Nowe badania: Piwo lub lampka wina dziennie pomaga zapobiegać chorobom serca

Z nowych badań przeprowadzonych na Pennsylvania State University wynika, że jeden kufel piwa, bądź lampka wina dziennie może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu i rozwoju chorób układu krążenia.

1. Dobry cholesterol

Badania zostały przeprowadzone na grupie 80 tys. dorosłych osób. W trakcie eksperymentu można było zaobserwować u osób pijących lampkę wina dziennie, naturalny wzrost HDL, czyli tzw. "dobrego" cholesterolu w organizmie. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ im jest go więcej, tym lepiej dla naszego zdrowia.

Tak naprawdę, HDL nie jest rodzajem cholesterolu, a jego frakcją. Jego zadaniem jest usuwanie cholesterolu, np. ze ścian naczyń lub z tkanek obwodowych. Tym samym zapobiega on występowaniu miażdżycy, zawału serca, czy udaru mózgu. Wyniki pokazały, że jedna porcja alkoholu dziennie dla dorosłego człowieka, wiąże się z wolniejszym spadkiem HDL.

2. Umiar jest najważniejszy

Złoty środek kolejny raz okazał się korzystym rozwiązaniem dla zdrowia. Oczywiście to korzystniejsze niż spożywanie nadmiernych porcji alkoholu, ale również abstynencji. Jest to naukowe potwierdzenie, że lampka wina do obiadu ma faktycznie pozytywny wpływ na ludzki organizm.

Specjaliści jednak apelują, że są to wyniki dotyczące normy, którą trzeba przestrzegać. Nadmierne spożywanie alkoholu ma dla organizmu jedynie negatywne skutki, a codzienne spożywanie może przyczynić się do alkoholizmu.

Standardowa porcja alkoholu/ abcZdrowie
Standardowa porcja alkoholu/ abcZdrowie

Dotychczasowe wytyczne, które określały spożywanie alkoholu, mówiły, że norma dla mężczyzn to 21 porcji, a dla kobiet 14 porcji. Obecnie norma obowiązuje wszystkich dorosłych, bez rozgraniczenia na płeć i jest, to maksymalnie 14 porcji czystego alkoholu (nie więcej niż 8 kieliszków wina). 

To musisz wiedzieć

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy