Trwa ładowanie...

Nowe refundacje już od 1 lipca. Te leki będą dużo tańsze

 Aleksandra Zaborowska
14.06.2024 10:55
Nowa lista refundacyjna już od 1 lipca. Szansa dla pacjentów onkologicznych
Nowa lista refundacyjna już od 1 lipca. Szansa dla pacjentów onkologicznych (East News / Getty Images)

Już 17 czerwca opublikowane zostanie obwieszczenie, z którego dowiemy się dokładnie, jakie nowe terapie będą objęte refundacją od 1 lipca. Według zapowiedzi, dużo może się zmienić m.in. dla pacjentów z rakiem prostaty.

spis treści

1. Lista refundacyjna 1 lipca 2024

Jak poinformował media Mateusz Oczkowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej w Ministerstwie Zdrowia, planowane są nowelizacje ustawy o refundacji i automatyzacji refundacji oraz nowe programy lekowe.

Najbliższe zmiany obejmować będą przede wszystkim terapię raka gruczołu krokowego (program lekowy B56) oraz nowe warianty terapii hematoonkologicznych: dotyczące chłoniaka grudkowego i chłoniaka T-komórkowego, co, zdaniem eksperta z departamentu, bezpośrednio odpowiada na postulaty pacjentów i lekarzy.

2. Refundacje? Tak, ale pod warunkiem

Przedstawiciel Departamentu Polityki Lekowej podkreślił jednak, że największe środki na terapie lekowe przeznaczane są na choroby wykazujące wzrosty w profilaktyce i diagnostyce.

Zobacz film: "Łykają suplementy i pożyczają sobie leki. Lekarze o słabościach pacjentów"

- Jeśli zatrzymamy pacjenta na wcześniejszym etapie, np. działań profilaktycznych lub badań przesiewowych, zyskujemy niesamowite oszczędności. Dana jednostka chorobowa nie rozwija się, pacjent nie wchodzi w kolejne linie leczenia i nie musi dostawać najnowszych terapii, które powinniśmy poświęcić tym pacjentom, którzy naprawdę ich potrzebują – tłumaczył na łamach Termedia.

3. Nowe polskie leki będą tańsze

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami byłego wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego, 1 lipca na listy refundacyjne mają także wejść kolejne leki objęte tzw. statusem "polskiego leku". Ich koszt zostanie zredukowany o 10 proc., jeśli dany lek został wytworzony w Polsce lub do jego wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną w Polsce. Jeszcze bardziej, bo o 15 proc., będą tańsze leki, które spełnią obydwa powyższe kryteria.

Jednocześnie, jeszcze jesienią zeszłego roku wiceminister podkreślał, że w przeciągu kilku lat wszystkie leki istotne klinicznie powinny zostać objęte całkowitą refundacją, a poprzednia, bo wprowadzona (właśnie przez Miłkowskiego i minister Leszczynę) od 1 kwietnia lista refundacyjna należała do wyjątkowo obszernych.

- To druga lista w tym roku, ale pierwsza tak bogata. Pobiliśmy rekord, mamy 33 nowe terapie lekowe, w tym 7 dedykowanych dla chorób onkologicznych, 26 dla chorób nieonkologicznych, w tym 8 dla chorób rzadkich - informowała wiosną Izabela Leszczyna.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze