Trwa ładowanie...

Nowy "efekt uboczny" szczepień. Pacjenci narzekają na szumy uszne

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
30.04.2021 13:26
W Wielkiej Brytanii zgłoszono 1500 przypadków szumów usznych po szczepieniu przeciwko COVID-19
W Wielkiej Brytanii zgłoszono 1500 przypadków szumów usznych po szczepieniu przeciwko COVID-19 (123rf)

Brytyjski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA) poinformował o nowych niepożądanych odczynach poszczepiennych zgłaszanych przez pacjentów. Chodzi o szumy uszne. Do tej pory przyjęto 1500 takich zgłoszeń od zaszczepionych. Zapytaliśmy laryngologów, czy taki objaw rzeczywiście może być związany z przyjęciem zastrzyku.

spis treści

1. Nowe niepożądane odczyny po szczepieniach

Brytyjska prasa opisuje przypadki pacjentów, którzy narzekają na uciążliwe szumienie w jednym lub w obu uszach, które pojawiło się niedługo po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych w Wielkiej Brytanii potwierdza, że do tej pory z 200 tys. zgłoszeń o niepożądanych odczynach poszczepiennych, 1500 dotyczyło szumów usznych.

Urzędnicy MHRA zaznaczają, że na razie nie jest pewne, czy szumy mają bezpośredni związek ze szczepieniem. Przypominają też, że nawet jeśli to rzeczywiście skutek uboczny szczepień, to odnotowano tylko 1500 przypadków na 30 mln wstrzyknięć.

"Prawdopodobieństwo, że szczepionki spowodują lub pogorszą szum w uszach wydaje się być bardzo niskie" - zapewniają przedstawiciele Brytyjskiego Stowarzyszenie Cierpiących na Szumy Uszne (BTA), przypominając, że szczepienie mogło się zbiec na przykład z zakażeniem koronawirusem, a w takim przypadku to infekcja odpowiadałaby za pojawienie się tych nietypowych dolegliwości.

Zobacz film: "Prof. Matyja mówi, kto wymaga rehabilitacji i leczenia powikłań po COVID-19"

Dotychczas najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi po szczepieniach były ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, bóle mięśni, dreszcze, bóle stawów, gorączka i nudności.

Szumy uszne mogą być wynikiem reakcji na silny stres
Szumy uszne mogą być wynikiem reakcji na silny stres (123rf)

2. Szumy uszne skutkiem ubocznym szczepionki?

Laryngolodzy przyznają, że przyczyny szumów usznych są bardzo złożone i nie można wykluczyć, że mogą być również skutkiem ubocznym szczepionek.

- Szumy uszne mogą wystąpić jako skutek uboczny niektórych leków, ale również szczepionek w szczególności, jeżeli czujemy się gorzej i mamy stan lekko infekcyjny. Osoby, które mają symptomy ogólnego osłabienia organizmu, mogą mieć również odczucie lekkiej utraty równowagi, niepewności, uczucia osłabienia, takie wrażenie, że "szumi nam w głowie" - tłumaczy prof. dr hab. Piotr Henryk Skarżyński, otorynolaryngolog, audiolog i foniatra, dyrektor ds. nauki i rozwoju w Instytucie Narządów Zmysłów, z-ca kierownika Zakładu Teleaudiologii i Badań Przesiewowych w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu.

Zdaniem prof. Skarżyńskiego teraz w sezonie alergicznym przypadków takich powikłań może być więcej.

- Wiele osób może cierpieć teraz na alergiczny nieżyt nosa, w związku z tym trąbka słuchowa może być niewydolna i możemy odczuwać to w postaci pogorszenia słuchu lub właśnie szumu usznego - przyznaje profesor.

3. Szumy uszne mogą być reakcją na silny stres

Doktor Katarzyna Przytuła-Kandzia wyjaśnia, że szumy uszne mogą być wywołane przez bardzo wiele czynników. Najczęściej są bezpośrednio związane ze zwyrodnieniem narządu słuchu lub zwyrodnieniem ucha wewnętrznego.

- Ze strony usznej mogą być też wywołane przez różne guzy, które rosną w uchu środkowym, może to być niedrożność trąbki słuchowej, różne schorzenia ucha środkowego. Ale mogą to być też przyczyny ogólnoustrojowe: schorzenia kręgosłupa szyjnego, zmiany miażdżycowe w naczyniach szyjnych, zmiany hormonalne, skoki ciśnienia, zaburzenia rytmu serca. W związku z tym, jeżeli trafia do nas pacjent z takim problemem, musimy go przebadać w zasadzie od stóp do głów, żeby ustalić przyczynę. Wtedy łatwiej to leczyć. Często nie odnajdujemy przyczyny tego, na jakim tle pojawiły się te objawy. Wtedy najczęściej proponujemy pacjentowi terapię szumów usznych, czyli przyzwyczajania się do nich - mówi dr Katarzyna Przytuła-Kandzia, otolaryngolog z Kliniki Laryngologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

- W terapii są używane specjalne aplikacje oraz generatory szumów usznych, z którymi pacjenci się poruszają. Są też bardzo prozaiczne zalecenia jak np. nieprzebywanie w ciszy. Często pacjenci do zasypiania używają na przykład słynnych misiów szumiących dla dzieci, które maskują ten szum, który mają. Plastyka mózgu jest duża, w związku z tym przychodzi moment, kiedy pacjent mówi, że nie słyszy już tego szumu, mimo że on nie zniknął, tylko pacjent się do niego po prostu przyzwyczaił - dodaje lekarka.

Doktor Przytuła-Kandzia wskazuje na jeszcze jedną możliwość dotyczącą wystąpienia szumów usznych po szczepieniu. Być może to reakcja na silny stres.

- Wpływ stresu na występowanie szumów usznych jest znany, udokumentowany i wynika bądź ze skoków ciśnienia tętniczego, bądź z wielu innych czynników determinowanych przez stres. Wtedy również pojawiają się szumy uszne. Na ten moment jest za wcześnie, żeby stwierdzić jednoznacznie, że te szumy uszne są związane bezpośrednio z podaną szczepionką - podkreśla doktor.

4. Szumy uszne często występują przy COVID-19

Prof. Skarżyński zwraca uwagą na jeszcze jedną zależność. Nie ma pewności, że osoby, które odczuwają szumy uszne po szczepieniu, wcześniej nie przeszły COVID-19, jest to jedno z możliwych powikłań, które lekarze obserwują coraz częściej u ozdrowieńców.

- Jeżeli taki szum nie mija po tygodniu, to należałoby sprawdzić, czy nie mamy jakiegoś wysięku w uchu, jakiejś infekcji, która powoduje przewlekłe zapalenie ucha środkowego - przekonuje ekspert.

- Zaczynamy obserwować coraz więcej pacjentów, u których doszło do znacznego pogorszenia słuchu po COVID-19, dlatego warto przestrzec wszystkich pacjentów, że jeśli ktoś ma szum uszny i wiąże się to z pogorszeniem słuchu, to nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, bo może nawet dochodzić do zarastania ślimaka i do innych bardzo poważnych powikłań. Mamy takie przypadki - ostrzega otolaryngolog.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze