Pierwszy przypadek wyleczenia cukrzycy. Taką metodę zastosowano
To może być przełom. Najnowsze doniesienia na temat efektów leczenia cukrzycy typu 1 dają nadzieję chorym na trwałą kontrolę nad glikemią. To tym bardziej istotne, że diagnozuje się coraz więcej przypadków tej autoimmunologicznej choroby.
1. Pierwszy przypadek wyleczenia cukrzycy typu 1
Najnowsze doniesienia na temat wyników leczenia cukrzycy typu 1 mogą okazać się przełomowe i pomóc kolejnym pacjentom.
"Na łamach 'Cell' ukazał się porywający opis przypadku zastosowania nowego leczenia u pacjenta z cukrzycą typu 1, co może dać podwaliny pod szersze badania dotyczące innowacyjnej terapii tego autoimmunologicznego schorzenia" - zaznaczył we wpisie na X Bartosz Fiałek, lekarz i popularyzator wiedzy medycznej.
Przełom w leczeniu cukrzycy typu 1?
— Bartosz Fiałek (@bfialek) September 30, 2024
Na łamach „Cell” ukazał się porywający opis przypadku zastosowania nowego leczenia u pacjenta z cukrzycą typu 1, co może dać podwaliny pod szersze badania dotyczące innowacyjnej terapii tej autoimmunologicznego schorzenia (to pierwszy… pic.twitter.com/FXH3t04IBy
Dodał, że to "pierwszy przypadek wyleczenia cukrzycy typu 1".
2. Komórki macierzyste w leczeniu cukrzycy
W leczeniu wykorzystano komórki macierzyste.
"Przeszczepienie chemicznie indukowanych wysp trzustkowych pochodzących z komórek macierzystych pacjentowi z cukrzycą typu 1 skutkowało zadowalającym poziomem bezpieczeństwa oraz obiecującym przywróceniem kontroli glikemii we krwi)" - zaznaczył we wpisie Fiałek.
"Pacjent uzyskał trwałą niezależność od insuliny, począwszy od 75 dni po przeszczepieniu" - czytamy w wynikach badania dostępnego na sciencedirect.com.
Następnie pacjent prezentował stan stabilnej kontroli glikemii. Wyniki nie wskazywały też na jakiekolwiek nieprawidłowości związane z przeszczepem.
To bardzo istotne w kontekście alarmujących danych epidemiologicznych. Niedawno pisaliśmy, że cukrzyków przybywa w galopującym tempie i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał wyhamować.
Dotyczy to nie tylko cukrzycy typu 2, ale także cukrzycy typu 1, której po pandemii COVID-19 zaczęło lawinowo przybywać.
- Wirus ewidentnie uderzył w trzustkę, wywołując reakcję autoimmunologiczną. Choć nadal ten mechanizm nie został jednoznacznie wyjaśniony, to jest to istotą cukrzycy typu 1, której po pandemii także zaczęło gwałtownie przybywać - zaznaczał w rozmowie z WP abcZdrowie diabetolog i hipertensjolog prof. Grzegorz Dzida.
Na ten alarmujący trend wskazywali też niedawno naukowcy z Toronto. Ostrzegali, że sytuacja związana z cukrzycą typu 1 po pandemii dramatycznie się pogorszyła, a co gorsze dotyczy to bardzo młodych ludzi. Opierając się na danych z 42 krajów, w tym Polski (badania objęły ponad 100 tys. dzieci i nastolatków), wskazali na dramatyczny wzrost liczby nowych przypadków.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.