Nowa nadzieja w okulistyce - operacja może przywrócić wzrok pacjentom po urazach mózgu

Najnowsze badania wskazują, że istnieje szansa na przywrócenie wzroku u pacjentów, którzy stracili go na skutek wylewu krwi do gałki ocznej, nawet jeśli operacja nie zostanie przeprowadzona od razu po wystąpienia zdarzenia.

W przprowadzonym badaniu brano pod uwagę osoby, które doznały uszkodzenia oka na skutek wypadku komunikacyjnego. Ich uszkodzenia były na tyle poważne, że osoby te były praktycznie niewidome. Po przeprowadzeniu operacji nawet w wiele miesięcy po zdarzeniu 20 osób na 20, które brały udział w badaniu, odzyskało wzrok.

Jak zaznacza główny autor eksperymentu, bardzo często stan pacjenta po urazie nie pozwala na natychmiastowe przeprowadzenie operacji - konieczne jest odczekanie, aż jego stan ustabilizuje się.

Kluczowym zadaniem eksperymentu było określenie jak długo można zwlekać z operacją, nie narażając pacjenta na utratę wzroku. Według naukowców możliwy jest powrót widzenia nawet jeśli operacja zostanie przeprowadzona w kilka miesięcy po zdarzeniu.

Uczestnicy wypadków lub chorzy z tętniakiem mózgu, mogą rozwinąć krwawienia w gałce ocznej na skutek szybkiego wzrostu ciśnienia śródczaszkowego – zjawisko takie nazywane jest zespołem Tersona.

Naukowcy poddali analizie w sumie 20 osób, z których część miała defekty obejmujące obie gałki oczne, tak więc wyniki oparto na analizie 28 gałek ocznych. Podział pacjentów obejmował grupę u której przeprowadzono operację przed upływem trzech miesięcy od zdarzenia powodującego utratę wzroku oraz grupę drugą, gdzie operacja została przeprowadzona po upływie trzech miesięcy.

Zabiegiem, który przeprowadzono jest witrektomia - czyli usunięcie ciała szklistego, a przestrzeń występującą po tego ekstrakcji wypełniano solą fizjologiczną.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy o tym, że czynnik ten jest szkodliwy również...

U pacjentów usuwano także powstałe w gałce ocznej skrzepy. Na efekty poprawy wzroku trzeba było poczekać, ale w sumie u 20 pacjentów na 20, którzy brali udział w badaniu wzrok powrócił.

Nie ujawniono znaczących różnic w czasie kiedy przeprowadzono operację (granica wcześniej wspomnianych 3 miesięcy nie miała znaczenia). Jak komentują autorzy badania, odzyskanie wzroku na skutek operacji po wypadku jest możliwe. Istnieją jednak pewne ograniczenia o których wspominają autorzy badania.

Co zrobić, by oczy wyglądały na większe?

Napuchnięte, pomarszczone oczy nie są zbyt estetyczne. Zimne okłady potrafią zdziałać cuda – nawet woreczek z lodem wystarczy. Innym sposobem na wygładzenie...

W przeprowadzonym badaniu jedynym problemem była obecność krwi w gałce ocznej (lub skrzepów). Niestety niektóre uszkodzenia mózgu powodują również uszkodzenie miejsc kory mózgowej, odpowiedzialnej za proces widzenia, czy też drogi wzrokowej, która warunkuje przekaz wrażeń wzrokowych. Przy uszkodzeniach tego typu, wyniki badań naukowców nie mają praktycznego zastosowania.

Jak widać, chociaż odkrycie wydaje się rewolucyjne, to nie będzie miało ono zastosowania u wszystkich pacjentów. Chirurgia oka zanotowała wielki postęp na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat – istnieje więc nadzieja, że pozostałe problemy znajdą swoje rozwiązanie w niedalekiej przyszłości.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...