Nowy lek na zapalenie skórno-mięśniowe
Badania kliniczne wskazują, iż lek immunosupresyjny, stosowany między innymi w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, umożliwia wielu chorym na zapalenie skórno-mięśniowe odstawienie leków steroidowych.
1. Czym jest zapalenie skórno-mięśniowe?
Zapalenie skórno-mięśniowe to rodzaj zapalnej miopatii, która powoduje stan zapalny i postępujące osłabienie mięśni. Chorobie towarzyszy czerwona lub purpurowa wysypka. Standardową metodą leczenia są kortykosteroidy, jednak mimo terapii wielu chorych wciąż doświadcza osłabienia, a do tego dołączają skutki uboczne farmaceutyku. Wcześniejsze badania wykazały, że w rozwoju zapalenia skórno-mięśniowego ważną rolę odgrywa czynnik martwicy nowotworów. Jest to rodzaj białka powiązanego z układowym zapaleniem, towarzyszącym chorobom zapalnym, na przykład reumatoidalnemu zapaleniu stawów, zesztywniającemu zapaleniu stawów kręgosłupa i łuszczycowemu zapaleniu stawów. W przypadku wszystkich tych chorób pomocny okazuje się lek immunosupresyjny.
2. Badania nad lekiem na zapalenie skórno-mięśniowe
Naukowcy do badań zaprosili 16 osób cierpiących na zapalenie skórno-mięśniowe, z których 11 otrzymywało 50 mg leku tygodniowo, a 5 otrzymywało placebo. Badanie trwało rok, a przez pierwsze 24 tygodnie u chorych zmniejszono dawkę kortykosteroidów. Jak się okazuje, lek był dobrze tolerowany i nie wywoływał poważniejszych skutków ubocznych. Spośród 11 chorych, u 5 udało się odstawić kortykosteroidy. Tylko u 5 pacjentów leczonych farmaceutykiem i u jednego otrzymującego placebo doszło do zaostrzenia wysypki.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.