Trwa ładowanie...

O czym może świadczyć ból w pięcie? (WIDEO)

 Ewa Rycerz
21.07.2021 12:12

Bolą cię pięty? Nie bagatelizuj tego problemu. Dolegliwość może być przyczyną poważnych schorzeń. Ignorowanie ich objawów prowadzi do pogarszania się stanu zdrowia.

Ból w piętach pojawia się najczęściej po długim chodzeniu. Uprzykrza codzienne funkcjonowanie. Pojawia się w jednym miejscu, może też rozlewać się na całą stopę. O czym świadczy?

Gdy dolegliwości pojawiają się i nasilają w czasie chodzenia, a ich intensywność utrzymuje się jeszcze jakiś czas po spacerze, przyczyną może być ostroga piętowa. Stan zapalny przyczepu ścięgna podeszwowego występuje zazwyczaj w skutek długotrwałego chodzenia w niewygodnym obuwiu.

Twarde podeszwy butów nie amortyzują wstrząsów i na kości powstaje bolesna narośl kostna. Dolegliwość ta jest bardzo bolesna, w zaawansowanym stanie niemal całkowicie uniemożliwia chodzenie. Z kolei obrzęk uniemożliwia nałożenie buta.

Ostrogi piętowe leczy się farmakologicznie, stosuje się także masaże. Jeśli ból dokucza nie tylko w pięcie, ale rozlewa się także na pozostałą część stopy może mieć to związek z zapaleniem powięzi podeszwy.

Przyczyną takiego stanu jest przesadny wysiłek, w czasie jego trwania dochodzi do przeciążeń lub uszkodzeń tkanki łącznej. Jeśli odczuwasz podobny ból udaj się do ortopedy. Przyczyną bólu pięty może być również nieprawidłowy sposób chodzenia.

Pamiętaj by na ziemi zawsze najpierw stawiać piętę, a dopiero później palce. Dzięki temu możesz uniknąć bolesnych skutków przeciążeń. Jeśli najpierw stawiasz palce, a za nimi dopiero piętę, narażać się na nadwrężeniie więzadeł i ścięgien przymocowanych do kości piętowej.

Ból pięty towarzyszy także innym schorzeniom, występuje w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, dny moczanowej, zapalenia kaletki i zapalenia ścięgna achillesa. Mogą go doświadczyć osoby, które doznały stłuczenia kości pięty.

Pierwszą pomocą w przypadku bólu pięty jest zazwyczaj przyłożenie okładu z lodu. Kiedy jednak dolegliwość nie przechodzi lub powraca po jakimś czasie należy udać się do ortopedy. Specjalista zleci odpowiednie badanie, postawi diagnozę i wdroży leczenie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze