Nowe wytyczne GIS. Dotyczą suplementacji ważnej witaminy
Główny Inspektorat Sanitarny wydał nowe zalecenia związane z suplementacją witaminy B6. Bierze ona udział w wielu procesach metabolicznych, jest kluczowa dla układu nerwowego, ale też przyczynia się do powstawania przeciwciał, które chronią organizm przed infekcjami.
1. Nowe wytyczne sanepidu. Co się zmienia?
To ważna zmiana dla osób przyjmujących suplementy. Według najnowszych rekomendacji Zespołu ds. suplementów diety, który działa przy Głównym Inspektoracie Sanitarnym, maksymalna ilość witaminy B6 w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety ma wynosić 6 mg. Poprzednie rekomendacje pochodzące z uchwały z 2019 roku mówiły o 18 mg.
Uzasadnienie decyzji wskazuje, że podstawę do zmiany rekomendacji stanowi opinia Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) z 2023 roku w sprawie górnego tolerowanego poziomu spożycia (Upper Level, UL).
"Urząd dokonał ponownej oceny i ustalił UL dla tej witaminy w ilości 12 mg/dzień dla osób dorosłych. Poprzedni UL dla tej witaminy dla osób dorosłych ustalony w 2000 r. przez Komitet Naukowy ds. Żywności (Scientific Committee for Food - SCF) wynosił 25 mg/dzień" - informuje GIS.
Warto podkreślić, że górny tolerowany poziom spożycia (UL) odnosi się do całkowitego spożycia witaminy B6 wraz z codzienną dietą.
"Spożycie witaminy B6 przy 95 percentylu dla osób dorosłych według danych reprezentatywnych dla populacji Polski kształtuje się na poziomie 4,4 mg. Dane z opinii EFSA (z 6 krajów) wskazują, iż spożycie tej witaminy z żywności, w tym produktów wzbogacanych dla P95 wynosi 5,2 mg" - informuje Zespół.
Dla producentów oznacza to konieczność dostosowania suplementów diety do nowych wytycznych.
2. Przedawkowanie witaminy B6
Witamina B6, określana też mianem pirodyksyny, jest kluczowa do takich procesów jak synteza białek, węglowodanów, tłuszczów i związków azotowych czy produkcja przeciwciał niezbędnych dla układu odpornościowego.
Jest nieodzowna dla przemiany hormonów, serotoniny i adrenaliny, dlatego pirodyksyna warunkuje prawidłowe działanie układu nerwowego. Ponadto reguluje poziom cysteiny w organizmie, której nadmiar ma związek z miażdżycą.
Należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie, stąd jej przedawkowanie zdarza się rzadko i jest najczęściej związane z niewłaściwą suplementacją. Przyjmowanie ponad 200 mg witaminy B6 dziennie może w dłuższej perspektywie prowadzić do zwyrodnienia tkanki nerwowej, zaburzeń gospodarki aminokwasowej czy zaburzeń mięśniowych i problemów z koordynacją ruchową.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.