Trwa ładowanie...

Nowy lek na zapobieganie powtórnemu zawałowi serca

Nowy lek przeciwzakrzepowy uzyskał aprobatę Komisji Europejskiej. Jest on skuteczny w profilaktyce powstawania zakrzepów u chorych cierpiących na ostre zespoły wieńcowe, jednocześnie znacznie zmniejszając ryzyko powtórnego zawału serca.

spis treści

1. Zagrożenie ponownym zawałem serca

W naszym kraju choroby układu krążenia oraz udary mózgu są przyczyną około 25% zgonów każdego roku. Z 250 tys. przypadków ostrych zespołów wieńcowych odnotowywanych rocznie aż 100 tys. stanowią zawały serca. W wyniku przebytego zawału w organizmie chorego dochodzi do wielu poważnych komplikacji, w tym zaburzeń rytmu serca. Ryzyko ponownego przypadku niedokrwienia lub zawału wynosi aż 30%.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Profilaktyka zawału serca

Ze względu na wysokie zagrożenie ponownym zawałem, osoby, które już go przeszły powinny diametralnie zmienić swoje przyzwyczajenia i przestrzegać zasad profilaktyki zawałów. Najważniejsze jest w tym postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza, a przede wszystkim regularne przyjmowanie leków. Ważne jest również przygotowanie na wypadek kolejnego zawału, co oznacza noszenie przy sobie nitrogliceryny, a także umożliwienie wezwania pomocy lekarskiej. Dużą rolę w zapobieganiu kolejnym zawałom odgrywa zmiana stylu życia, w tym diety, rzucenie palenia, zwiększenie aktywności fizycznej przy jednoczesnym zrezygnowaniu ze zbyt dużego wysiłku.

3. Działanie nowego leku

Nowy lek stworzony został z myślą o osobach, które przeszły już zawał serca. Stosowanie go wraz z kwasem acetylosalicylowym zapobiega powstawaniu zakrzepów i ponownemu zawałowi. Takie zestawienie leków wykazuje o 21% większą skuteczność w ratowaniu życia i o 16% zmniejsza ryzyko kolejnego zawału w porównaniu z dotychczas stosowanymi farmaceutykami.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Pierwsza pomoc przy zawale
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza