Trwa ładowanie...

Nowy trend: dziecko połączone z łożyskiem nawet przez 2 tygodnie po porodzie. Eksperci ostrzegają!

 Aleksandra Miłosz
03.01.2023 15:57
Nowy trend: dziecko połączone z łożyskiem nawet przez 2 tygodnie po porodzie. Eksperci ostrzegają!
Nowy trend: dziecko połączone z łożyskiem nawet przez 2 tygodnie po porodzie. Eksperci ostrzegają!

Po modzie na jedzenie urodzonego łożyska można było przypuszczać, że ciężko będzie o kolejną (równie dyskusyjną) modę. Nic bardziej mylnego! Nowy, coraz bardziej powszechny trend, to poród lotosowy, czyli taki, w którym pępowina łącząca dziecko i łożysko nie jest przecinana. Tymczasem lekarze ostrzegają: to może być śmiertelnie niebezpieczne dla noworodka!

spis treści
Godzina narodzin ma wpływ na osobowość
Godzina narodzin ma wpływ na osobowość [7 zdjęć]

W astrologię, horoskopy, czy znaki zodiaku część osób wierzy, część podchodzi do tego sceptycznie. Wiadomo,

zobacz galerię

1. 2 tygodnie z łożyskiem w misce

Długą tradycją na sali porodowej było przecinanie pępowiny przez partnera rodzącej kobiety. Teraz jednak, coraz więcej pań decyduje się na ograniczenie roli mężczyzny i nieprzecinanie pępowiny. Poród ten, nazywany porodem lotosowym, znalazł swoje entuzjastki wśród kobiet, którym zależy na jak najbardziej łagodnym sposobie adaptacji noworodka do świata zewnętrznego. Łożysko zostaje połączone z dzieckiem pępowiną do czasu, aż odpadnie samo.

Zobacz film: "Poród lotosowy - czy to ma sens?"
Instagram.com
Instagram.com

Zwolennicy tej metody powołują się nie tylko na adaptację dziecka do świata zewnętrznego, ale także na dodatkowe składniki odżywcze, które przedostają się przez pępowinę z łożyska do organizmu dziecka. Według nich dziecko unika niepotrzebnego stresu spowodowanego przez nagłe odcięcie dopływu krwi z odciętej pępowiny. Dlatego łożysko samoistnie wysycha i odpada po ok. 2 tygodniach. W tym czasie znajduje się obok dziecka w pojemniku.

2. Moda a zdrowy rozsądek

Instagram.com
Instagram.com

Jednak lekarze ostrzegają: metoda ta może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego i infekcji małego organizmu. Naukowcy z Brytyjskiej Szkoły Położnictwa i Ginekologii ostrzegają przed porodem lotosowym – według nich pozostawienie łożyska przy dziecku może spowodować rozprzestrzenienie się ewentualnej infekcji na organizm dziecka. ”Łożysko jest szczególnie podatne na infekcje, ponieważ zawiera krew. W krótkim czasie po porodzie, gdy pępowina przestaje pompować krew, w łożysku dochodzi do braku cyrkulacji, co z kolei sprawia, że ta staje się martwą tkanką” - mówi rzecznik szkoły.

Zobacz także:

Przeprowadzone badania pokazują, że zostawienie połączenia między dzieckiem a łożyskiem ma sens, ale jeśli nie trwa dłużej niż 3 minuty. Po tym czasie naukowcy nie zaobserwowali żadnych korzyści z nieprzeciętej pępowiny. Dla dobra dzieci położne proponują zostawienie jej na 30-60 sekund. W tym czasie większość bogatej w tlen krwi dostanie się do organizmu noworodka. Czy jest więc sens, żeby pozwalać na to, aby łożysko było przytwierdzone do dziecka przez 2 tygodnie? Z medycznego punktu widzenia - nie.

Koniecznie przeczytaj:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze