Nowe badania dla pracowników. "Każdy będzie musiał mieć je zrobione"
Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny poinformował, że zostanie powiększony pakiet badań medycyny pracy. Nowe obowiązkowe badania, które będą zlecane pracownikom, to lipidogram, poziom cukru i BMI. Będą one bezpłatne dla pracodawcy pod pewnym warunkiem.
1. Medycyna pracy. Teraz takie badania będą wymagane
Badania do pracy, które będą teraz wymagane obowiązkowo, jak przekazał wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, poszerzą się o badania lipidogramu, poziomu cukru i wskaźnika BMI.
Lipidogram to badanie, które polega na analizie wyników badania poziomu cholesterolu we krwi, frakcji cholesterolu LDL i HDL oraz poziomu triglicerydów. Analiza lipidów krwi pozwala na określenie ryzyka pojawienia się takich chorób, jak miażdżyca czy choroba niedokrwienna serca.
Poziom cukru jest podstawowym badaniem w samokontroli cukrzycy. Ocena poziomu cukru we krwi pozwala monitorować chorobę i zapobiegać wielu powikłaniom wynikającym z nieleczonej cukrzycy.
BMI (z ang. Body Mas Index) to współczynnik, który pozwala obliczyć, czy proporcje naszej masy ciała w stosunku do wzrostu są właściwe. Prawidłowy wskaźnik oznacza w teorii, że nie mamy żadnych problemów ze zbyt dużą czy zbyt małą wagą. Jednak wskaźnik BMI ma kilka istotnych wad i nie zawsze trzeba ślepo wierzyć w to, co pokazuje wynik.
2. Ministerstwo Zdrowia: To jest obligatoryjne
Wojciech Konieczny przekazał także, kiedy nowy, poszerzony pakiet badań medycyny pracy będzie obowiązywał. Poinformował, że być może uda się wprowadzić je w życie od nowego roku, jednak mogą być opóźnienia (do dwóch miesięcy) z powodu połączenia z dwóch systemów: NFZ i medycyny pracy.
Polityk zapowiedział też, że lipidogram, poziom cukru i określenie wskaźnika BMI będą musiały być wykonane przez każdego pracownika. - To jest obligatoryjne. Każdy to będzie musiał mieć zrobione, zwiększamy liczbę badań w medycynie pracy - podkreślił.
Wiceminister zdrowia ponformował, że zgodnie z złożeniami, jeżeli dana przychodnia przystąpi do programu, to badania nie będą nic kosztować pracodawcę. Drugim elementem będą badania dodatkowe, np. mamografia, cytologia i PSA, które też będą wykonywane w ramach bezpłatnej profilaktyki pod tym samym warunkiem.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.