych z chorobami dróg żółciowych, a także w schorzeniach ginekologicznych takich jak bolesna menstruacja.
Zobacz także:
No-spa w ciąży stosowana jest przede wszystkim wtedy, gdy ciężarna uskarża się na uporczywe dolegliwości bólowe i skurcze podbrzusza. Zastosowanie leku pozwala zniwelować bóle w obrębie narządów jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej.
2. Jak stosować No-spę w ciąży?
No-spę w ciąży należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Mimo, iż lek wydawany jest bez recepty, kobiety ciężarne nie powinny przyjmować go wedle własnych potrzeb. Stosowanie tabletek No-spa bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem może skutkować poważnymi powikłaniami ciążowymi. To lekarz ustala odpowiednie dawkowanie leku No-spa. Przyjmowanie No-spy bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą może mieć fatalne skutki. Ciąża w okresie od 3. tygodnia do 8. jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo.
Stosowanie No-spy powinno być uzasadnione wyższą koniecznością. Oznacza to, że kobiety spodziewające się dziecka powinny przyjmować jakiekolwiek leki wyłącznie wtedy, kiedy jest to absolutnie konieczne. Lekarz, do którego zwróciła się ciężarna powinien uwzględnić wszystkie możliwe za i przeciw, zanim zaleci stosowanie tabletek doustnych No-spa. Korzyści wynikające ze stosowania tabletek No-spa podczas ciąży powinny przeważać nad możliwym niebezpieczeństwem i ryzykiem powikłań ciążowych, takich jak poronienie czy wady anatomiczne u malucha.
No-spy nie należy przyjmować w okresie porodu, ponieważ istnieje ogromne niebezpieczeństwo powikłań okołoporodowych lub poporodowych. Bagatelizowanie tego zalecenia może skutkować np. krwotokiem poporodowym u pacjentki.
3. No-spa w ciąży a działania niepożądne
No-spa, podobnie jak inne leki, może powodować działania niepożądane. Stosowanie No-spy w ciąży może powodować u niektórych pacjentek nudności, bóle głowy, zawroty głowy, problemy z zasypianiem, uczulenia skórne (np. pokrzywkę, wysypkę, swędzenie skórne), obrzęk naczynioruchowy.
Długotrwałe stosowanie tabletek No-spa przez kobiety ciężarne może skutkować również zaburzeniami oddechu u noworodka, a także niskim lub nadmiernym napięciem mięśniowym. Warto nadmienić, że wyżej wymienione objawy występują także u maluchów, których matki w okresie ciąży nie stosowały żadnych środków farmaceutycznych, z tego powodu, nie można jednoznacznie stwierdzić, że spowodowane są one działaniem substancji czynnej preparatu.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.