Nowa nadzieja w okulistyce - operacja może przywrócić wzrok pacjentom po urazach mózgu
Najnowsze badania wskazują, że istnieje szansa na przywrócenie wzroku u pacjentów, którzy stracili go na skutek wylewu krwi do gałki ocznej, nawet jeśli operacja nie zostanie przeprowadzona od razu po wystąpienia zdarzenia.
W przprowadzonym badaniu brano pod uwagę osoby, które doznały uszkodzenia oka na skutek wypadku komunikacyjnego. Ich uszkodzenia były na tyle poważne, że osoby te były praktycznie niewidome. Po przeprowadzeniu operacji nawet w wiele miesięcy po zdarzeniu 20 osób na 20, które brały udział w badaniu, odzyskało wzrok.
Jak zaznacza główny autor eksperymentu, bardzo często stan pacjenta po urazie nie pozwala na natychmiastowe przeprowadzenie operacji - konieczne jest odczekanie, aż jego stan ustabilizuje się.
Kluczowym zadaniem eksperymentu było określenie jak długo można zwlekać z operacją, nie narażając pacjenta na utratę wzroku. Według naukowców możliwy jest powrót widzenia nawet jeśli operacja zostanie przeprowadzona w kilka miesięcy po zdarzeniu.
Uczestnicy wypadków lub chorzy z tętniakiem mózgu, mogą rozwinąć krwawienia w gałce ocznej na skutek szybkiego wzrostu ciśnienia śródczaszkowego – zjawisko takie nazywane jest zespołem Tersona.
Naukowcy poddali analizie w sumie 20 osób, z których część miała defekty obejmujące obie gałki oczne, tak więc wyniki oparto na analizie 28 gałek ocznych. Podział pacjentów obejmował grupę u której przeprowadzono operację przed upływem trzech miesięcy od zdarzenia powodującego utratę wzroku oraz grupę drugą, gdzie operacja została przeprowadzona po upływie trzech miesięcy.
Zabiegiem, który przeprowadzono jest witrektomia - czyli usunięcie ciała szklistego, a przestrzeń występującą po tego ekstrakcji wypełniano solą fizjologiczną.
U pacjentów usuwano także powstałe w gałce ocznej skrzepy. Na efekty poprawy wzroku trzeba było poczekać, ale w sumie u 20 pacjentów na 20, którzy brali udział w badaniu wzrok powrócił.
Nie ujawniono znaczących różnic w czasie kiedy przeprowadzono operację (granica wcześniej wspomnianych 3 miesięcy nie miała znaczenia). Jak komentują autorzy badania, odzyskanie wzroku na skutek operacji po wypadku jest możliwe. Istnieją jednak pewne ograniczenia o których wspominają autorzy badania.
W przeprowadzonym badaniu jedynym problemem była obecność krwi w gałce ocznej (lub skrzepów). Niestety niektóre uszkodzenia mózgu powodują również uszkodzenie miejsc kory mózgowej, odpowiedzialnej za proces widzenia, czy też drogi wzrokowej, która warunkuje przekaz wrażeń wzrokowych. Przy uszkodzeniach tego typu, wyniki badań naukowców nie mają praktycznego zastosowania.
Jak widać, chociaż odkrycie wydaje się rewolucyjne, to nie będzie miało ono zastosowania u wszystkich pacjentów. Chirurgia oka zanotowała wielki postęp na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat – istnieje więc nadzieja, że pozostałe problemy znajdą swoje rozwiązanie w niedalekiej przyszłości.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.