Trwa ładowanie...

Nowa technika rozpuszczania skrzepów krwi w mózgu

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 27.11.2018 14:48
Nowa technika rozpuszczania skrzepów krwi w mózgu
Nowa technika rozpuszczania skrzepów krwi w mózgu

Amerykańscy neurolodzy opracowali sposób usuwania skrzepów krwi w mózgu bez konieczności przecinania tkanek lub zdejmowania dużych kawałków czaszki. Innowacyjna metoda zwiększa o 10-15% liczbę pacjentów z krwotokiem śródmózgowym, którzy są w stanie dobrze funkcjonować już pół roku po zabiegu.

1. Nowa metoda leczenia krwotoku śródmózgowego

W badaniu nad nową, minimalnie inwazyjną metodą leczenia udział wzięły 93 osoby w wieku 18-80 lat, u których zdiagnozowano krwotok śródmózgowy. Jest to rodzaj udaru, który w wielu przypadkach powoduje niepełnosprawność lub śmierć. Przez długi czas większość osób, które doznały krwotoku śródmózgowego nie kwalifikowała się do leczenia chirurgicznego. Część osób biorących udział w badaniu poddano nowatorskiemu leczeniu, pozostałe osoby leczono standardowymi metodami.

Krwotok śródmózgowy to krwawienie w mózgu, które powoduje tworzenie się skrzepu. Często jest on spowodowany niekontrolowanym wysokim ciśnieniem. Skrzep zwiększa ciśnienie i rozpuszcza chemiczne związki zapalne, które mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenie mózgu, często prowadzące do śmierci lub ekstremalnej niepełnosprawności. Standardowe leczenie pacjentów ogranicza się zwykle do ogólnej opieki lekarskiej, zaledwie 10% chorych jest poddawanych inwazyjnej i ryzykownej operacji usunięcia części czaszki oraz nacięcia zdrowych tkanek mózgu, by dostać się do skrzepu i wyciąć go. Około połowa osób z krwotokiem śródmózgowym umiera.

Innowacyjna metoda leczenia krwotoku śródmózgowego polega na wywierceniu niewielkiej dziurki w czaszce w pobliżu skrzepu. Za pomocą tomografii komputerowej prowadzi się cewnik przez dziurkę bezpośrednio do skrzepu. Następnie cewnikiem przez kilka dni podaje się lek rozpuszczający skrzep. W tym czasie skrzep skurcza się o około 20% każdego dnia. Główną zaletą nowej metody jest uniknięcie ryzyka powikłań typowych dla tradycyjnej operacji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze